V tomto díle série článků o státních maturitách bych se chtěla věnovat modelu maturitní zkoušky.
Nová maturita se bude skládat ze dvou částí – společné (státní) a profilové (školní). K úspěšnému složení maturity musíte složit všechny povinné zkoušky obou těchto částí. Zavedení společné části proběhne ve dvou fázích. V roce 2011 to bude tzv. náběhová fáze, od roku 2012 pak konečná podoba maturity.
Náběhová fáze se od konečné podoby liší celkem výrazně. Důvodem je, že maturanti 2011 nebyli na nové zkoušky dostatečně připravování a nedozvěděli se o ní včas na to, aby se mohl upravit jejich učební plán. První fáze tedy bude mít v určitých ohledech výhody, které by měly zamezit větším problémům. Pojďmě tedy srovnat společnou a profilovou část roku 2011 a 2012.
Společná část 2011 vs. 2012
V roce 2011 budou ve společné části 2 povinné zkoušky a maximálně 3 nepovinné zkoušky:
- 1. povinná zkouška: Český jazyk a literatura (Z/V úroveň)
- 2. povinná zkouška: Cizí jazyk (Z/V) / Matematika (Z/V)
- Nepovinné zkoušky: Matematika (Z/V), Fyzika. Chemie, Biologie, Dějepis, Zeměpis, Cizí jazyk (Z/V), Český jazyk a literatura (V), Občanský a společenskovědní základ (Z/V), Dějiny umění
Předměty, které nemají na výběr obtížnost jsou připravovány v obtížnosti vyšší.
V roce 2012 oproti tomu budou 3 povinné zkoušky a maximálně 3 nepovinné zkoušky
- 1. povinná zkouška: Český jazyk a literatura (Z/V úroveň)
- 2. povinná zkouška: Cizí jazyk (Z/V)
- 3. povinná zkouška: Matematika (Z/V) / Občanský a společenskovědní základ (Z/V) / Informatika (Z/V)
- Nepovinné zkoušky: Matematika (Z/V), Další cizí jazyk (Z/V), Fyzika, Chemie, Biologie, Dějepis, Zeměpis, Informatika (Z/V), Občanský a společenskovědní základ (Z/V), Dějiny umění
V čem je tedy rozdíl? V náběhové fázi státní maturity budou muset mít všichni studenti zkoušku z ČJL. Další povinnou zkoušku si pak mohou vybrat – buď jazyk, nebo matematiku. Nepovinná zkouška NEMÁ vliv na složení celé maturity. Pokud tedy nepovinnou zkoušku nesložíte, nic se neděje. Dostanete maturitu např. z ČJL a ANJ. Výhodou je, že pokud si nejste jistí, že složíte maturitu z ČLJ/ANJ/MAT na vyšší úrovni, a přesto byste se o to rádi pokusili, můžete si je v povinných zkouškách navolit na úrovni základní, v nepovinných zkouškách pak na úrovni vyšší. Pokud se vám podaří složit V úroveň, nahradí vlastně tu základní. Pokud se vám to nepodaří a zkoušku složíte jen na úrovni Z, na úspěšnost celé maturity to nemá vliv a vy nemusíte zkoušku opakovat! Od roku 2012 už to nebude možné.
Od roku 2012 budou muset mít všichni studenti povinnou zkoušku z ČJL a cizího jazyka. Ve 3. povinné zkoušce pak mohou volit mezi MAT/IVT/OSZ, ředitel školy ale může tuto volbu omezit. Pokud např. studujete školu, která je hodně zaměřená na matematiku, může se ředitel rozhodnout, že 3. povinná zkouška musí být z matematiky. Student ale nemůže konat nepovinnou zkoušku z předmětu, z něhož koná povinnou zkoušku, jako to bylo možné v roce 2011.
Profilová část
Profilová část bude v roce 2011 a 2012 prakticky úplně stejná. Navíc se bude dost podobat stávající maturitní zkoušce. Tato část bude obsahovat 2 – 3 povinné profilové zkoušky. Počet zkoušek a předmět, ze kterého budou, určí ředitel školy. Dále můžete skládat maximálně 2 nepovinné zkoušky. Nabídku předmětů stanoví opět ředitel školy.
Fotografii „Teenageři studují společně ve třídě“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.