Pokud jste právě v maturitním ročníku, možná už se děsíte toho, jak budete „zápasit“ s maturitními otázkami. Následující tipy vás snad uklidní a zároveň přesvědčí o tom, že se opravdu nemáte čeho bát.
Poslední rok na střední škole bývá pro studenty zlomový. Čeká je téměř 10 měsíců tvrdé práce nezbytné k tomu, aby úspěšně vykonali zkoušku dospělosti a mohli na konci května nebo na začátku června konečně převzít maturitní vysvědčení. K tomu, aby všechno proběhlo podle tohoto scénáře, je nutné, aby si studenti pečlivě připravili maturitní otázky. Nabízíme vám několik rad, jak na to.
1. Začněte co nejdříve
Říká se, že nejtěžší je udělat první krok. Tvorba maturitních otázek také jistě není nic, do čeho by se většina z nás s nadšením hrnula, ovšem věřte, že včasným zahájením přípravy ušetříte starosti a stres především sami sobě.
V každém maturitním předmětu vám pravděpodobně profesor dal k dispozici seznam okruhů, z kterých bude vaše maturitní zkouška skládat. Tento seznam může být pro vás skvělým vodítkem.
Na mnoha školách probíhá maturitní opakování se žáky už od září. Učitelé jsou si vědomi toho, že není času nazbyt a budou se snažit jej maximálně využít pro to, aby s vámi vše důkladně prošli, dovysvětlili nejasnosti, případně dohnali učivo, které jste dosud nestihli probrat. Od učitelů se také dozvíte jejich požadavky k daným maturitním otázkám i způsob, jakým vás z nich v průběhu tohoto roku budou zkoušet. Ideální tedy je, když si každou maturitní otázku připravíte ihned poté, co ji proberete s učitelem ve škole. Budete tak mít jistotu, že do otázky zahrnete vše, na co učitel upozorňoval a zároveň si tak vytváříte podklady pro následné zkoušení. Při něm se pak ujistíte, zda jste si otázku připravili opravdu důkladně.
2. Mějte systém
Jistě už jste někdy slyšeli, že student se má na výuku připravovat průběžně. Ač se nám to mnohdy nezamlouvá, něco na tom nejspíš bude. I vaše maturitní příprava by měla mít řád, podle kterého budete postupovat. Můžete si např. libovolně stanovit konkrétní den v týdnu, kdy se budete věnovat tvorbě nových maturitních otázek a učení těch předešlých. Takto se naučíte i disciplíně, zvyknete si na svůj systém a postupem času vám bude připadat přirozený.
Otázky si pečlivě roztřiďte a dejte do složek, nejlépe každý předmět samostatně. Okamžitě budete vědět, kde co hledat a ušetříte si čas. Při zakládání nové maturitní otázky si prohlédněte i předešlé učivo a jednou za čas si pročtěte celou otázku. Vytvoříte si v mozku paměťovou stopu a při opětovném opakování se vám látka lépe vybaví, když pro vás nebude úplně čerstvá.
3. Pozor na pochybné zdroje informací
Mnozí studenti považují vlastní tvorbu maturitních otázek za zbytečnou a stahují si je z internetu. Na to ovšem pozor. Nikdy nevíme, kdo otázky na internet vložil a zda se v textu neobjevují faktické chyby. Jistým řešením takové situace může být, vycházíme-li z několika různých zdrojů. Porovnejte své informační prameny, a jestliže se některý od ostatních liší, ověřte si správnost informace. Z dostupných zdrojů si můžete vytvořit vlastní dílo (tzv. kompilát). Nezapomeňte, že (pokud jste byli alespoň trochu pilnými studenty) máte k dispozici i své vlastní zápisky. Nebojte se do nich při tvorbě maturitních otázek znovu nahlédnout. Přece jen – kdy bude vhodnější příležitost využít své poznámky, než právě před maturitou?
Další možností je vytvořit si stručný přehled dané otázky. Na A4 si vypíšete podstatné informace ke konkrétní otázce, nemusí to být podrobnosti. Jde o jakési shrnutí celého okruhu a jeho výhodou je, že nejste zaplaveni množstvím „zbytečných“ informací, ale učíte se pouze důležité body.
4. Připravte si osnovu
Když dojde na věc a stojíme (či sedíme) před maturitní komisí, může se stát, že znervózníme nebo nám zničehonic vše z hlavy vypadne, jakmile si vylosujeme maturitní otázku. Proto je dobré mít připravenou „osnovu“ svého projevu, snažit se ukotvit si v mysli záchytné body – čím otázku začneme, jak pokračujeme a čím ji zakončíme.
Struktura otázky dodá více klidu nejen vám, ale pozitivně působí i na členy komise. Vhodné je připravit si rovněž ke každé otázce několik úvodních vět, které se naučíme jako básničku pro případ, že bychom pod vlivem stresu nevěděli, jak otázku uvést a co do ní patří.
5. Úkoly si zapisujte do diáře
Určitě bychom se shodli na tom, že nechávat povinnosti na poslední chvíli není zrovna šťastné řešení. Zkuste si do diáře zapsat, co je potřeba udělat a dokdy. Neustále tak budete mít na paměti, že je váš úkol časově omezený a je třeba splnit jeden, než se vrhnete do druhého. Do vašeho učení a přípravy na maturitu si tím vnesete řád (jak už jsem o něm hovořila), postupně se blížíte k cíli a navíc pak můžete mít ze sebe radost, když si úkol odškrtnete jako splněný.