Pokud také patříte k těm, kteří se ráno nikdy nemohou vykopat z postele, do školy dobíhají na poslední chvíli a jejich rána znamenají jeden velký stress, možná byste s tím rádi něco udělali. To ale není vždy úplně jednoduché. Musíte nejdříve vědět jak na to.
Pokud chcete začít vstávat dříve, musíte mít také dostatečnou motivaci. Můžete se třeba chtít v klidu nasnídat, ráno osprchovat, nebo třeba naučit do školy. Důležité je mít opravdu pádný důvod, proč chcete ráno vstávat, jinak vám to dlouho nevydrží.
Druhou nutnou podmínkou je dostatek spánku. Když budete vstávat dříve, měli byste také dříve chodit spát. Pokud samozřejmě nyní nespíte 10 hodin. Pro mladé lidi je ideálních takových 7-8 hodin, záleží na věku a v menší míře i na individuálním člověku.
Pokud splňujete tyto dvě podmínky, můžete se směle pustit do brzkého ranního vstávání. Ale pěkně pomalu. Dám vám pár tipů, které vám s tím pomohou.
1) Nespěchejte
Budík si přetočte třeba denně jen o 5 minut, než se dostanete na požadovanou úroveň. Půjde vám to mnohem snáz než nějaký extra rychlý přechod.
2) Dejte si budík na druhý konec místnosti
Když budete muset vstát, abyste budík utišili, máte mnohem větší šanci, že se opravdu dostanete z postele.
3) Nacvičte si ranní rutinu „nanečisto“
Pokud máte extra velký problém, můžete si vyzkoušet ranní vstávání nanečisto již za dne. Ulehněte, nastavte si budík a až zazvoní, udělejte přesně to, co chcete provést ráno. Naučíte tak svůj mozek reagovat přesně tak, jak chcete.
4) Odměňte se
Odměňte se ráno nějakou příjemnou činností (jídlem, čímkoliv), abyste ze vstávání měli příjemný pocit. Pokud byste se ráno jen učili do školy, brzy byste ztratili potřebnou motivaci.
Těchto pár tipů by vám mělo alespoň trochu pomoci ve vašem úsilí. Doufám, že bude úspěšné, a kdybyste chtěli s něčím poradit – pište do komentářů!
Fotografii „Spící hlapec“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.