Národní srovnávací zkoušky (dále jen NSZ) u nás patří k nejrozšířenějším typům přijímacích zkoušek na VŠ a pokud i vy patříte k těm, které tato nepříjemná věc v blízké budoucnosti čeká, přijměte pár rad, jak se s touto stresující a nervy drásající životní událostí poprat.
1. Vyzkoušet
NSZ – jakmile zadáte do jakéhokoli internetového vyhledávače tato tři magická písmenka, zahltí vás spoustou odkazů na nejrůznější kurzy, ať už internetové nebo prezenční, které vám zaručí, samozřejmě za tučnou sumu, přijetí na vámi vysněnou školu. Pozor, než se do něčeho takového pustíte, zkuste si poctivě udělat pár takovýchto testů nanečisto. Jinak se může stát, že obětujete pár tisíců na to, abyste nakonec zjistili, že na tyto testy byste se dokázali připravit i sami.
Kde NSZ testy seženete? K dispozici vám jsou originální testy z minulých let na oficiálních webových stránkách společnosti Scio (cena se pohybuje okolo 400 Kč a výš) anebo můžete být chytřejší a po menším brouzdání na internetu narazíte na nabídky jiných studentů, kteří se o své testy z minulých let podělí, anebo vám je nabídnou za přijatelnou cenu.
2. Trénink, trénink a zase trénink
Pokud patříte k těm, kteří se s testy NSZ ihned spřátelili, můžete tyto řádky klidně vypustit. Ovšem pokud jste po vyplnění vašeho prvního zkušebního testu propadli panice a zároveň vaše finanční situace není natolik příznivá, abyste si mohli dovolit poměrně drahé prezenční kurzy, potřebujete kromě samotných testů dvě věci: pevné nervy a trénink. Možná se to bude zdát jako otřepaná fráze, nicméně opakování je opravdu matka moudrosti a v případě Scio testů to platí dvojnásob. Trénujte! Zezačátku se netrapte měřením času, prostě jen procházejte jednotlivé oddíly a snažte se jim přijít na kloub. Důležité je zjistit, který z oddílů vám dělá největší problémy a na ten se poté nejvíce zaměřit. A až budete mít pocit, že se můžete posunout o krok dál, resp. datum přijímacích zkoušek se bude nemilosrdně blížit, jeďte na čas.
A pokud je i vaší starou dobrou známou „prokrastinace“, která má studenty opravdu ráda, odměňte se po každém takovémto tréninku např. tabulkou čokolády, oblíbeným seriálem, půl hodinou na Facebooku apod. (pro zachování duševního zdraví vřele doporučuji nekombinovat).
3. Všemocný internet pomůže
Pokud máte i po desátém nanečisto vyzkoušeném testu pocit, že se nelepšíte a zároveň jsou pro vás prezenční kurzy nereálné z jakéhokoli důvodu, nezoufejte. Naštěstí tu pořád máme internet, který nabízí další možnost, jak vám se Scio testy pomoci. Internetové kurzy, nabízené například na stránkách aleph.cz, jsou asi cenově nejpřístupnější, ceny se zde pohybují od 120 Kč. Příklady vám zde vysvětlí a poradí, jak na problémové typy úloh. A věřte nebo ne, na těchto stránkách se vám dostane pomocné ruky zcela zdarma. Najdete zde nespočet diskusí, ve kterých studenti probírají různé typy úloh, navzájem o nich diskutují a hledají správné řešení. I touto cestou se dají nasbírat mnohé tipy a rady, jak na záludné úkoly vyzrát.
4. Čím víc termínů, tím líp
Jednou (a pro někoho možná jedinou) z výhod NSZ je možnost absolvovat více termínů přijímacích zkoušek. Ale pozor, každá škola, u které NSZ nahrazují přijímací zkoušky, může mít tyto termíny jiné, proto než se na některý z těchto termínů přihlásíte, si pozorně zjistěte, kdy a kam se máte v onen osudový den dostavit. Obecně platí, že čím více termínů zvolíte, tím líp pro vás. Tento tah se vám sice prodraží, nicméně je to jedna z těch investic, které ovlivní váš budoucí život, proto pečlivě přemýšlejte, jestli raději obětujete nějakou tu korunku navíc, nebo si studium na VŠ o rok odložíte.
5. Vydatný spánek, chladnou hlavu, soustředěnost, dostatek tekutin a jídla
Toto poslední a nejdůležitější pravidlo platí snad pro všechny typy zkoušek na světě a pro ty přijímací dvakrát tolik. I když možná mnohým z vás bude ze samé nervozity dělat problém zamhouřit noc před osudným dnem alespoň jedno oko, dostatek energie je důležitý. Jinak vám hrozí, že následující den vám bude nad testy padat hlava únavou a soustředěnost bude tatam. Ale pozor! Vyhněte se nějakým „uspávadlům“ jako jsou prášky a podobné hlavoboly. Raději si před spánkem dopřejte vydatnou procházku a neriskujte tak, že přijímací zkoušky prospíte.
I když vám nervozitou scvrklý žaludek s největší pravděpodobností bude vydatně vzdorovat, najezte se! A pokud to jde, tak co možná nejvíce. Jedna zkouška probíhá v podstatě celé dopoledne a věřte, že vás máloco dokáže rozhodit natolik, jako kručící žaludek. Nakonec si s sebou přibalte i dostatek tekutin, během zkoušky máte samozřejmě dovoleno pít, a tak předejdete tomu, že vám žízeň odvede pozornost.
Klid a soustředěnost jdou ruku v ruce a jsou snad ze všeho nejdůležitější. Můžete mít natrénováno a naspáno, jak chcete, můžete být sytý a dodržovat pitný režim celý den, ale chladná hlava a maximální koncentrace je nakonec z 80% to, co vás může dovést k úspěchu. Pokud si dokážete občas zalhat, tak to udělejte, protože právě teď je správná doba na to, abyste sami sobě namluvili, že se o nic tak zásadového nejedná a že když se nepovede teď, povede se příště. A poslední věc – soustřeďte se! Ignorujte, že vám kolem hlavy už půl hodiny krouží moucha, že váš soused je o dvě strany dál, než vy (může mít taky o dvacet chyb více než vy) a že je vedro k zalknutí. Nezírejte na hodiny a nesnažte se je zhypnotizovat svým uhrančivým pohledem, protože čas je v této chvíli váš největší nepřítel.
Takže se pomodlete, dostatečně vyspěte, uklidněte, najezte, napijte a hurá do boje! Hodně štěstí!