• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Rozmarné léto

Vladislav Vančura
01. ledna 2012 Tereza Sýkorová

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ stěžuje si Antonín Důra, hrdina Rozmarného léta, románu Vladislava Vančury. Je červen a prší. Na jeho plovárně sedí jen jeho dva kamarádi, se kterými vede prázdné dialogy na malicherná témata. Nudí se. Stereotyp v městečku přeruší až příjezd kouzelníka Arnoštka a jeho pomocnice Anny.

O autorovi

Vladislav Vančura se narodil v roce 1891. Byl českým dramatikem a prozaikem.

Dětství strávil na venkově, kde se rozvíjela jeho láska k přírodě a zvířatům. Vančura studoval nejprve práva, poté medicínu a začal pracovat jako lékař ve Zbraslavi.

Zároveň psal a přispíval do řady časopisů jako Červen, Host, Kmen a v roce 1920 se stal členem a prvním předsedou seskupení avantgardních umělců Devětsil.

V roce 1921 vstoupil do KSČ, ze které v roce 1929 vystoupil. Jeho tvorba nebyla komunistickou agitkou ovlivněna.
Pracoval i jako divadelní kritik a byl předsedou české filmové společnosti.

Za okupace byl členem ilegální odbojové organizace, což se mu stalo osudným. V roce 1942 byl popraven. Po válce byl in memoriam prohlášen národním umělcem.

Jeho bratranec byl Jiří Mahen.

Charakteristika díla

Tento román, označovaný i jako humoreska, poprvé vyšel v roce 1926.

Kniha kritizuje maloměstskou morálku, stereotyp a nudu maloměstské společnosti. Krtizuje pokrytectví a přetvářku, vyprázdněný život. Na druhé straně dílo vyjadřuje filozofii životní pohody a optimismus.

Děj se odehrává během tří deštivých dnů a nocí v červnu v Krokových lázních na řece Orši. Každodenní stereotyp tří kamarádů rozčeří příjezd kouzelníka s krásnou pomocnicí.

V roce 1967 knihu zfilmoval režisér Jiří Menzel.

Ústřední postavy knihy

Antonín Důra – Starší plavčík a provozní říčních lázní na Orši. Povrchní záletník znuděný svým životem.

Kateřina Důrová – Jeho manželka. Nehezká a při těle, skoro vždy v nabroušené náladě. V manželství není šťastná.

kanovník Roch – Sečtělý, učený postarší muž. Mravokárce, ale i on se nechá okouzlit fyzickou krásou mladé dívky.

major Hugo – Jejich přítel.

Arnoštek – Kouzelník, polykač ohně a provazochodec, který se se svou pomocnicí objeví ve městě. Žije potulným životem.

Anna – Krásná, mladá dívka. Je vyzývavá a trochu vypočítavá. S muži si hraje. Nejspíš Arnoštkova partnerka. Pomáhá mu při vystoupeních.

Jazykové prostředky a stylistika

Jazyk se střídá spisovný i hovorový, autor používá také archaismy, přechodníky a knižní prostředky, až hyperkorektní jazyk. Celkově je tedy jazyk pestrý a vytváří specifické Vančurovo kouzlo.

Použit je humor, ironie, satira.

Většina knihy je napsána v dialozích (ovšem není užita přímá řeč).

Vyprávění probíhá v er-formě, je chronologické.

Dějová linie

Plavčík Důra tráví dny na plovárně se svými přáteli Rochem a Hugem dlouhými a mnohdy malichernými debatami. Jejich témata jsou banální, ale jazyk a vyjadřování květnaté až knižní. Důra není v nejlepší náladě, protože počasí je uplakané a na plovárnu mu tak nechodí žádní návštěvníci a on nevydělává. Na náladě mu nepřidává ani jeho věčně protivná žena Kateřina.

Celé městečko je na začátku léta ospalé a pomalé. Vzruch přinese až kouzelník a akrobat Arnoštek a jeho krásná pomocnice Anna, kteří se ve městě objeví. Uspořádají několik představení, která všechny nadchnou.

Všichni tři přátelé se pak obdivují zejména přitažlivosti mladé Anny, ta si s nimi ovšem jen hraje. První noc navštíví Annu v maringotce Důra. Podezřívavá Kateřina ho ovšem sleduje. Rozhodne se, že záletného manžela potrestá a přestěhuje se za Arnoštkem do jeho maringotky. Důra se rozhodně nezlobí.

Druhý večer po představení, když je Kateřina s Arnoštkem na procházce, peče Anna sama u maringotky ryby. Navštíví jí Roch. Dostane pozvání do maringotky, kde Annu svádí, ale vyruší je místní opilci a on nakonec skončí s natrženým uchem.

Třetí večer je škaredé počasí, ale Arnoštek chce přesto předvést provazochodecké číslo, i když ho od toho ostatní zrazují. Arnoštek spadne a poraní si záda. Anna se snaží celé představení zachránit, aby se nevracelo vstupné, a tak si oblékne Arnoštkovy šaty a navlékne Kateřinu do svých. Představení se vydaří, publikum je spokojené. Arnoštkovy indispozice využívá Hugo a stráví noc u Anny. Ráno se však mezi ním a Arnoštkem strhne hádka o Annu a Hugo dostane holí. Dívka si uvědomí, že Arnoštek se pro ni hodí více.

Kateřina si mezitím uvědomí, že život mezi komedianty není nic pro ni a že by se raději vrátila domů. Důra ji doma přivítá s výpraskem, ale nevyžene ji.

Arnoštek s Annou odjíždějí z města a tam se vše vrací rychle do starých kolejí.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Další díla autora
  • Povídky
    • Luk královny Dorotky
  • Romány
    • Útěk do Budína
    • Pekař Jan Marhoul
    • Rodina Horvatova
    • Konec starých časů
    • Pole orná a válečná
    • Tři řeky
    • Markéta Lazarová
    • Rozmarné léto
Komentáře



© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže