Odložili jste si státnice na podzim nebo se vám nepodařilo odmaturovat v prvním termínu a teď se musíte učit. Jenže venku je krásně a to poslední, na co myslíte jsou skripta a maturitní otázky. Poradíme vám, jak se přinutit k učení a dobře se připravit, i když okolnosti jsou proti vám a studijní morálka pokulhává.
Situace, kdy si student odloží obhajobu bakalářské práce a státní závěrečné zkoušky vypadá zprvu lákavě. Říkáte si, že se vlastně nic neděje a chlácholíte sami sebe myšlenkou, že je to vlastně úplně v pohodě, protože máte na přípravu a učení více času. Stejné to může být s nevydařenou maturitou. Ano, z počátku jsme většinou opravdu přesvědčeni, že se do učení vrhneme včas a bude to naprostá brnkačka. Vždyť na to máme celé prázdniny! Jenže ona prokrastinace je pěkná potvora! Zvlášť, když venku panuje typické letní počasí a kamarádi vás zvou z jedné akce na druhou.
A jak se tedy připravovat, když vás počasí i kamarádi lákají ven a vy i přesto musíte ve svém programu najít alespoň chvilku na učení?
1. Pozor na „zaručené“ informace
Mezi studenty často kolují „zaručené“ informace o tom, že při podzimních termínech státnic nebo maturit jsou učitelé mírnější, shovívavější, (ne)trpělivější než byli na jaře. Takových zaručených zpráv bychom našli celou řadu. Traduje se, že studenti, kteří skládají závěrečnou zkoušku až dodatečně, bývají o to pečlivěji a přísněji zkoušeni z látky, která se jejich spolužákům v jarním termínu příliš nevyvedla.
Všechno jsou to ovšem spekulace. Mohou a nemusí být pravdivé. Domnívám se, že ve většině případů se kantoři chovají ke studentům stejně a nezáleží na tom, jestli je zkouší na jaře či na podzim. Je to pro ně termín jako kterýkoli jiný a nemají tak důvod někomu zkoušku ztěžovat nebo ulehčovat. Je-li pedagog dobrý, záleží mu na tom, abyste školu úspěšně zakončili a nebude mít potřebu vás potopit.
2. Učení neodkládejte
Každý z nás je jiný – jednomu vyhovuje učit se hned ráno, pro druhého je lepší večerní nebo noční učení. Volba je jen na vás, vy sami nejlíp víte, kdy vám učební látka lépe leze do hlavy. Když si ale tento čas stanovíte, měli byste jej dodržovat a vždy si vyhradit určitý časový úsek, kdy se budete věnovat pouze učení a nenecháte se přemluvit k žádné jiné činnosti.
Mezi námi – učení si můžete vzít s sebou třeba i k vodě, pokud vám takové prostředí vyhovuje. Ale ruku na srdce, kolik z nás by se tady opravdu soustředilo? Nejlepší tedy bude, když si najdete takové místo, kde jste schopní se učit. A pak už jen dodržet časový plán. Někdo se učí po kouskách celý den, pro vás možná bude přijatelnější učit se hodinu denně. I to je v pořádku. Za předpokladu, že dokážete pojmout určité množství informací a že učení budete opravdu pravidelně věnovat alespoň tu hodinu každý den.
3. Změňte prostředí
Jak už jsem zmínila, možná vám učení půjde lépe, když si studijní materiály vezmete ven. Najděte si klidné místo, které se vám bude líbit a kde nebudet ničím rušeni a zkuste to! Pokud se dokážete učit venku, nemusíte litovat, že ostatní jsou u vody, jen vy doma dřepíte nad literaturou.
4. Učte se hrou
Dnes existuje celá řada populárních filmů, které se věnují právě tomu, co se potřebujete naučit (platí zejména pro filmová zpracování literárních děl, ale i jiné oblasti). I tohle je učení. A navíc mnohem zábavnější než pouhé listování v učebnici. A tak si pusťte film a možná si u toho učení i trochu odpočinete.
5. Udělejte si přestávku
Relax a odpočinek je pro tělo velmi důležitý. A v případě učení to možná platí dvojnásob. Ničemu nepomůže, když se budete učit mnoho hodin v kuse. Mozek dokáže pojmout určité množství informací, ale i on potřebuje vzpruhu a občasnou pauzu. Zařaďte do svého studijního plánu i pravidelné přestávky a ty dodržujte. Najezte se, běžte se projít, pusťte si hubu, cokoli chcete. Přestávka by ale neměla být přehnaně dlouhá, odvedla by vaši pozornost a k učení byste se těžko vraceli. Doporučuji vám přestávky max. 15 minut.
6. Přemýšlejte v souvislostech
Jestliže se učíte něco, co je pro vaše pochopení složité, hledejte podobnosti. Zjednodušujte. Vzpomeňte si s čím daný problém souvisí, vytvářejte si vlastní mnemotechnické pomůcky, které vám v učení pomohou. Přecházejte od jednoduchého ke složitějšímu. To by v tom byl čert, abyste na učební látku nevyzráli.
7. Nenechte se zabrzdit
Pokud během učení narazíte na informaci, která vám není jasná nebo jí nerozumíte, nezastavujte se u ní příliš dlouho. Zapište si poznámku a pokračujte v učení toho, co je pro vás jednodušší. K problematické pasáži se vraťte až na konec. V opačném případě byste totiž mohli ztratit nejen mnoho času, ale také motivace a elánu, se kterým jste do učení (snad) vstupovali.
8. Neposlouchejte spolužáky
V některých situacích je rada a spoluúčast spolužáků k nezaplacení, ale to není tento případ. Při závěrečných zkouškách, ať už jde o maturitu či státnice panuje mezi studenty panika a strach. Triumfují se v tom, kolik toho (ne)umí, jak nestíhají a kdo má horší nebo lepší zkušební komisi. Nenechte se tím rozhodit a zkuste zůstat v klidu. Facebook nebo jiné prostředí, kde komunikujete se spolužáky navštěvujte co možná nejméně (i když chápu, že jistý přehled a podporu v krizových situacích hledáme všichni).
Dělejte maximum pro to, abyste se naučili co nejvíce, ale nezapomeňte, že odpočinek je také důležitý. Heslo: Nejdřív práce, potom zábava, má možná něco do sebe! Vynechat byste ale neměli ani jedno. Až s učením skončíte, můžete se odměnit třeba prima grilovačkou nebo se zchladit v bazénu. To je fér, nemyslíte?