Viktor Dyk patřil k významným autorům 1. poloviny 20. století. Jeho novela Krysař, která vychází z motivů staroněmecké pověsti o krysařovi, který hrou na svou kouzelnou píšťalu dokázal vyhnat krysy z města, je jeho nejznámnějším dílem. Novela v Dykově podání nastavuje kritické zrcadlo zkažené společnosti.
O autorovi
Viktor Dyk, český básník, prozaik, publicista a politik, se narodil v roce 1877. Po gymnáziu vystudoval pražská práva, právničtině se ale nikdy nevěnoval a pracoval celý život jako spisovatel a novinář. Redigoval časopisy Lumír a Samostatnost.
Během 1. sv. války byl za svou protirakouskou činnost zatčen. Po válce se stal redaktorem Národních listů a členem strany Československé národní demokracie, za kterou byl zvolen do senátu. Jeho politika byla pravicová a nacionalistická, byl odpůrcem politiky Masaryka a Beneše.
Dyk se oženil se spisovatelkou a novinářkou Zdenkou Háskovou. Zemřel v roce 1931 na srdeční příhodu při koupání v Chorvatsku.
Charakteristika díla
Novela Krysař byla vydána knižně v roce 1915. Předtím vycházela na pokračování v časopise Lumír.
Čerpá ze staroněmecké pověsti o krysaři, který v roce 1284 vyhnal z města Hameln krysy. Protože se ale nedočkal slíbené odměny, naštval se a odvedl z města děti.
Novela si utahuje z maloměšťanské morálky (hamižnost, prospěchářství), poukazuje na zneužívání veřejných funkcí, kritizuje lhostejnost.
Novela nese romantické prvky. Je to samotná postava hlavního hrdiny, city převažující nad rozumem, mystika, tajemno i tragičnost.
Děj se odehrává v německém městě Hameln. Doba není blíže specifikovaná.
Ústřední postavy knihy
Krysař – Záhadný, rozervaný muž, cizinec. Osamělý poutník se svou píšťalou. Světaznalec. Typický romantický hrdina.
Agnes – Mladá a hezká dívka. Prostá a nevinná. Krysařova osudová láska.
Sepp Jörgen – Místní rybář, prosťáček. Nepochopený společnosti, která ho sice potřebuje, ale neuznává. Chtěl by jen být šťastný.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný. Střídají se monology i dialogy, pasáže popisné i úvahové.
Vyprávění probíhá v er-formě, v minulém čase. Je chronologické.
Děj má spád, je stupňovaný až k tragickému konci.
Dějová linie
Do města Hameln přichází se svou píšťalou krysař, aby ho zbavil přemnožených hlodavců. Krysy úspěšně odvede pomoci hudby ze své píšťaly do řeky, kde se utopí. Lidem ale není sympatický, staví ho na okraj společnosti. Je na tom podobně jako ne hloupý, ale pomalejší rybář Sepp Jörgen. I jím obyvatelé města pohrdají.
Krysař se ve městě ubytoval u chudé, ale krásné dívenky Agnes, do které se zamiluje. I ona mu lásku oplácí.
Radní města se rozhodnout zaplatit krysaři méně peněz, než mu slíbili, protože by k nim podle nich přišel snadno. To se krysařovi samozřejmě nelíbí. Názor radních však podporují i ostatní občané a dívají se na krsaře skrz prsty. Krysař se s nimi pohádá v hostinci a následně zjistí, že Agnes čeká dítě s bývalým přítelem Kristiánem. To ho přinutí k rozhodnutí město opustit. Předtím se však ještě vrátí do hospody, kde ho osloví ďábel. Nabídne mu věčný život, když se rozhodne svou píšťalou škodit lidem. Krysař jeho nabídku odmítne a z Hamelnu odejde.
Láska k Agnes ho ale přivede zpět. Agnes už ale ve městě není. Skočila ze žalu z vrchu Koppel a zabila se. Její matka se z toho zbláznila. Krysaře přepadne vztek a rozhodne se zavést celý Hameln do záhuby. Rozehraje svou flétnu a její tóny probudí ve všech obyvatelích staré touhy. Všichni slepě následují krysaře až k hoře Koppel a skočí dolů, protože doufají, že tam najdou vysněnou zemi Sedmihradskou, jak praví pověst. Následuje je i krysař, který věří, že se tak znovu setká s Agnes.
V Hamelnu zůstane jen rybář Sepp Jörgen, vše si totiž uvědomil až o den později. I on se rozhodne ukončit svůj nešťastný život, ale zastaví ho novorozenec, kterého najde opuštěného ve městě. Dítě na flétnu nereagovalo. Sepp se ho ujme a vydá se mu najít novou matku.