Projekt Leonardo da Vinci je součástí programu celoživotního vzdělávání a snaží se zvyšovat a podporovat odborný růst studentů středních a vyšších odborných škol. Do projektu se mohou zapojit rovněž čerství absolventi nebo pracující a vycestovat tak na zahraniční stáž.
Program Leonardo da Vinci je zaměřen na vzdělávání a odbornou přípravu všech, kteří chtějí získat zkušenosti a praxi. Podporuje kvalitní odborné vzdělávání.
Díky tomuto vzdělávacímu programu mají lidé možnost zkusit pracovat ve svém oboru jinde než v České republice. Mohou tak rozvíjet své již získané dovednosti, osvojit si další, zlepšit se v cizím jazyce a rovněž vytvořit si nové kontakty s firmami nebo jednotlivci, kde se později mohou také ucházet o zaměstnání. Díky programu Leonardo da Vinci máme šanci zvýšit svou konkurenceschopnost na evropském trhu práce.
Projekt Leonardo da Vinci se zaměřuje na podporu kvality odborného vzdělávání. Umožňuje čerstvým absolventům vycestovat do zahraničí na odbornou stáž. Kromě stáží se Leonardo da Vinci zaměřuje také na výměnné programy pro manažery, učitele, lektory a kariérové poradce.
Cíle programu
- podpořit všechny, kteří se účastní odborné přípravy, aby si osvojili další dovednosti, vědomosti a uměli je používat
- podpořit je rovněž v jejich snaze zvýšit si profesní kvalifikaci a tím se přiblížit evropskému trhu práce
- snažit se zvyšovat kvalitu a úroveň vzdělávání stejně jako co nejvíce zefektivňovat postupy pracovníků ve školitelských institucích
- snažit se zvyšovat povědomí, efektivitu a prestiž odborného vzdělávání
Stáže v zahraničí jsou složeny z odborné přípravy ve vzdělávacích institucích a poté i praxe v příslušném oboru na konkrétních pracovištích.
Projekt Leonardo da Vinci realizuje několik aktivit pro účastníky programu. První jsou tzv. Projekty mobility:
Pro absolventy škol je nejvhodnější projekt Mobility osob na trhu práce (PLM). Na stáž může být absolvent vyslán za podpory své vysoké školy ještě dva roky po ukončení studia. Doba trvání stáže se pohybuje od 2 do 26 týdnů.
Další variantou stáže, kterou projekt Leonardo da Vinci nabízí, je tzv. Mobility osob v počátečním odborném vzdělávání (IVT). Týká se především žáků a studentů středních a vyšších odborných škol a trvá 2 až 39 týdnů.
Pro manažery, kariérní poradce, personalisty nebo lektory je určen výměnný pobyt, který je realizován pod názvem Mobility pracovníků v odborném vzdělávání (VETPRO). Jeho cílem je přenos zkušeností nebo profesní rozvoj pracovníků.
Ten, kdo se chce zúčastnit některé stáže nebo výměnného pobytu v programu Leonardo da Vinci, musí předložit tzv. projekt, který ovšem nemůže podat sám jednotlivec, pravomoc k tomu má pouze instituce, z níž uchazeč vychází (např. vysoká škola, firma, kde dotyčný pracuje apod.)
Druhou realizovanou aktivitou jsou tzv. Projekty partnerství. Zde se jedná o spolupráci zahraniční instituce a účastníka stáže. Spolupráce se dotýká určitého společného cíle, který si obě strany stanoví a který se stále týká odborného vzdělávání nebo profesního růstu obou spolupracujících subjektů.
Poslední projekty ve kterých se program Leonardo da Vinci angažuje, jsou Multilaterární projekty. Jejich cílem je sdílení nových inovativních postupů v odborném vzdělávání. Tento přenos informací probíhá většinou mezi několika zahraničními partnery projektu, tzn. mezi různými spolupracujícími zeměmi.
Termíny, do kdy je možné se do programu zapojit, jsou stanoveny na konec ledna nebo začátek února. Bližší informace nalezete zde.
Projekt je realizován ve 26 státech Evropské unie, v Turecku, Norsku a dalších zemích.
Stáže v zahraničí jsou financovány formou grantů prostřednictvím Evropské komise. Grant zahrnuje náklady na ubytování, stravu, dopravu a pojištění. U krátkodobějších stáží (v délce max. 13 týdnů) je v grantu pamatováno hlavně na dopravu do místa konání stáže a zpět. Účastníci stáže nebo výměnného pobytu mají nárok na stipendium, které se pohybuje od 50 do 700 eur měsíčně.