Dosavadní majitel komunikačního programu ICQ, společnost Centrum Holdings jej předá 13. března společnosti CET 21, která provozuje mimo jiné televizní stanici Nova. To přinese mnoho změn ve vestavěné reklamě, ale možná i změnu vzhledu.
Historie ICQ u nás
Centrum získalo ICQ při sloučení se společností Atlas. Poté službu získalo AOL, které ji následně předalo ruskému Digital Sky Technologies. Přestávají mu ale stačit příjmy z reklamy a tak se služby vzdá.
Podobná situace panuje i na Slovensku, kde ICQ získá televize Markíza.
ICQ a jeho konkurent v číslech
Žádná z firem nikdy přesná čísla nezveřejňuje, ale dá se předpokládat, že největší nepřítel ICQ je stále mocnější Facebook. Ten v Česku již překonal hranici 3 milionů uživatelů a stále roste. Poslední zveřejněné číslo týkající se počtu uživatelů ICQ jsou 2 miliony, to ale rozhodně není aktuální. Podle služby NetMonitor ICQ používá aktivně 370 tisíc lidí. To je roční pokles 40 procent.
Výdělky z ICQ jsou založené hlavně na reklamách. Centrum se staralo o samotnou službu a navíc o portál ICQ Zones. Kam prodávalo obsah.
Centrum na internetu vydělává stále víc než Nova. CET 21 je největší mediální společnost v Česku, její výdělek je 6 miliard korun, kdežto Centrum má 400 milionů. Ovšem pouze na internetu Centrum se svými 45 miliony rozdrtilo CET 21 s 5 miliony. To se opakuje i v návštěvnosti jejich webů. Nova má 1,5 milionu a Centrum přes 3,5 milionu uživatelů.
Změna majitele bude mít určitě velký dopad na způsob provozování ICQ. Zatímco pro Centrum to byla víceméně samostatná služba, tak pro CET 21 se stane součástí celého systému. Převzetí má přivést 400 milionů uživatelů na web Novy. Mohou jej také propojit se svojí videopůjčovnou Voyo.cz nebo webem TN.cz. Nezbývá, než doufat, že změna bude k lepšímu. Dozvíme se to 13. března.