Tak jako každý, i tento rok byl plný nečekaných událostí. Událostí, jež nám vyrazily dech, vykouzlily úsměv na tváři nebo těch, díky nimž se naše oči naplnily slzami. Pro každého z nás znamenal rok 2011 něco jiného a každý z nás něco jiného zažil. Přece jen tu jsou události, které se navždy zapsaly do historie, o kterých jsme byli všichni informováni, a na které se nedá zapomenout.
1. Havárie elektrárny Fukušima
Japonsko postihlo v březnu několik velmi nešťastných událostí, za které mohla převážně příroda. Kromě zemětřesení o síle skoro 9 stupňů Richterovy škály a tsunami vysokého 38 m, došlo k havárii elektrárny Fukušima. Havárie měla za následek, že do okolí uniklo větší množství radioaktivity. Kvůli tomuto neštěstí byla otevřená politická diskuze o dalším využívání jaderné energie. Japonsko se bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho.
2. Prezident Klaus a jeho faux pas v Chille
Známe to každý, půjčíme někomu tužku a je to jako kdybychom ji vyhodili do odpadkového koše. Nebo je půjčena nám a je to opravdu pěkná tužka, taková šikovná, tak si ji prostě ,,vypůjčíme‘‘. Jenže naše ,,vypůjčení‘‘ nikdo neřeší. Ovšem, když tohle udělá prezident České republiky, je jasné, že mu to neprojde jen tak. Ano, Václav Klaus během dubnové návštěvy v Chille, přemístil protokolární pero z pouzdra na stole do kapsy svého saka. Vše bylo nahráno a následně odvysíláno v pořadu 168 hodin, doplněno o červenou šipku, jež vše znázorňovala. Bohužel kromě spousty vtipů tato akce rozpoutala diskuzi o morálním profilu prezidenta či českého národa.
3. Svatba prince Williama a Catheriny Middletonové
Na podzim roku 2010 se v Keni Princ William a Catherin Middletonová zasnoubili. Prsten, díky němuž se stala Catherin snoubenkou Williama, patřil princezně Dianě. Královská svatba se uskutečnila 29. dubna 2011 ve Westminsterském opatství v Londýně. V ulicích Londýna sledovalo obřad 800 tisíc diváků, ale po celém světě to byly na 2 miliardy diváků, včetně těch z České republiky.
4. Bakterie e-coli
Určitě si všichni pamatujete na bakterii, která donutila spoustu lidí vyhodit koupené okurky a jinou zeleninu ze svých ledniček. Bakterie si vyžádala několik desítek obětí a spousta dalších lidí byla touto střevní chorobou nakažena. Ten, kdo sledoval televizi nebo četl nějaké noviny, se mohl každý den bát, že snědl něco, v čem e-coli byla. Ano, vzniklo totiž opravdu velké množství tvrzení, z čeho a v čem bakterie vlastně je. Výrobci stáhli z prodeje spoustu výrobků. Několik zemí, které byly označené za původce jako například Španělsko či Egypt, byly poškozeny. K této panice se vyjádřil prezident Václav Klaus se slovy, že je to uměle vytvořený cirkus. A neměl pravdu?
5. Usáma bin Ládin byl dopaden
2. května byl Usáma bin Ládin Američany dopaden a zabit. Slova, která někomu mohla přivést útěchu, ale zemřelé jim jeho smrt bohužel nevrátí. Usáma byl teroristou, na jehož hlavu bylo vypsáno 52 milionů dolarů jako odměna a Američané po něm pátrali deset let.
6. Poslední raketoplán
Jak se říká, vše jednou končí a tentokrát skončila dlouholetá éra raketoplánů. Poslední start raketoplánů se uskutečnil 8. července odpoledne. Raketoplány nám sloužily 30 let a za tu dobu odstartovalo 135 letů.
7. Krvavé útoky v Norsku
Bombová exploze ve vládní čtvrti v Oslu, střelba na letním táboře Svazu dělnické mládeže, mládežnické organizace norské sociálně demokratické Strany práce. Takto by se dal ve stručnosti shrnout 22. červenec. Den, kdy se Anders Behring Breivik zapsal do životů několika desítkám lidí. Okolo 15:30 odpoledne norského času došlo k explozi, o 2 hodiny později se Breivik převlékl za policistu a na ostrově Utøya a zastřelil 69 mladých lidí a další zranil. Ke všemu se přiznal a soud s ním má začít 16. dubna.
8. Letecká havárie v Jaroslavli v roce 2011
Tuto tragickou nehodu máme pravděpodobně ještě všichni živě v paměti. Letecká havárie letounu Jak-42 se stala 7. září 2011. Na palubě se nacházel tým hokejistů Lokomotivu Jaroslavl. Mezi hráče tohoto ruského týmu patřili i Josef Vašíček, Jan Marek, Karel Rachůnek. Bohužel nikdo z nich tuto havárii nepřežil.
9. Josef Váňa vyhrál Velkou pardubickou již po osmé
K osmému vítězství dovezl devětapadesátiletého Josefa Váňu kůň Tiumen, se kterým Váňa vyhrál již potřetí za sebou. 121. ročník Velké pardubické České pojišťovny se uskutečnil 9. října. Uvidíme, zda se tento skvělý žokej zúčastní i další Velké pardubické, vše závisí na Karlu Gottovi. Pokud bude Karel Gott přítomný, Josef Váňa bude závodit. Spousta lidí tvrdí, že by měl Váňa skončit a přenechat vítězství mladším žokejům. Já se ale na tuto stranu nepřikláním a doufám, že bude závodit ještě spoustu let.
10. Smrt Václava Havla
Zpráva, která zasáhla snad každého občana České republiky. Václav Havel, člověk, který odvedl za budoucnost českého i slovenského národa hodně práce, zemřel 18. prosince. Zpráva, která zaplavila oči slzami nejednomu člověku. Tisíce lidí zapalovaly svíčky, tisíce lidí stály hodinové fronty, aby se mohly bývalému československému a později českému prezidentovi poklonit. Tisíce lidí, co sledovaly jeho státní pohřeb v ulicích i u televizních obrazovek nejen v České republice.
V roce 2011 jsme kromě tří hokejistů a Václava Havla přišli o další osobnosti, o kterých by byla škoda se nezmínit.
6. února zemřel Gary Moore, kytarista
23. července zemřela Amy Winehouse, britská zpěvačka známá například svým hitem Rehab
6. října zemřel Steve Jobs, zakladatel firmy Apple
10. listopadu zemřel Ivan Jirous, český básník, publicista a výtvarný kritik