• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

17. listopad (1989) – magické datum?

17. listopadu 2010 Veronika Novotná Nezařazené

Tuto středu si připomeneme jeden z nejvýznamnějších dnů naší nepříliš vzdálené historie, 17. listopad roku 1989, den boje za svobodu a demokracii, jinými slovy také Sametovou revoluci nebo-li den studentstva. Každý si ho připomene po svém, jestli vůbec, ale oslava této události je dnes spíš oslavou naší naivity a možná taky schopnosti být jako národ “snadno ovladatelní.“

Mnozí z nás mají na tento den, a na tuto dobu vůbec, vzpomínky celkem mlhavé. Mě osobně bylo tehdy 10 let a dost málo mě zajímalo politické dění, jakkoli převratné a pro republiku osudové.

Dnes však já a všichni moji vrstevníci čelíme šokujícímu faktu, že dnešní “náctiletí“ o těchto událostech nejenže neví nic, ale jsou jim dokonce natolik vzdálené a tím nedůležité jako například události předcházející první světové válce. Vinit z toho ovšem lze jen samu společnost a její způsob výchovy. Díky zkresleným informacím, jaká dnes poskytují média a možná i zodpovědnější instituce, průměrný žák končící základní školu nejspíš dnes už nedělá rozdíl mezi komunistou a fašistou.

Útržkovité vzpomínky nás ostatních se zřejmě omezují na vidinu davů mladých lidí v centru a v ulicích Prahy, ale i v ostatních městech, stovky policistů (tehdejší VB), demonstranti vykřikující nám nesrozumitelná hesla a tušení houstnoucí atmosféry, která k nám pronikla i skrz televizní obrazovku.

A jak se to celé nakonec promítlo do našich dětských životů? Celkem pozvolna a nenápadně. Bylo nám řečeno, abychom přestali oslovovat učitele “soudruhu“ a brzy se v našem rozvrhu objevila angličtina, doposud téměř exotický jazyk.

Jaké nadšení a euforie ovládly tehdejší studenty, kteří se tam tenkrát sešli? Určitě dost velké na to, aby měli pocit, že bojují za dobrou věc a nám vybojují nesrovnatelně růžovější budoucnost. Jak to tu celé vypadá dnes politicky, ekonomicky, a jak si tu vůbec teď “ve jménu demokracie“ žijeme, to netřeba rozmazávat, na to si všichni můžeme sami odpovědět.

A ještě pro zajímavost – 17. listopad je zřejmě opravdu datum předurčené ke zlomovým událostem. Přesně před 50 lety, přesněji 17 listopadu 1939 je tu opět cosi spojeno se studenty a záznamy historiků. Praha je hlavním městem Protektorátu, jsou uzavřeny vysoké školy a připravuje se organizovaný odboj – válka na spadnutí. To už jsme ale někde jinde. Pouze Sametová revoluce z roku “89“ je důvodem, proč máme vlastně ve středu volno.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Facebook: Ach, ty statusy

Komentáře
Pavel Pravda
08. února 2011

Já si pamatuji, jak jsem na Václaváku cinkal klíčema a moje skeptická žena mně varovala, abych moc necinkal, aby prej nám nebylo ještě hůř. Hůř mi není,líp taky moc ne, akorát mně mrzí, že za tolik let od revoluce mám pořád komunistický plat a v obchodech jsou kapitalistické ceny.

Veronika Novotná
10. listopadu 2011

fakt mocpěkné

pravda
13. listopadu 2014

jsou stejne platy vic se krade vrazdy a nemame jistotu ze splatime pujcku ze si udrzime praci je to vsechno na prd

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže