Májové nám předpověděli konec a polovina světa se třese, že se ho vážně dočkáme. Možná ano, možná ne. Pravdou ale zůstává, že miliony lidí se začínají připravovat na nejhorší. Jejich nejniternější tajemství slibující přežití vám teď přinášíme v několika zásadních bodech.
Záplavy, zemětřesení, rabující zbytky poblázněné civilizace – tak má vypadat naše budoucnost. Jak se ale dostat mezi tu hrstku přeživších, to je věc, kterou neví jen tak někdo. Počáteční příprava nesmí být za žádnou cenu odbyta, jestli tedy není vaším cílem zjistit, že venku se stahují mračna a vy doma nemáte ani jeden chleba. To by ovšem bylo nepříjemné.
1. Naplňte si sklep vodou
I když známé moudro praví, že škola je základ, voda je ještě větší základ. Zaoceánští odborníci radí mít uskladněno kolem pěti litrů na hlavu na den, zahrne-li se do počtu i nárok na hygienu. Češi optimisticky počítají s pouhými 24 litry na dva týdny. Asi nejsme tak nároční.
Pokud ale zrovna netoužíte po pořizování cisterny do garáže, nabízí se další řešení: sbírání dešťové vody na hygienu a čištění nepitné vody po domácku. Jak? Krok první: převařit. Nejde-li to, nevadí. I nekutil si dokáže sestavit provizorní čistič, který vymyslely chytré mozky z National Geographic.
Stačí vzít tři kyblíky s menšími otvory na dně. Ty postavíme na sebe. V tom nejspodnějším máme uloženo dřevěné uhlí, v prostředním jemný písek a ten nejhornější obsahuje jemné kamínky. Touto domácí čističkou prolijeme vodu a dostaneme cosi prý pitelného. Ale prý za to páni vědci neručí. Proto má mít doma každý alespoň sto litrů pitné vody, jen tak pro jistotu, kdyby kutilství selhalo.
2. Objevte vodní zdroje
Jestli si někdo myslí, že v případě nouze si prostě skočí do nejbližšího potoka pro sklenku čiré vody, je na omylu. Ačkoliv se šumící strouha může zdát čistá, kdo ví, jestli do ní nebyla vypuštěna ta či ona chemikálie. Nezvyklým žaludkům se proto takovéto experimenty nedoporučují. I když ne na přímou konzumaci, vodu potřebujeme i k osobní hygieně a zalévání květin. Proto je důležité zjistit dosah přírodní vody.
I kdybyste byli ochotni zaplnit celý dům zásobami vody, jednoho dne dojdou a je nutno znát náhradní možnosti. Najděte si proto dva, tři zdroje v dosahu od vašeho obydlí. Čím blíže zdroj bude, tím lépe. Nejlepší je mít ho do kilometru od domu, ale rozhodně ne dál. Cestu k němu vám totiž mohou křížit různí predátoři a není-li to nutné, je lepší si s nimi nezahrávat.
3. Zmodernizujte si dům
Úkryt je jednou z věcí, na které se nikdy nikdo neshodne. „Jestli se protivník dostane tak blízko k vašemu domu, že na něj může vystřelit, už nemá šanci se snažit,“ shrnul nekompromisně situaci válečný veterán David Kobler. Jiní jsou toho názoru, že jakmile je úkryt dobře maskován, nemusí kolem něj být nášlapné miny.
Tuzemští radikálové plánují v případě nouze zasypání prvních dvou pater panelových domů hlínou. Pak budou lidé ve vyšších patrech chráněni před svými rabujícími kolegy, kteří by snad na dům chystali nájezd nákladním vozem. Někdo myslí na všechno.
Pokud nechcete do výstavby úkrytu vložit většinu vašich úspor, mějte v zásobě alespoň lepící pásku na zabezpečení průduchů v oknech, kdyby došlo k úniku plynu. Také se ujistěte, že máte k dispozici vhodné místo na úschovu jídla. Mělo by to být místo tmavé, chladné a nikým neobývané. A samozřejmě dostatečně velké.
Jestli pomýšlíte na útěk na osamělou chatu v horách, není to nejlepší nápad. Ačkoliv se společnost může zdát jako hrozba, nejlepší je zapojit se do ní a najít v ní své postavení. Uvědomte si, v čem jste dobří, a ukažte ostatním, že vás nemůžou rozporcovat na maso, že jste potřeba k přežití. Neumíte třeba plést?
4. Buďte v bezpečí
Při pojmu bezpečí nepomýšlejte hned na ostraný drát kolem svého pozemku, bezpečnostní kamery a armádu s kulomety. Ano, není k zahození mít kolem domu něco takového, ale pro prostého člověka je to utopie. Navíc vám podobná opatření jen přidají na nápadnosti a vetřelci začnou přemýšlet, jaké poklady se skrývají v tak pečlivě střeženém objektu.
