Od ledna roku 2012 rekordně vzroste daň z přidané hodnoty (DPH) u knih a tiskovin. Z původních 10% se vyšplhá na 14 %, přičemž ani to nebude konečné. V březnu letošního roku schválila poslanecká sněmovna nárůst DPH nejen pro příští rok, ale i pro rok 2013, kdy se DPH s konečnou platností ustálí na 17,5% .
Jak uvedl politicko-společenský list Revue Politika, Česká republika se, co se týče zdanění knih, ocitne na samotné špici Evropy, kam prozatím patří pouze Ukrajina, Bulharsko a Dánsko. Důležité je však poznamenat, že konkrétně Dánové své vysoké procento kompenzují hojnými dotacemi, což je v našem prostředí takřka nevídané. V porovnání s vyspělými zeměmi Evropy, jako je Velká Británie a Irsko, kde je DPH nulové, si čeští čtenáři sáhnou ještě více do kapsy. Pro další porovnání, v Lucembursku, Itálii anebo ve Španělsku se DPH pohybuje okolo 4%.
Již v květnu letošního roku se zvedla velká vlna nevole, která odvrátila schválení návrhu zákona o navýšení DPH na 20%. Samotného jednání s politiky se ujal hlavně Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SCKN). Jak sám řekl, zvýšení DPH znamená velké omezení nejen pro produkci českých knih, ale hlavně pro vydávání učebnic a knih odborných. Námitky a obavy knihkupců se však v konfrontaci s politiky úspěchu nedočkaly.
Po selhání vyjednavačů vzali situaci do rukou nejen vydavatelé a spisovatelé, ale i čtenáři. Dne 23. 6. 2011 se na Staroměstském náměstí v Praze uskutečnila demonstrace pod názvem Nezdaňujte knihy, nezdaňujte informace! Této akce se účastnil nejen Pistorius, ale i předseda PEN klubu Jiří Dědeček a šéfredaktor Lidových novin Jiří Balšínek. Během demonstrace byla u Karlova mostu postavena i symbolická barikáda z knih.
Před demonstrací, během ní i po jejím ukončení rychle přibývalo množství podpisů pod peticí s názvem Výzva na obranu knih. Ta je organizována pod záštitou SCKN a na jejich stránkách ji prozatím podepsalo více než 109 225 lidí. Samotné podpisové archy, které kolovaly po České republice, podepsalo 53 618 lidí. I přes tato vysoká čísla, tedy fakt, že se zavedením vyšší DPH pro tiskoviny a knihy nesouhlasí přes 160 000 občanů ČR, se situace nezměnila.
Prvními, kdo tedy toto navýšení pocítí, budou především malá nakladatelství, která se pravděpodobně budou potýkat s existenčními problémy. Co se týče velkých společností, tak například největší tuzemská nakladatelská skupina Albatros Media, která zaštituje vydavatelství Albatros, Plus, Motto, XYZ, CooBoo a CPress, ceny svých knižních titulů v příštím roce nezvedne. Co však přijde k újmě, bude produkce malých nákladů, která již nebude nakladatelstvími tolik podporována. Logicky se situace promítne i ve výběru titulů určených pro distribuci. To znamená, že upřednostňovány budou knihy komerční, u kterých bude pravděpodobnější vyšší poptávka čtenářů.
Závěrem bychom tedy mohli říci, že tento počin politiků bude mít dalekosáhlé následky. Tituly, které nebudou sloužit prvoplánovité zábavě, budou, zda-li vůbec, vydávány v nízkém počtu, učebnice se prodraží a vysokoškolská skripta budou mít potíž nalézt vydavatele. Díky rozhodnutí politiků bude většina čtenářů odkázána na knihovny, internet anebo na omezení svého libida. Nakonec už mě jen napadá, že vládnout tupému nevzdělanému stádu je asi jednodušší, než odpovídat na smysluplné dotazy lidem, kteří čekají inteligentní odpověď.