Na mnoha vysokých školách mají studenti v těchto dnech a týdnech možnost splnit si již některé předtermíny a zápočty. Zbývající předměty na ně budou čekat v lednu. Pokud patříte mezi vysokoškoláky, přijměte několik rad, jak se lépe vypořádat se zkouškovým obdobím.
Věřím, že každý si musí najít svůj vlastní styl učení, který mu bude plně vyhovovat. Přesto by se vám následující tipy mohly hodit.
1. Připravte si materiály
Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se každý student připravoval na zkoušky v průběhu celého semestru. Není to tak dávno, co jsem i já ještě chodila do školy, a tak vím, že s učením během roku, pokud člověk vyloženě nemusí, to asi nebude žádná sláva. Naopak většinu studentů začne trápit prokrastinace. Pokuste se alespoň roztřídit si své studijní materiály. Usnadníte si tak pozdější práci, když budete zhruba znát rozsah látky, kterou se musíte naučit.
Na tomto místě se také nabízí otázka, z čeho se učit. Pokud máte k dispozici své poznámky z přednášek – hurá! Jako základní materiál jsou zápisky psané vaší vlastní rukou výborným pomocníkem. Proč? Při pročítání těchto poznámek se vám možná vybaví samotná přednáška a důležité body nebo pomůcky, na které vás vyučující upozorňoval. Obvykle mají studenti po ruce skripta, ze kterých se učí (navíc někteří kantoři vyžadují u zkoušky přesné informace ze skript nebo doporučené literatury). Proto je určitě dobré mít v těchto materiálech alespoň relativní přehled, případně kombinovat je s vypracovanými studijními okruhy a otázkami.
2. Dělejte si přestávky
Ačkoli mnohdy máme tendence „nacpat“ si do hlavy rekordní množství informací za minimální dobu, protože dříve jsme se k učení nedostali a zkouška se kvapem blíží, věřte, že tento přístup není zrovna šťastný. Člověk se na příjem informací soustředí pouze určitou dobu, potom klesá jeho koncentrace a každá další informace navíc, jakoby se do hlavy vůbec nedostala. Je proto důležité také trochu odpočívat. Dělejte si mezi učením přestávku každou hodinu nebo dvě. Stačí 10-15 minut, během kterých se můžete občerstvit nebo se jít na chvilku projít na čerstvý vzduch.
3. Nezapomínejte na jídlo a pití
Vzpomínám si, že zatímco moji kamarádi ve zkouškovém období jedli hodně, aby odsunuli dobu, kdy se budou muset učit, já jsem během zkoušek jedla minimálně, protože mi přestávky na jídlo ubíraly čas, který jsem mohla věnovat učení (a tím pádem s ním také dříve skončit). Vy se raději přikloňte k první skupině. Jezte pravidelně, nejlépe ovoce a zeleninu, která vás osvěží. Hodně pijte, pitný režim je důležitý pro lidský mozek. Naopak se snažte omezit kávu a alkohol. Ty váš organismus spíše oslabují.
4. Dostatečně spěte
Pokud budete unavení, moc se toho nenaučíte a i to, co jste si už do hlavy dostali, bude narušeno vaší nízkou koncentrací. Občas se učíme přes noc na úkor spánku, ale je-li to jen trochu možné, snažte se tomu vyhnout. Stanovte si na učení čas, kdy jste odpočatí a čilí. Někomu se lépe učí ráno, pro jiného je ideální noční učení. Záleží na vašem vnitřním nastavení. Ať tak či tak, spánek nepodceňujte a dopřejte si ho v dostatečné míře.
5. Pomoci můžou i vitamínové doplňky
Pro lepší paměť doporučuji přípravky z ginko-biloby. Ačkoli nejspíš nebudete mít k dispozici tolik času, vhodné je začít užívat je měsíc před zkouškovým obdobím. Vaši paměť ale podpoří i tehdy, budete-li tyto doplňky do těla dodávat kratší dobu, ale pravidelně.
6. Odměňte se
Za každou snahu a vydanou energii je potřeba se taky pořádně odměnit. Odměna totiž působí i jako motivace k učení. („Až se to naučím, půjdu do kina na film, na který se už dlouho těším!“) Stanovte si proto část látky, kterou se za určitou dobu naučíte a vždy, když tento svůj cíl splníte, udělejte si něčím radost. Můžete si něco koupit nebo si třeba zajít s kamarády na pivo. Je to jen na vás!
7. Zůstaňte v klidu
Občas aniž bychom o to stáli, začnou nám ještě před zkouškou pracovat nervy a my cítíme trému, nejistotu nebo strach. Zvláště na školních chodbách, kde se spolužáky čekáme, než na nás přijde řada. Každý se ještě na poslední chvíli snaží načerpat co nejvíce informací ze skript nebo rozebírá se spolužáky problematickou látku. A my, když tohle slyšíme, začínáme často panikařit, protože najednou zjišťujeme, kolik jsme toho nestihli a že je spoustu věcí, o kterých bychom nedokázali sami souvisle mluvit ani pět minut.
Jen klid! Věřím, že pokud jste se učili, máte vše v hlavě uložené na tom správném místě a v pravý okamžik se vám informace vybaví. I kdybyste neuměli všechno dokonale, důležité je mluvit, ukázat zkoušejícímu, že jste se připravovali a víte, o co se v daném tématu jedná. Potom vám snad odpustí i drobné nepřesnosti nebo se vás bude snažit navést ke správné odpovědi.
Pokud to náhodou nevyjde a budete muset zkoušku opakovat, pamatujte: Opravný termín je taky termín! A ten vám už určitě vyjde!
Přeji vám pevné nervy a hodně štěstí.