OSN vyhlásila 1. prosinec jako Světový den boje proti AIDS. Jeho hlavním posláním má být veřejná diskuze o způsobech přenosu viru HIV a šíření osvětové kampaně, která se nemoci týká. Formou zábavně vzdělávacích aktivit je podporováno povědomí o této zákeřné nemoci. Účastníci akce si mohou koupit červenou stužku a nechat se zdarma otestovat.
Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo diagnostikováno 121 nových pacientů, kteří se infikovali virem HIV. Od ledna do července bylo provedeno víc než 700 000 vyšetření na HIV pozitivitu. U 9 osob se infekce rozvinula v AIDS, tři osoby na toto onemocnění v daných 7 měsících zemřely.
AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) je soubor takových příznaků, které vedou ke ztrátě imunitního systému. Organismus člověka pak snáze podléhá dalším infekčním onemocněním. AIDS byl poprvé rozpoznán v roce 1981 v USA a o dva roky později byl objeven původce nemoci. Tím je virus, který způsobuje ztrátu obranyschopnosti. Nazván byl jako vir HIV. Člověk, který je nakažen virem HIV na sobě dlouhou dobu nemusí pociťovat žádné příznaky onemocnění. HIV pozitivita se dá prokázat laboratorním testem a už předtím než k tomu dojde, může nakažený člověk přenést vir na další osoby.
U většiny pacientů dochází k rozvoji příznaků HIV/AIDS za 10 až 15 let po infikování virem. Doba, za kterou dojde k rozvoji AIDS, je podmíněna několika faktory, např. jak se člověk dokáže vyrovnat se stresem, jaký má životní styl nebo stravovací návyky. U osob, které jsou již nakaženy virem HIV, může dojít k tzv. reinfekci, tzn. k opětovnému příjmu viru HIV do organismu. Dochází k tomu např. při sexuálním styku dvou lidí s HIV pozitivitou. Nezbytné je tedy dodržování zásad bezpečného sexu.
Způsoby přenosu
Existují tři (někdy se uvádí čtyři) možnosti, jak může dojít k přenosu infekce.
- Nechráněným pohlavním stykem – jde o nejčastější formu přenosu. Nejúčinnější ochranou proti němu je pohlavní styk s kondomem. K přenosu může dojít též při orálním nebo análním sexu. Přerušovaná soulož ani hormonální antikoncepce nezabraňují nákaze virem HIV. Riziko nákazy se zvyšuje také tehdy, dojde-li ke kontaktu úst se spermatem, poševním sekretem nebo menstruační krví.
- Podáním krevní transfuze – v ČR je na HIV pozitivitu testován každý dárce krve. Pozor bychom si měli dávat na společné užívání kartáčku na zuby, žiletek nebo tetovacího náčiní. I tímto způsobem lze totiž přenést vir HIV z již nakaženého člověka.
- Samostatnou kapitolou je přenos viru mezi uživateli drog prostřednictvím injekčních stříkaček a jehel.
- Přenos viru z matky na plod – těhotná žena, která je infikována virem, může infekci přenést na své dítě během těhotenství, porodu nebo kojení. Podle zákona 258/2000 Sb., § 71 existuje možnost provést test na HIV pozitivitu u těhotné ženy i bez jejího souhlasu, a to s ohledem na zdraví dítěte.
Červená stužka
Stala se mezinárodním symbolem v boji proti HIV/AIDS a je společností vnímána jako důkaz solidarity s osobami, které jsou virem nebo nemocí AIDS již zasaženy. Červenou stužku můžete získat např. v Domě světla nebo během Světového dne boje proti AIDS, který každoročně připadá na 1. prosince, kdy budou po celé republice probíhat osvětové akce o problematice HIV/AIDS. Na mnoha místech se můžete nechat zdarma otestovat.
Výtěžek z akce bude jako tradičně věnován na podporu a rozvoj Domu světla. Od dobrovolníků můžete získat propagační a informační materiály o nemoci, způsobech přenosu, léčby apod., stejně jako budou zdarma rozdávat kondomy všem, kteří se programu zúčastní. Dobrovolníci budou připraveni zodpovídat i případné dotazy návštěvníků akce. Také v letošním roce probíhá Světový den boje proti AIDS pod názvem Dostaňme se na nulu – název je symbolický, má poukázat na snahu dostat se na nulu v počtu nových infekcí, diskriminace a nulových úmrtí na HIV/AIDS.
Dům světla
V Praze byl Dům světla otevřen poprvé 11. srpna 1999 a během mnohaletého působení se z něj stalo uznávané centrum pro všechny pacienty postižené virem HIV/AIDS, ale i jejich rodinu, přátele a vůbec všechny, kteří jsou problematikou nemoci jakkoli zasaženi. Pracovníci Domu světla jsou schopni klientům nabídnout informace, pomoc i podporu. V zařízení probíhají také terapie, cvičení a psychologická poradna. V objektu se nachází i obytná část pro pacienty nebo mimopražské klienty, kteří dojíždějí na lékařské kontroly.
Informace o viru HIV/AIDS a možnostech podpory v nelehkých situacích souvisejících s danou nemocí poskytuje např. Česká společnost AIDS pomoc.