K tomu, abychom mohli plně rozvíjet naši paměť, je dobré vědět, jak taková paměť vůbec funguje. Pro proces zapamatování si je nesmírně důležité znát postup jak na to. Nuže, víte to?
Vezmu to tedy z biologického hlediska.
Paměť je zajišťována plastičností nervové soustavy, která vytváří stopy po vzruchu. Ty vytváří nervové spoje – synapse. Naše nervová soustava je schopna po určitou dobu uchovávat informace, k tomuto účelu slouží tzv. krátkodobá paměť, nebo zatěžujeme dlouhodobou paměť, pokud se jedná o činnost pro nás již automatickou. S procesem zapamatování souvisí i jeho opak, proces zapomínání, který nastává vyhasínáním dočasných nervových spojů. Zapomínáme hlavně vlivem předcházející či nadcházející činnosti.
Fáze paměti
1. zapamatování
- v první fázi vytváříme dočasný vzruch, jinými slovy do paměti si snažíme vštípit informace
2. pamatování = uchovávání
- druhá fáze je doba od vštípení po vybavení
- součástí této fáze je také zapomínání, při kterém se může měnit struktura, kvalita i rozsah zapamatovaných informací (neboli máme to popletené)
3. vybavení
- pokud jste úspěšně překonali proces zapamatování a nedostihl vás proces zapomínání jste v cíli! Při této fázi aktivujeme naši paměť a vybavujeme si to, co jsme si zapamatovali
Druhy paměti
Dále také existuje spousta druhů rozdělení pamětí, nejdůležitější rozdíly jsou asi tyto:
1. podle myšlenkových operací
- mechanická- neboli „drcení se“ učiva nazpaměť, většinou vzniká mnohonásobným opakováním
- logická- pochopení vnitřních souvislostí, zapamatováváme si látku tak, že chápeme vztahy mezi jednotlivými informacemi
2. podle délky trvání a rychlosti zapamatování
- paměť krátkodobá- tzv. operační paměť, informaci si pamatujeme řádově minuty, aktivuje se ráno
- paměť dlouhodobá- jsme schopni vybavit si informace i po delším časovém úseku, řádově dny, týdny i měsíce (velmi individuální), aktivuje se večer
K čemu všemu je potřeba vědět tyto informace? Určitě je dobré o tom někdy slyšet, protože s těmito informacemi můžete nadále pracovat a přizpůsobit tomu svůj režim učení.
Každému vyhovuje něco jiného, každý má jinou metodu učení se i čas, kdy se učí. Stejně tak i doba, kterou věnuje danému učivu. Někomu to stačí jen přečíst, jiný nad tím stráví celý den. Ať už patříte tam, či onam, vždy je tu způsob jak vylepšit a zefektivnit svoje učení. Paměť, která je zde prostředníkem, nám pomáhá k úspěchu či neúspěchu podle toho, jak často se jí věnujeme.
Někomu je shůry dáno a učit se v uvozovkách nemusí, zatímco jiní mají stejné studijní výsledky, ale věnují tomu spoustu volného času. Jak je to možné?
Paměť je jako vše ostatní, bez tréninku nám zakrní a je hodně těžké a bolestivé se znovu vrátit do formy. Pro někoho je to dokonce zcela nemožné. Ovšem na kapacitě naší paměti má vliv mnoho faktorů: věk, lenost, čas, motivace. Přitom to není tak obtížné, můžete začít prakticky ihned a s čímkoli. Ať už je to formou her, knížek, sportovních aktivit, nebo jen pouhého trávení času venku. Myslím, že vždy si můžete najít volnou chvilku, která jde využít efektivně.
- Pro hravé lidi jsou dobrou volbou hlavolamy, ať už v tištěné podobě, nebo různé dřevěné spletence nebo i Rubikova kostka. Nabízejí se i další možnosti, třeba taková křížovka nebo sudoku, které najdete téměř v každých novinách.
- Jste vášnivý čtenář nebo jenom čtete povinnou četbu do školy? Nad každou knihou se dá zamyslet, vybavit si danou situaci a zkusit popřemýšlet nad tím, co tím mohl autor myslet, proč to tak napsal a jestli vy byste to nenapsali třeba jinak.
- Myslíte si, že kdo dělá sport, musí být automaticky ochuzen o jiné dovednosti, třeba co se týče prospěchu ve škole? Neříkám, že to tak nemůže být. Ale je vědecky dokázáno, že jakákoliv tělesná aktivita, která je vykonávaná úmyslně přináší našemu tělu mnoho pozitiv, a to nejenom v oblasti tělesné stavby. Sport je složitý proces, při kterém se musíte koncentrovat na danou činnost a ano!, musíte u něj také myslet. Zmíněná schopnost umět se koncentrovat je pro správný proces zapamatování si velmi klíčová. Pokud se nebudete soustředit na to, co se učíte, učíte se úplně zbytečně!
- I obyčejný nákup v krámu vás nutí si vzpomenout, pokud jste si například zapomněli lísteček ze seznamem co nakoupit, horko těžko přemýšlíte, co na něm bylo. A přemýšlejte, ono to rozhodně pomůže. Určitě si nevzpomenete na všechny položky v seznamu, ale příště to můžete zkusit znovu.
Pomalu se blíží červenec, a to pro mnohé z nás znamená dva měsíce bez školních lavic. Neříkám aby jste se učili i o velkých prázdninách, ale malá rozcvička párkrát za ty dva měsíce, by vašemu mozku určitě prospěla. Uvidíte, že vám to v příštím školním roce oplatí!
Fotografii „Myšlenkový proces“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.