V České republice je každoročně diagnostikováno až 1 000 nových případů rakoviny děložního čípku, z toho 400 žen na toto onemocnění umírá. Účinnou prevencí je očkování. Kolují o něm však některé polopravdy a mýty, které potom ovlivňují celkový názor společnosti na jeho smysluplnost.
Rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry (HPV), které se nejčastěji přenášejí pohlavním stykem, avšak není to jediný způsob nákazy. V počtu zaznamenaných případů rakoviny děložního čípku zaujímá Česká republika přední příčky. Spolu s rakovinou prsu se jedná o nejčastější onemocnění u žen. Na trhu jsou k dispozici dvě vakcíny – Silgard a Cervarix, o kterých koluje spousta mýtů.
1. Očkování proti rakovině děložního čípku je jen pro dívky, které ještě neměly sexuálního partnera
Pravda je, že očkování je nejúčinnější u dívek, které ještě nezačaly žít sexuálním životem, a nesetkaly se tak s infekcí HPV. Dnes již však bylo prokázáno, že očkování proti rakovině děložního čípku má svůj smysl i v pozdějším věku. Pomáhá i ženám, které jsou sexuálně aktivní, přibližně od 24 do 45 let věku ženy. Od dubna letošního roku je očkování plně hrazeno dívkám od 13 do 14 let. Dívky do 25 let věku mají nárok na jednu dávku očkování zdarma.
2. Kolem rakoviny děložního čípku se rozpoutal zbytečný povyk, skutečná hrozba není tak velká
Rakovina děložního čípku je u nás každoročně diagnostikována asi tisíci ženám, 400 z nich nemoci podlehne. Ačkoli jde medicína kupředu a možnosti, jak odhalit rakovinu hned v počátku, jsou rozsáhlé, rozhodně se nejedná pouze o mediální bublinu, která má vyděsit veřejnost. Díky pravidelným gynekologickým prohlídkám (1–2x ročně) se dají případné potíže léčit včas.
3. Rakovina děložního čípku je dědičná
Riziko nakažení virem HPV a rozvoje rakoviny je u každé ženy stejné, bez ohledu na její předchozí rodinnou anamnézu.
4. Očkovány mohou být jen dívky a ženy
Očkování je vhodné taktéž pro chlapce a muže. Ti bývají častými přenašeči viru HPV. Chrání je rovněž před rakovinou penisu nebo před genitálními bradavicemi.
5. Papilomavirem jsou ohroženy pouze ženy, které žijí promiskuitním způsobem života a vystřídaly už mnoho partnerů
Riziko, že se žena nakazí, existuje již při jejím prvním sexuálním styku. S papilomaviry se během svého života setká až 80% žen.
6. Proti přenosu HPV mě ochrání kondom
Přestože kondom snižuje riziko přenosu, k nákaze může dojít. Papilomaviry se nepřenáší pouze pohlavním stykem, ale také např. při orálním sexu nebo při mazlení (přenos z rukou nebo úst na pohlavní orgány), proto nemůžeme hovořit o stoprocentní ochraně s kondomem.
7. U vakcín proti rakovině děložního čípku nebyla prokázána bezpečnost po jejich aplikaci
Na téma bezpečnosti očkování se čas od času ve společnosti rozhoří vášnivá debata. Vakcíny byly přísně zkoušeny a jejich účinek je nadále sledován. Objevily se informace, že vakcíny, které bývají používány, jsou podle amerických výzkumů nebezpečné. Cervarix i Silgard jsou ve Spojených státech registrované úřadem FDA (podobně jako u nás existuje Státní úřad pro kontrolu léčiv) a kdyby byly látky obsažené ve vakcíně nebezpečné většinové společnosti, pravděpodobně by je nikdo neregistroval. Bezpečnost vakcíny potvrdila i Evropská léková agentura (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO).
Při pozorování se nelišil počet těch, u nichž se projevily nežádoucí účinky po aplikaci vakcíny a těch, kteří dostávali pouze placebo. V Evropě po očkování proti rakovině děložního čípku nikdo nezemřel. Ačkoli médii proběhla zpráva, že po očkování zemřela ve Velké Británii 13 letá dívka, jak se později ukázalo, byla tato dívka nemocná a její úmrtí nemělo s očkováním žádnou souvislost. Ta všeobecně s očkováním proti rakovině děložního čípku prokázána nebyla.
Hovořilo se také o Guillain-Barrého syndromu, který v některých případech může způsobit ochrnutí. Jedná se o alergickou reakci na látku ve vakcíně. Ojedinělé případy těchto nežádoucích účinků vzhledem k několika milionům očkovaných stále nepřevažují nad benefitem očkování.
K nežádoucím účinkům dojít může (existují též např. spory o tom, zda je telefonování zcela bezpečné a přesto všichni telefonujeme) a k nejčastějším nežádoucím účinkům patří zarudnutí v místě vpichu. Očkování proti rakovině děložního čípku není povinné, záleží tedy na rozhodnutí každého z nás, zda jej podstoupí i s vědomím případných nežádoucích účinků.
8. Očkování mě proti rakovině ochrání po zbytek života
Lékaři jako dobu účinnosti vakcíny nejčastěji uvádějí 20 let, přičemž podle počítačových modelů by mohla být výrazně delší, možná až celoživotní. Zatím ovšem nebyl tento fakt nikým prokázán.
9. Mohu se nechat očkovat kdykoli aniž bych tím sama sebe ohrozila
Očkování se neprovádí v době těhotenství. Byly prokázány negativní důsledky pro plod, v těchto případech může dojít až k potratu. Vždy bychom své rozhodnutí o očkování měli konzultovat se svým lékařem, který nás také informuje o vhodné/nevhodné době k očkování vzhledem k našemu zdravotnímu stavu.
10. Cytologický stěr je dostatečnou prevencí proti rakovině děložního čípku
U žen, které chodí na pravidelný cytologický stěr je riziko nákazy výrazně menší, přesto se nález může vyskytnout. Spolu s očkováním jsou pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa nejlepší možnou ochranou před tímto onemocněním.