Jistě to moc dobře znáte. Blížící se písemka nahání hrůzu a vy se z různých důvodů nedokážete nabiflovat to, co byste potřebovali. Ať už se jedná o špatnou paměť, časovou vytíženost nebo (s největší pravděpodobností) lenost, vždy vás mohou zachránit pomocné berličky. Taháky jsou jen pro podpoření paměti, že ano?
Samozřejmě, naskýtá se zde jak otázka mravních zásad, tak i potřeby učiva v dalším studiu či životě. Pokud vám jde o krk, všechny otázky podobného typu letí přes plot a hlavním úkolem je, jak na tahák, který opravdu pomůže z (a ne do) problémů. Navíc je vysoká pravděpodobnost, že vám nakonec něco z látky zůstane po vytvoření taháku v hlavě.
Existují různé tipy a triky a my se na následujících několika řádcích pokusíme podívat na pár z těch nejzaručenějších, na které jsem během pročítání různých diskuzí a webů narazil. Rozhodně však nezapomínejte na to, že taháky jsou špatné, škodí zdraví a pan Paroubek si to nepřeje!
Paralelní třídy
Pokud máte to štěstí a máte během vašeho studia alespoň jednu paralelní třídu, divili byste se, kolik učitelů je líných napsat více testů, pro každou třídu zvláště. Vždy potom najdete hodnou dušičku, která vám za přislíbení podobné protislužby nadiktuje otázky. Samozřejmě musíte mít štěstí a být až druzí. Naučení látky je pak v mnoha případech pouhou triviálností.
Zemanovec
V pokročilejších stádiích studia může být obrovský problém už pouhé vměstnání veškerého učiva do několika taháků. Mnohokrát se stává, že prostory jednoduše nestačí. Z vlastní zkušenosti jsem byl jednou okolnostmi „donucen“ ke schování svých pěti A4 taháků na zem, přímo pod lavici. A světe div se, prošlo to a navíc jsem zjistil, že člověk nepotřebuje nijak zvlášť obratné nohy k prohazování papírů. Jen tak pro zajímavost, prochází to do dnešních dní.
Vlastní papíry
Někteří učitelé upustili od rozdávání papírů na testy a nechávají starost jejich obstarávání na vás. Nebojte se některé odpovědi a vzorečky napsat na papír, který použijete.
Čtěte mezi řádky
Během testů si jistě nesklízíte všechny své pomůcky ze stolu a využití tohoto faktu je už jen na vás. Například vepsání odpovědí nebo vzorečků mezi řádky „nekonfliktního“ textu jistě neupoutá pozornost. Pište je však spíše dolů, kdyby si přeci jen váš učitel rád početl, co že to máte na té lavici za papír, na který vám čas od času uletí očko.
A ještě jeden poslední, který mě příjemně pobavil. Zde je rada v původním znění: „Tahák napíšete na rožek papírového kapesníku a předstíráte rýmu. Kdyby na to kantor přišel, klidně ten roh ukousněte a polkněte, nic by se vám nemělo stát.“ (zdroj michalsmrcka.cz)
Takže pokud se vám během jedení kapesníčků nic nestane, přeji hodně štěstí v dalším studiu.