Do své básnické sbírky Alkoholy promítl její autor Guillaume Apollinaire veškeré své snahy o vytvoření nového básnického jazyka, který by vyjadřoval zrychlený rytmus moderní doby. Básně vznikaly metodou proudu volných asociací. Básník v nich vytvořil svět, kde se prolínají časy a prostory, sny i realita.
O autorovi
Guillaume Apollinaire, fancouzský básník, dramatik a anarchista s polským původem, se narodil v roce 1880 v Římě. Dětství strávil s matkou, polskou šlechtičnou, v Monaku a později v Paříži. Jeho otec byl neznámý.
V Paříži založil několik časopisů (např. Pařížské večery, Moderní literatura).
V 1. světové válce byl u dělostřelectva a u pěchoty, kde byl zraněn. Po zotavení pracoval v oddělení pro styk s tiskem.
Oženil se v roce 1918, manželství ovšem trvalo jen pár měsíců. Ve stejném roce zemřel na španělskou chřipku.
Je zakladatelem moderní francouzské poezie a stýkal se s dalšími avantgarními umělci z pařížské umělecké komunity.
Charakteristika díla
Sbírka obsahuje 42 básní, které Apollinaire psal v letech 1898-1913. Do češtiny sbírku přeložil Karel Čapek v roce 1919.
Mezi básněmi je tématická, žánrová i prozodická nejednostnost. Sbírka obsahuje básně o lásce, o přírodě, básně na civilizační témata. Spojuje je téma hledání sebe sama jako lyrického hrdiny a vyjádření emocí (radosti, smutku, údivu, …).
Básně jsou ovlivněny kubismem (mnohotématičnost, rozklad výpovědi na malé části) a futurismem (uvolněná grafika, vypuštění interpunkce, volný verš).
Básně jsou volnými toky představ. Apollinaire použil metodu volných asociací. Je to hra fantazie.
Jazykové prostředky a stylistika
Apollinaire používá hovorové výrazy, neologismy, archaismy, lidová slova, technické a typografické výrazy a znaky. Vymýšlí neobvyklá, překvapující slovní spojení.
Použit je volný verš.
Apollinaire odstranil interpunkci a osvobodil tak slova a věty.
Důležitá je i obrazová podoba básní.
Dějová linie
Pásmo
Úvodní báseň sbírky. Je polytematická a je řetězcem volných asociací – dojmů, pocitů, zážitků, vzpomínek i úvah. Prolínají se v ní různé časové i prostorové roviny, střídají se pocity nostalgie a radosti, realita se mísí s fikcí.
Most Mirabeau
Milostná báseň. Vypráví o lásce k jedné dívce. V první sloce básník vzpomíná na lásky minulé. Ve druhé sloce popisuje lásku, jaká je na začátku, a o lásce na věčnost. Ve třetí zmiňuje prvotní lásku, která brzy vyprchá, aby zůstala uzavřená v těch dvou. Poslední sloka mluví o lásce, která se vytratila a milenci se na ni snaží zapomenout.
Pěvec
Nejkratší báseň, má jen 4 slova: „Nádherný průvod mořských polnic“.
Sbohem
Báseň o smrti Andrého Salmona, autorova přítele. Autor mu vzkazuje, že na něj bude vzpomínat a že na něj má počkat.
Noční vítr
Báseň, která popisuje vítr.
Jméno růže
Milostná báseň, její ladění je tragické. Tématem je zakázaná láska. V první sloce Apollinaire popisuje dívku, do které se zamiloval. V další sloce se dívka do něj také zamiluje. V poslední sloce básník ale pochopí, že ona láska není možná, a tak se vydá hledat jinou.