I když nechcete vynaložit desítky milionů na pořádné zabezpečení, stejně můžete něco podniknout pro zajištění svého úkrytu. Dveře a okna by měla být v železných rámech. Nebo by měly být alespoň takové, aby se nedaly snadno vyrazit. Pamatujte, že jakmile útočící proniknou do vašeho domu, jste v koncích. Proto se snažte nějak upravit okolí, aby se k vám nedostali úplně snadno.
Dejte přes cestu nějaké klády a snažte se, ať to vypadá přirozeně. Natáhněte přes cestu ostnatý drát, což také ztíží příjezd nepřátel. Snažte se, aby váš dům vypadal zvenčí neobydleně a nebudil tak pozornost. Pokuste se vybudovat nějaké opevnění. Čím více toho vymyslíte, tím lépe. Nic, co uděláte, není špatně. I pouhé pořízení brýlí pro noční vidění a vysílaček může nakonec znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
5. Bez sirek si ani neškrtnete
Odjakživa lidé táhnou s ohněm za ohněm. Oheň připraví jídlo, vyvaří vodu, přinese útěchu, usuší a ohřeje. Hodí se proto mít v zásobě několik desítek krabiček sirek, nebo pár zapalovačů. A samozřejmě dřevo. Každý, kdo chodil do skauta, je jistě schopný sestavit pyramidu z polínek. Odborníci na přežití tvrdí, že nejefektivnější je stavět hranici do tvaru kříže a oheň zapálit uprostřed, tzv. strážní oheň. Pak k sobě můžeme srážet polena a oheň bude hořet sice ne tak silně, ale déle.
A jak sehnat suché dřevo, když prší? I zde je jednoduchá odpověď. Stačí najít silnější polena a odnést je do suchého úkrytu, kde už nenavlhnou. Když se pak rozseknou vejpůl, vnitřek stromu je stále suchý, takže si můžeme z vnitřní části kmenu bez obav udělat třísky. A teplo je na světě!
6. Mějte čím zaplnit žaludek
Nejvíce propíraný problém je samozřejmě jídlo. Co když dojde na masivní selhání strojů? Co budeme jíst? Postará se o nás vláda? Takové otázky si teď klade každý druhý. Výsledkem jsou skupiny kupující pole a semena ve velkém.
Nepotřebujete ale mít obří pozemky, které obklopují váš dům, abyste tu ještě nějakou tu chvíli živořili. Udělejte si místo ve spíži a vyražte na nákup. Ačkoliv totiž člověk žije s představou, že „v případě nouze něco uloví“, těžko by se mu to jen tak podařilo. Také nemá smysl pořizovat si věci jen tak pro případ, protože nedojde-li ke katastrofě, budou vám doma navěky strašit. Proto si kupujte jen věci, které jste schopni postupně užívat, jak se bude blížit jejich datum spotřeby.
Taťka Prepper v rozhovoru pro Mladou Frontu uvedl doporučené množství jednotlivých potravin, které vystačí čtyřčlenné rodině na půl roku. Zde je, co doporučuje:
- drůbeží lančmít (400 g) – 50 ks
- sardinky – 120 ks
- olivový olej – 5 l
- slunečnicový olej – 24 l
- řepkový olej – 36 l
- rýže – 80 kg
- čočka – 30 kg
- hrách – 20 kg
- fazole – 40 kg
- káva – 10 kg
- mouka – 60 kg
- sůl – 60 kg
- cukr – 100 kg
Ačkoliv si můžete říct, že vám klidně postačí polovina nebo dokonce čtvrtina zásob, pokuste se co nejvíce přiblížit limitu. Není takový problém hladovět, ale čím méně je člověk vyživován, tím méně energie má. A to je v drsném postapokalyptické době samozřejmě problém.
Ovšemže zásoby nevydrží navěky, a proto si zároveň s nimi musíte budovat i nějaký způsob, jak je později získat. Máte zahradu? Vysaďte ovocné stromy a připravte si záhonek. Bydlíte v bytě? Pořiďte si květináče a pokuste se něco i přesto pěstovat. Žijeme v době, která je absolutně závislá na zásobování a jakmile se něco pokazí, jsme v koncích.
Došlo-li by na nejhorší a museli byste se uchýlit k lovu, platí jednoduché pravidlo, že co se plazí, plave, chodí nebo létá, je většinou jedlé. Není tedy problém v tomto případě přemýšlet, co můžete a nemůžete jíst, ale spíš jak to něco sehnat. Na chycení jsou relativně jednoduché ryby, hadi a hmyz. Právě hmyz nabízí všemožné chuťové variace – třeba švábi chutnají jako škvarky, moučný červ jako ořechy. Vypadá to na docela slušnou večeři.
