Projekt s názvem Zachraňte život má za úkol zvýšit povědomí lidí o poskytování první pomoci při srdeční zástavě. Dopravní podnik města Brna tuto celostátní akci podporuje nálepkami ve vozech městské hromadné dopravy. Ty ve dvou krocích ukazují, jak pomoc správně poskytnout.
Brno: Česká resuscitační rada letos spustila mediální projekt, jehož smyslem je zvýšit povědomí veřejnosti o příznacích srdeční zástavy a významu dvou jednoduchých kroků vedoucích k záchraně lidského života. K této kampani se připojilo i statutární město Brno. V trolejbusech, autobusech i tramvajích se během října objevily nálepky s jednoduchým návodem, jak pomoci. Ve všech vozidlech jsou nalepeny na levém rohu okna u předních dveří. „Umístění je velmi dobré, pokaždé mě šlahne do očí,“ řekla Ivana Repíková, pravidelná cestující. Z jedenácti dalších oslovených lidí využívajících služeb brněnské městské hromadné dopravy si nálepky nevšimlo devět, dva z nich ji zaregistrovali pouze letmo. K tomu, aby si nálepky všimlo co nejvíce lidí, by pomohlo, kdyby byla ve voze umístěna na více místech. Instruktážní samolepky však budou umístěny i ve školních zařízeních a sportovních areálech.
Člověk by podle instrukcí vyobrazených na návodu měl v prvním kroku přivolat pomoc zavoláním záchranné služby na notoricky známé číslo 155, v druhém pak stlačovat hrudník postiženému. „Když by nastala situace, při které bych musela někomu zachraňovat život, mohlo by se stát, že bych v tom stresu zapomněla, co mám dělat. Mohla bych zapomenout i tak jednoduše zapamatovatelné číslo 155, které do nás učitělky drtily už od malička,“ komentuje údaje na nálepkách studentka Markéta Škrancová, která MHD využívá dennodenně k jízdě do školy.
„Je to docela zajímavé, protože si pamatuji, že kdysi nám vštěpovali do hlavy, že při zbytečném stlačování hrudníku tomu zachraňovaném zastavíš srdce a zabiješ ho,“ uvedl cestující Radek Hajný. Česká resuscitační rada však na svých stránkách platnost těchto vyobrazených kroků potvrzuje: „Pro záchranu postiženého je nejdůležitější nepřímá srdeční masáž. Střed hrudníku musí být stlačován do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120krát za minutu. Srdeční masáž je nutné bez váhání zahájit co nejdříve, protože mozkové buňky přežijí bez kyslíku jen velmi krátkou dobu.“
Srdeční zástava za rok postihuje v Evropě přibližně půl miliónu osob. V roce 2009 v České republice Ústav zdravotnických informací a statistiky evidoval téměř 8000 resuscitací s úspěšností pouhých 5,6%, v jiných evropských zemích je úspěšnost dvojnásobná. Za nejčastější příčinnou zástavy stojí onemocnění srdce. Srdeční zástava vzniká obvykle neočekávaně a často bez varovných příznaků. Statutární město Hradec Králové bylo prvním účastníkem této kampaně, která se snaží zvýšit informovanost lidí, která by měla vést k poskytnutí správné pomoci, která by následně měla mít na kontě zvýšení úspěšnosti resuscitací. Nikdo z nás si nemůže být jist, zda se nestane svědkem takové příhody nebo zda nebude on sám tím, kdo bude potřebovat pomoc. Z tohoto důvodu budou v nejbližší době následovat připojení do projektu i další města.