Pohovor je pro většinu lidí horší než zubař, takže se vám pokusím dát pár tipů pro jeho zvládnutí.
Pokud se dostavíte na pohovor, tak ho většinou bude vést buď personalista, nebo v případě menší firmy vedoucí nebo rovnou majitel. Není nic výjimečného, když je při pohovoru ze strany zaměstnavatele i několik osob. Výhodou více lidí je větší šance na přijetí, ale pokud se na pohovor nepřipravíte, tak ztrácíte body a nepomůže vám ani sympatie u všech zúčastněných, proto je lepší nepodcenit přípravu.
Než půjdete na pohovor, tak je dobré si něco o firmě, kde budete zaměstnáni, zjistit. Třeba v čem firma podniká, koho hledá, také si zjistěte něco o pozici, o kterou máte zájem, aby při pohovoru nevyšlo najevo, že nemáte ty schopnosti, které firma požaduje. Dobré je taky vědět průměrné platové ohodnocení pro danou pracovní pozici. Nechlubte se cizím peřím, ale zároveň se nepodceňujte. To znamená, abyste neřekli, že už máte za sebou praxi v tomto oboru a přitom jste právě udělali maturitu. Je lepší přiznat, že zkušenosti nemáte, ale říct, že jste schopni se učit novým věcem.
Pokud se vás personalista zeptá, jestli máte nějaké otázky, určitě odpovězte ano a ptejte se, na co jste chtěli, ale vynechejte otázky týkající se ,,sociálního zabezpečení“ což znamená, abyste se neptali, jestli dostanete stravenky, nebo jak dlouhá je dovolená, tyto otázky si nechte až do druhého kola pohovorů. Odpovědi na otázky si můžete nacvičit, ale pro přirozenost nechte domluvit personalistu a pak odpovídejte. Nezapomeňte, že na diskriminující otázky (děti, zdravotní stav, sexuální orientace), nemusíte odpovídat a zaměstnavatel se na ně nesmí ptát. Snažte se být aktivní a komunikativní. To znamená, abyste neodpovídali na otázky odpověďmi ano či ne, ale odpovídejte plnou rozvitou větou. Pokuste se zaujímat pozitivní postoj. Personalista určitě ocení, když přijde na pohovor člověk s dobrou náladou, místo nějakého bručouna. Nikdy nechoďte na pohovor pod vlivem návykových látek. Pokud jste zrovna v noci slavili, tak je lepší se omluvit a nepřijít, než si udělat ostudu.
Nezapomeňte dbát o osobní hygienu. Často se stává, že na pohovor přijde zpocený člověk, který zapomněl použít deodorant, čímž ztratí u personalisty body. Takže investice 70 Kč do deodorantu se určitě vyplatí. Rada na závěr – chovejte se vždy přirozeně, a pokud jsou vám nějaké otázky proti srsti, určitě to personalistovi řekněte, ať předejdete konfliktům. Hodně štěstí při pohovorech a ať jich nemusíte moc absolvovat.
Fotografii „Obchodníci na pracovním pohovoru“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.