7. Buďte vybavení
Jídlo a pití není všechno. K pohodlnému přežití potřebujete pár dalších drobností. Ačkoliv působí dojmem, že se bez nich každý zaručeně obejde, čím méně je třeba měnit svůj styl života, tím lépe. Zásobte se tedy mýdlem, toaletním papírem a saponáty na mytí nádobí. Vybavte se také základním nářadím jako jsou hřebíky, kladivo, igelitová plachta, pila a sekera.
Mějte k dispozici také kompas, švýcarský nůž, základní výbavu na šití, spoustu svíček – pokud možno několikadenních, samozřejmě spacák a teplé oblečení. Promrzlý člověk také jistě ocení hřející polštářky do kapsy. Nejdůležitější ale je mít plynový vařič, nebo obecně místo na přípravu jídla a k němu náhradní zdroj.
Myslete také na to, co dělat, když vám něco dojde. Zásobte se nějakou určitou věcí, kterou pak můžete s ostatními vyměňovat. Doporučuje se alkohol, tabák, léky a jídlo. Nemůžete se totiž připravit na všechno a je jasné, že budete mít za čas o něco nouzi. Výměnný systém fungoval vždy a tak vám může zajistit přežití i dnes.
8. Poznejte co nejvíce lidí v okolí a skamaraďte se
I když to zní strojeně, být součástí komunity je zásada přežití. Od nepaměti se zvířata sdružují do tlup a samotáři mají vždy problémy. Proto je důležité znát co nejvíce sousedů i lidí z okolí. Bavte se s ostatními, nebuďte nepřátelští, starejte se o okolí, angažujte se v sousedských akcích. A jestli nedojde k žádné pohromě, alespoň si vypracujete dobrou pověst.
Jestli pomýšlíte na útěk na chalupu, promyslete si, kolik lidí tam znáte. Mají vás rádi, nebo si o vás myslí, že jste vetřelci z velkoměsta? V tom případě raději zůstaňte, kde jste. Kamkoliv se uchýlíte, musíte mít dobré sousedské zázemí. Těžko se vám bude přežívat, půjde-li vám po krku banda hladových žaludků. Přirozeně nejúčinnější ochranou před vlastním druhem jsou příbuzenské vztahy. Už lidé ve středověku znali sílu rodiny a využívali ji k diplomacii. V postapokalyptickém světě proto zapomeňte na sňatky z lásky a naučte se vypočítavosti.
9. Nakupte léky a obinadla
Boje samozřejmě vedou ke zranění a tak je potřeba mít ve skupině někoho, kdo umí ošetřit bodnutí, vyndat kulku, nebo alespoň pořádně zavázat zranění. Vybavte si lékárničku a uvidíte, že dojde-li ke katastrofě, nebudete zklamaní. Moc daleko byste totiž opravdu nedošli s neošetřenou zlomeninou a hnisajícími ranami.
10. Zařiďte si zbrojní pas
Nežijeme v Americe a pistole se tu neprodávají hned vedle máslových sušenek. Proto chcete-li se nějak dostat ke zbrani, jediným způsobem je zařídit si zbrojní pas. Ovšemže můžete spoléhat na praky a flusbroky, ale jestliže byste se pak střetli s revolverem, byl by to marný souboj. Proto je nejlepší začít se poohlížet po nějaké zbrani, nebo něčem alespoň trochu nebezpečném. Vyhladovělí lidé jsou schopni mnoha věcí a tak, i když to možná nezní nejpřívětivěji, je potřeba naučit se je zastavit.
V ideálním případě se proti nepřátelům nebudete chránit sami, ale přispěchá vám na pomoc společnost, ve které žijete. Táhnout za jeden provaz je v podobných situacích životně důležité. Přesto musíte mít nějakou zbraň, která půjde do boje s vámi, i kdyby to měl být jen ostrý nůž nebo baseballová pálka.
Možná si teď ťukáte na čelo a říkáte si, že k takové přípravě se nikdy nesnížíte. Vždyť nějaká apokalypsa, to je přeci nesmysl. Nepřipravujete se ale na armády zombie a smrtelné epidemie, ale na jakýkoliv problém, kvůli kterému byste museli strádat, i kdyby to měl být jenom dlouhodobý výpadek proudu. V takových chvílích vám něco málo k snědku jistě přijde vhod a budete rádi, že máte dům zajištěný. A přeci jen přibalit při každém nákupu jednu sůl, lančmít, mouku a rýži není takový problém.