Právě dnes si připomínáme Světový den duševního zdraví (The World Mental Health Day). Poprvé jej v roce 1992 vyhlásila Světová federace pro duševní zdraví (World Federation for Mental Health). V této souvislosti probíhají v září a říjnu na mnoha místech republiky tzv. Týdny pro duševní zdraví.
Za duševní zdraví můžeme označit stav, kdy je člověk schopen vypořádat se se zátěžovými situacemi a se stresem, který na něj každodenně působí. Je to pocit subjektivně prožívané pohody, nikoli tedy pouze absence duševní poruchy.
Vizí Světové federace pro duševní zdraví bylo vytvořit společenské klima, ve kterém se duševní zdraví stane prioritou nejen pro zdravotníky, ale také pro samotné občany a státní instituce.
Na psychickou pohodu lidí působí mnoho faktorů. V první řadě je to schopnost komunikace s druhými. Důležité je umět podělit se s blízkými o své radosti i starosti, snažit se dohodnout ve vypjatých situacích, kdy může dojít ke konfliktu. Klíčovou roli hraje i sociální opora člověka. Tu nacházíme mezi členy rodiny, přáteli či spolupracovníky. Jsou to ti lidé, na které se můžeme obrátit v případě, kdy se dostaneme do nějaké nepříznivé situace a máme jistotu, že nám pomohou s jejím řešením, případně nám poskytnou potřebnou (např. verbální či jinou) podporu. Má-li člověk vytvořenou sociální síť, mnohem lépe se pak dokáže vyrovnávat s životními těžkostmi a stresovými situacemi.
V průběhu září a října se nejen v naší zemi konají tzv. Týdny pro duševní zdraví. Jejich hlavním cílem a posláním je bořit mýty o osobách, které mají duševní problémy či už jsou psychiatricky diagnostikováni. Kampaň slouží zároveň i jako osvěta pro veřejnost v otázkách duševního zdraví. Problematika je to natolik závažná, že je potřeba o ní stále diskutovat a upozorňovat občany na preventivní programy a tematicky zaměřené kampaně.
Hlavním tématem letošního Světového dne duševního zdraví je prokázaná souvislost mezi ekonomickou krizí a výskytem deprese.
Během Týdnů duševního zdraví mají návštěvníci možnost zúčastnit se výstav, přednášek a besed s odborníky, kteří jsou připraveni přiblížit veřejnosti svět těch, kteří trpí nějakou duševní poruchou. Zároveň se ale budou snažit nastínit problematiku tak, aby lidé na tyto osoby konečně přestali nahlížet s předsudky. Představeny zde budou i organizace, které se věnují pomoci lidem s duševními problémy jako je např. sdružení Fokus, které působí na 10 pobočkách po celé České republice.
Duševní onemocnění postihují jedince na celém světě bez ohledu na věk, pohlaví či sociální postavení. Bylo prokázáno, že osoby trpící některou z poruch jsou častěji ohroženy sociální izolací, horší kvalitou života nebo vyšší úmrtností.
Světová federace pro duševní zdraví se dlouhodobě snaží sbližovat pohledy na problematiku duševních chorob a zdraví. Zároveň usiluje o překonávání kulturních, etnických či sociálních bariér mezi všemi, jež mají zájem o podporu a ochranu duševního zdraví ve své vlastní zemi, potažmo na celém světě. Jejím cílem je též zpřístupňování zdravotní péče a informací, které souvisejí s duševním zdravím obyvatelstva.