Lahodná vůně, příjemná hořkost na jazyku i přísun nové energie. Nejen díky tomu je káva pro spoustu z nás neodmyslitelnou součástí denního režimu a ráno bychom alespoň bez jednoho šálku nebyli schopni vlézt do bot. Následující článek přináší několik zajímavostí, které možná překvapí nejen milovníky tohoto zázračného životobudiče.
Káva je ovoce
Kdo si myslel, že z kávovníku se otrhávají samotná kávová zrnka, ten se mýlil. Plodem těchto dřevin jsou ve skutečnosti kávové třešně, ovocné bobule, které mají při sběru jasně červenou barvu a jejichž vnitřek je velmi sladký. V plodech se pak skrývají malá zrníčka, chráněna slizkou vrstvou a pergamenovou slupkou. Anglický název „coffee beans“ tak vlastně není zcela přesný – kávová zrnka připomínají spíše malá semínka než fazole.
I káva bez kofeinu má v sobě kofein
Ačkoliv zní tento bod trochu protismyslně, je to tak. Stejně jako většina nealkoholických piv obsahuje malé množství alkoholu, i v kávě označené jako bez kofeinu nějaký ten kofein najdeme. Pokud byste vypili pět až deset šálků tohoto nápoje, množství kofeinu by se vyrovnalo jednomu až dvěma šálkům kávy běžné.
Bez kofeinu, ale s chemikáliemi
Když už jsme u té kávy bez kofeinu, je dobré říci, že se při její výrobě velice často používají chemické látky. Ty jsou přítomny ve vodném roztoku, ve kterém se zrna namáčí a díky němuž se nežádoucí kofein částečně odstraní. Ačkoliv se zrna následně ještě promývají, chemické pachuti už se zcela nezbaví.
Šťastnější život s kávou
Lidé, kteří pravidelně konzumují několik šálků kávy denně, mají zhruba o 10 % menší šanci, že upadnou do deprese. Alespoň na to poukazuje studie, za kterou stojí National Institute of Health. Výzkum uvádí, že za šťastnějším životem ale nestojí samotný kofein – lépe se prý cítíme díky obsaženým antioxidantům.
Kofein proti spánku
Že nás káva může udržet déle vzhůru vás pravděpodobně nepřekvapí. Ačkoliv se najdou tací, kterým nedělá problém usnout i po několika šálcích hořkého nápoje, spoustu z nás má zkušenost s opakem. Víte ale, proč tomu tak je? Na vině je kofein, který má za následek to, že splete vaše „vnitřní hodiny“. Můžeme říci, že tělo tak nedostane pokyn ke spánku a vám se zkrátka nepodaří usnout.
Falešné aroma jako obchodní trik
„Mmm, tam to voní, tam musí dělat opravdu výbornou kávu!“ Onu lahodnou vůni, která člověka často udeří do nosu, když prochází kolem kavárny, zná asi každý. Ve skutečnosti však tento příjemný odér nemusí vůbec pocházet z opravdového nápoje či jeho výroby. Některé prodejny v tomto průmyslu totiž používají falešné parfémování, aby nalákaly zákazníky.
Kofein může zabít
S trochou nadsázky můžeme říci, že i přes veškeré klady může být káva smrtelným nástrojem. Vypít byste ho ovšem museli opravdu hodně najednou – odborníci uvádějí okolo 80 až 100 šálků, a to ještě ve spěchu. Pár šálků denně vám tak pravděpodobně infarkt nezpůsobí, do takto vysokých čísel se však raději nepouštějte.
Nejdražší káva na světě se vyrábí z trusu
Na závěr jedna zajímavost pro ty, kterým již „obyčejná“ káva nestačí. Slyšeli jste již o „kopi luwak“ kávě? Ne? A co o kávě cibetkové? Teď už jste možná v obraze. Nejen, že se jedná o nejdražší kávu světa, ještě zajímavější je možná způsob její výroby – získává se totiž z výkalů ovíječe skvrnitého. Tato cibetkovitá šelma velmi ráda pojídá třešně kávovníků, z nichž pak nestráví a vyloučí mimo jiné i samotná zrna. Ta jsou po průchodu šelmou údajně daleko kvalitnější a následným zpracováním se z nich vyrábí nejdražší kafe světa. Cena za půl kilogramu této pochutiny se pohybuje okolo 100 až 600 dolarů, tedy od 2 a půl tisíce do 15 tisíc.
Zdroje: