Pátek třináctého, toť den, kterým se Tarja Turunen rozhodla začít své světové turné nesoucí název „What Lies Beneath Final Tour 2012“. Počáteční město byl Zlín, tedy česká Mekka rocku a metalu. Jak již nadpis napovídá, i přes ono magické (a pro někoho i tragické) datum byl začátek turné velmi povedený.
Jako každý hudebník i Tarja s sebou vzala rozehřívací kapelu, která se měla postarat o dostání publika do té správné nálady. Tarjinou volbou byli italští Hollow Haze, kteří na pódium nastoupili přesně ve 20:00. Již po úvodní písni mi bylo jasné, že se mou oblíbenou hudební skupinou nestanou. Hudební projev frontmana Ramona Sonaty byl více než zpěvem soutěží ve řvaní. A řev to byl mnohdy pekelný.
Po 33 minutách rozehřívání se s publikem rozehřívači rozloučili a začalo se chystat pódium pro hvězdu večera. Napřed se nachystala souprava nezbytná k předvedení bubenického umu Mika Terrany a poté byl pohled na pódium zakryt průhledným závěsem s úvodní fotografií Tarji z nového alba What Lies Beneath.
V devět hodin začalo být publikum poněkud neklidné a hlasitým skandováním a tleskáním dávalo najevo, že už nastal ten správný čas. Po šestiminutové chvíli napětí se za plachtou objevily postavy, sice v té tmě neidentifikovatelné, ale jisté bylo, že patřily Tarjině hudební družině. Napětí rostlo a pak vyvrcholilo v nadšené tleskání – Tarja se konečně objevila. Jako úvodní píseň si vybrala teatrální Anteroom Of Death, které přizpůsobila i kostým – celou píseň odzpívala v masce, kterou v závěru sundala. S maskou spadl i závěs, za kterým zpěvačka stála.
Po úvodní písni následovala píseň Lost Northern Star a po ní Tired Of Being Alone vzniklá ze spolupráce Tarji s německým hudebním uskupením Schiller, jehož klávesista Christian Kretschmar byl součástí hudební družiny. Tired Of Being Alone patřilo k nejsilnějším momentům celého koncertu, alespoň pro mě. Píseň ve spojení s koncertní atmosférou působila takovou silou, že jste se cítili, jako by se zastavil čas. Publikum ztichlo, sem tam se objevily do rytmu mávající ruce, ale jinak ovládl zlínskou Euronics halu zvláštní klid, kdy se všichni oddávali úžasnému vokálu Tarji Turunen. Z klidového stavu byli fanoušci vytrženi následující písní a úplně prvním sólovým hitem severské umělkyně – I Walk Alone.
O další zlatý hřeb večera se se svým pětiminutovým bubenickým sólem obsahujícím I Offenbachův kankán postaral Mike Terrana. Netřeba říkati, že za toto si Terrana vysloužil bouřlivý aplaus. Po sólu Terranově a následně i celé kapely, tvořené cellistou Maxem Liljou, baskytaristou Kevinem Chownem, kytaristou Alexem Scholppem a dále již zmíněnými Terranou a Kretschmarem, se opět objevila Tarja, tentokráte s písní Little Lies, po které se konala světová premiéra nové písně – baladické Into The Sun.
Po první novince se najednou rozezněly varhany a to znamenalo jediné – The Phantom Of The Opera. Duet ovšem nebyl uskutečněn s českým zpěvákem, jak bylo avizováno, nýbrž s frontmanem Hollow Haze. Sonata předvedl, že zpívat umí. Tento údiv mě dovedl k menšímu filosofování nad tím, proč tedy nevyužívá více svého zpěvu než řvaní, ale kvůli filosofování jsem na koncertě nebyla. Zkrátka duet se povedl, a to, že to nezpíval český zpěvák, mi vůbec nevadilo.
S komentářem, že si trošku odpočineme, Tarja s kapelou předvedla akustickou show. Někteří účastníci koncertu se nemohli zdržet komentářů o„školní besídce“. Každý má svůj názor, jen je třeba vzít na vědomí Tarjinu sólovou dráhu, která se od samého začátku neubírá pouze metalovým či rockovým směrem. Nakonec byli odpůrci „besídek“ ukonejšeni již druhou premiérovou písní večera, rockovou Never Enough.
In For A Kill jakožto píseň „závěrečná“ a Tarjin odchod se slovy „Čau. Dobrou noc!“ fanoušky o koci koncertu nepřesvědčili. Komedie s odchodem neprošla, a tak se všichni znovu vrátili na pódium s již druhou vzpomínkou na Nightwish. Zazněly první tóny, po nich bicí s kytarami a do té doby stojící publikum se změnilo ve skákající masu – zazněl totiž Nemo.
Poslední píseň Until My Last Breath ukončila výborný koncert jedné z nejlepších zpěvaček hudební scény a nejen té metalové.