Snažíte se učit a zdá se vám, že stejně nic neumíte, nebo se bojíte, že se nedožijete případných dobrých zpráv oznamujících uspěšné složení všech zkoušek? Nezoufejte, nejste v tom sami! Těchto deset rad by vám mělo pomoci učení se na zkoušky přežít, v tom lepším případě by vám mohlo poskytnout pár tipů, jak na učení a celkově na jedno z nejtěžších období v životě studenta vyzrát.
1. NEODKLÁDEJ
Většina z nás má s úspěšným bojem s tímto bodem letité zkušenosti. Vězte ovšem, že odložíte-li jednou, může se stát, že odložíte i podruhé, i potřetí… a tak se ocitnete v začarovaném kruhu, ze kterého se dostanete, v tom lepším případě, den před zkouškou, a to za ten stres nestojí.
2. POČÍTAČ ZAPÍNEJ JEN VE VELEDŮLEŽITÝCH PŘÍPADECH
A veledůležitým případem rozhodně nejsou příspěvky vašich přátel na facebooku či nejnovější drby ze života Ivety Bartošové. Facebookem či kontrolou emailové schránky to teprve začíná. Následují novinky ze světa hudby či filmu, potom rozpomenutí se, že jste nenavštívili další z vašich oblíbených stránek… Málokdo má srdce, ale hlavně vůli, vypnout počítač po deseti minutách. Ovšem nezoufejte, i když se na pár hodin zapomenete, vždy mějte na paměti, že mohlo být hůř – mohli byste u počítače prosedět celý svůj studijní den.
3. NEZAPOMÍNEJ NA SNÍDANI
A také ani na oběd, ani na večeři! Též není na škodu proložit hlavní chody svačinkami, s prázdným a kručícím žaludkem se těžko na studium soustředíte. „Se snídaní ne daleko, ale ještě dál dojdeš a více se naučíš!“ Budiž toto vaše nové heslo!
4. ODPOČINEK ANO, ALE S MÍROU
Siesta po obědě? No problem! Hlavně, aby se ze siesty nestal vydatný spánek zabírající půl dne. Kdo nesiestičí, může si zajít na procházku nebo si zacvičit, způsobu strávení odpočívací fáze se meze nekladou.
5. PRAVIDELNÝ SPÁNEK JE ZÁKLAD
Ano, nesmělo to zde chybět, protože se jedná o nepopiratelný fakt. Ve spánku mozek zpracovává a ukládá informace již naučené, takže po probuzení se nejen cítíte svěží, tedy když máte dobrou matraci a polštář, ale také si informací pamatujete více než po proučené noci. Jak již ovšem bylo řečeno, aby bylo co ukládat, musíte se napřed ty informace naučit.
6. VYTRVEJ
Jeden z nejdůležitějších bodů. I když vás látka trpělivě čekající na naučení nebaví, nemůžete se na ni soustředit a víte, že vám v budoucnu stejně bude k ničemu, naučit se ji musíte. Proto, když vám při pokusech soustředit se na pilné studium temný hlas našeptává, ať se na to vykašlete a raději se jdete podívat na maily, vzpomeňte na bod 2 a dělejte, že neslyšíte. Hlas za chvíli přestane a vy po pár desítkách minut zjistíte, že vás téma, do kterého jste se zakousli, baví. No dobře, možná jsem se nechala trochu unést a i po fázi, kdy se do procesu učení dostanete, vás to bavit nebude, ale s tím se musíte, pokud chcete úspěšně projít zkouškou, vyrovnat. Inspirací vám může být citát Thomase Alva Edisona: „Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme,“ proto vytrvejte a hledejte ono zalíbení.
7. ROZVRHNI SI
Sestavte si učební plán, který bude zahrnovat kolik se toho musíte za den naučit a ten dodržujte. V tomto mají výhodu ti, kteří se na danou učební látku podívali během semestru, něco jim v hlavách určitě zůstalo nebo alespoň při znovuotevření učebnice mají pocit, že je jim ten text nějaký povědomý a učení jim půjde lépe.
8. HLAVNĚ KLID
Nezapomeňte, stres je dobrá věc, ale jen ten, který nás motivuje (znám pod názvem eustres), snažte se do vaší mysli nepustit ten zlý (též znám jako distres). Jak na to? Uklidněte se! Stejně jediné, co můžete udělat, je se na to pořádně naučit. Nemůžete- li i po této uklidňující radě stres překonat a budíte-li se ze spaní zpocení, s hrůzou, slzami v očích a výkřiky typu „Ne, tuto otázku ne!“ nebo „Dejte mi ještě šanci!“ případně „Udělám pro to cokoli!“, jste na tom hodně špatně. Pokud těmito psycho stavy trpíte, nezoufejte- i na toto existují bylinkové čaje, případně zázračné lentilky podávané vaším (již brzy) rodinným psychiatrem.
9. NEZAPOMÍNEJ
Nezapomínejte, že v tom nejste sami. Jsem v tom namočena i já, vaši přátelé a miliony studentů po celém světě. Též nezapomínejte, že když zkoušku nesložíte, není to konec světa.
10. S HUMOREM JDE VŠE LÉPE
Není na škodu se během učení (dokonce i samotnému učením) zasmát. Že si budete připadat jako blázni? V tom případě si vzpomeňte na bod číslo 9.
Přeji ve zdraví a bez psychické újmy prožité/přežité zkouškové období a úspěšné složení všech zkoušek, které na vás (ještě) čekají!