Dnes bohužel platí, že co internetová služba, tak to jedno přihlášení – jedno přihlašovací jméno, jedno heslo. Každý trošku zasvěcený počítačový poradce vám řekne, abyste za žádných případů nepoužívali u dvou a více služeb jedno stejné heslo. Přístupové heslo by mělo být vždy alespoň šest znaků dlouhé a mělo by být unikátní, jenomže bohužel není v silách žádného člověka si všechny přihlašovací údaje pamatovat.
1Password od Agile Bits, ve volném překladu „jedno heslo“, je program, díky kterému můžete uchovat své citlivé informace před cizíma očima. Na počátku, kdy aplikaci nastavujete, si vytvoříte hlavní heslo, díky kterému se ke svým citlivým údajům dostanete. Stačí vám tedy jedno heslo a vše ostatní si jednoduše najdete v přehledném katalogu vašich hesel a důvěrných dat.
Nejlepší funkcí však tohoto programu je to, že Agile Bits vytvořila také doplňky pro nejznámější internetové prohlížeče, díky kterým můžete vyplňovat přihlašovací hesla jen několika málo kliknutími myší. Není potřeba zdlouhavě opisovat data z programu, ale postačí stisknout ikonu 1Password ve vašem oblíbeném prohlížeči a program vám ihned nabídne všechny přihlašovací údaje, které jsou k dané službě dostupné. Hesla není nijak nutné synchronizovat, avšak je potřeba si v hlavním programu 1Password nastavit, do kterých prohlížečů se má tento modul nainstalovat.
Další funkce, kterou obstarává výše zmíněný modul v prohlížeči, je generování hesel k novým službám, když se registrujete, a skvělé je, že ihned po registraci se zobrazí nenápadný informační řádek, kde si můžete ihned dané přihlašovací údaje uložit. Ta samá situace nastává, pokud se do nějaké služby přihlašujete jiným uživatelským jménem, 1Password modul vám ihned nabídne tyto přihlašovací údaje k uložení.
Pokud plánujete používat i mobilní zařízení spolu s desktopovou aplikací, tak je vhodné mít na všech zařízeních ta nejaktuálnější data. Je zde možnost, jak svou databázi hesel rychle, automaticky a zdarma mít na všech svých zařízeních. Společnosti Agile Bits nabízí možnost synchronizace skrz webovou službu Dropbox, kde si stačí vytvořit zdarma účet a postupovat dle tohoto návodu. Tato synchronizace je dle našich zkušeností spolehlivá.
Co si můžete nechat 1Passwordem schovat
- Přihlašovací údaje k internetovým službám – uchovávání jména serveru, přihlašovacího jména, hesla a adresy, kde je možné se ihned přihlásit
- Specifické účty – přihlašovací údaje k webovým serverům, přihlašovací údaje k různým programům (iTunes, FTP, MySQL, apod.)
- Identity – schraňování osobních údajů (osobní informace o zaměstnancích, rodinné kontakty, apod.)
- Zabezpečené poznámky – standardní poznámky bez možnosti formátování písma
- Software – vedení si licenčních čísel u softwaru, který jste si zakoupili
- Peněženka – informace o bankovních účtech a kreditních kartách (číslo účtu, PIN, apod.), čísla členské karty, číslo pasu, řidičský průkaz
Jaké verze jsou u 1Password dostupné a kolik stojí
- Windows verze – 50 USD (v přepočtu 890 Kč), existuje limitovaná zkušební verze zdarma
- Mac OS X verze – 50 USD (v přepočtu 890 Kč)
- iPhone verze – 15 USD (v přepočtu 270 Kč) pro iPhone i iPad, pouze pro iPhone stojí verze 10 USD (v přepočtu 180 Kč)
- iPad verze – 15 USD (v přepočtu 270 Kč) pro iPhone i iPad, pouze pro iPad stojí verze 10 USD (v přepočtu 180 Kč)
- Android verze – zdarma
Určitě každého potěší, že mobilní verze se od desktopových nijak neliší. Kompletní seznam funkcí aplikace 1Password je dostupný na oficiálních stránkách.