Pro mnohé z nás není snadné odmítnout, požádá-li nás někdo o pomoc či laskavost. Často děláme to, co nám není příjemné, jen abychom se druhým zavděčili. Když neumíme říct láskyplné ne, ubližujeme tím především sami sobě.
Být k druhým laskavý a vstřícný je jistě fajn. Pokud ale opakovaně nedokážeme vyjádřit svůj jasný a pevný nesouhlas, sami si tvoříme problémy a neblahé pocity. Může se stát, že okolí začne naší dobroty zneužívat a zaděláváme si na úzkosti či deprese. V takových chvílích nerespektujeme sami sebe – své potřeby, touhy ani hranice. A slovo HRANICE je zde klíčové.
Představte si, že vás kamarádka požádá o schůzku, protože si nutně potřebuje vylít srdíčko. Vám se na ni ale vůbec nechce. Možná byste zrovna byli rádi sami nebo už máte jiný program. Jak se cítíte, když máte její prosbu odmítnout?
Ne každý z nás dokáže druhé odmítnout s klidným srdcem. Proč nám činí takové potíže říct někomu „promiň, nechci, nemůžu,“ když vnitřně jasně cítíme, že vyhovět mu je pro nás v danou chvíli nemožné? Proč upřednostňujeme přání druhého, přestože víme, že sami sobě ubíráme čas, energii a životní radost? Je zřejmé, že sami sobě tak jistě prokazujeme neúctu.
Jak si tedy můžete usnadnit komunikaci s druhými a přitom respektovat sami sebe?
Říkejte NE s láskou a klidem, ale důrazně
Dostaneme-li se do situace, kdy odmítáme splnit požadavek druhého, máme tendence dlouze mu vysvětlovat, proč pro nás není možné mu v tuto chvíli vyjít vstříc. Přitom, jak se zdá, nejúčinnější v komunikaci bývají jasná a krátká sdělení. Není třeba zamotávat se do sáhodlouhých příběhů. Stačí říct: „Mrzí mě to, dnes se s tebou setkat nemohu“ nebo „Je mi líto, ale mám už jiný program.“ Pokud to cítíte jako vhodné, můžete (zejména lidem, které znáte lépe) objasnit i důvod svého odmítnutí. Na druhou stranu – nikdo se na vás nemůže zlobit, když prostě a jednoduše oznámíte své stanovisko s laskavostí v hlase.