• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Koncentrační tábor Osvětim – návštěva, která zamrazí

19. července 2010 Petr Homoky Nezařazené

Prázdniny jsou v plném proudu a určitě jste také přemýšleli nad tím, kam jednoduše za zajímavým výletem. Pokud vás návštěva hradů, zámků a místních koupališť omrzela, tak neváhejte a vydejte se do Polska, tedy přesněji do koncentračního táboru v Osvětimi.

Auschwitz zůstal světovým symbolem teroru, hromadné vraždy a Holocaustu. Byl založen nacisty v roce 1940 blízko městečka Osvětim, které v té době stejně jako celé území Polska bylo okupováno během II. světové války Němci.
Podle odhadů na obětích bylo do tábora posláno nejméně 1,1 mln Židů ze všech zemí okupované Evropy, dále kolem 150 tis. Poláků, většinou politických vězňů, kolem 23 tis. Romů, přes 15 tis. ruských vojenských zajatců a několik tisíc vězňů jiných národností. Většina z těchto vězňů zahynula v tomto táboře…

Ihned na začátek musím zdůraznit, že to rozhodně není výlet na pár hodin. Pokud pojedete autem nebo autobusem, tak byste měli předem počítat s tím, že cesta na místo „činu“ vám bude trvat okolo 6 – 7 hodin (z Prahy).

Po příjezdu do Osvětimi koncentrační tábor opravdu nepřehlídnete. Nás (jako redakci) fascinovalo, že lidé, kteří zde žijí, prostě žijí, jakoby se nikdy nic nestalo.

Při příjezdu na parkoviště vám, jako potencionálním návštěvníkům, ihned dojde, že zdejší továrna na smrt je dnes pouhopouhý business, který jak se zdá, jen vzkvétá.

Protože jste na toto místo přijeli, tak si pravděpodobně budete chtít tábor prohlédnout, že? Bohužel to není zadarmo. Není to však nijak drahá záležitost, jelikož samotný lístek vás vyjde na nějakých 250 korun českých, což je přibližně 37 zlotých, ve kterých budete muset lístek zaplatit. V ceně máte i zapůjčení sluchátek a přijímač rádiového signálu proto, abyste lépe slyšeli vašeho průvodce.

Pokud budete chtít vidět opravdu všechno, tak počítejte s tím, že zde celkem strávíte minimálně čtyři (!) hodiny.

Naše česká prohlídka s průvodkyní, jež mluvila naráz česky, slovensky a zároveň polsky začínala v 12:00.

Rozebírat zde to, co jsme viděli není až tak podstatné, jelikož nejdůležitější jsou z této prohlídky pocity a myšlenky, které tíží každého návštěvníka. To, že vám někdo poví, ukáže na fotografii nebo ve filmu jak vypadá plynová komora, tak to opravdu není nic proti tomu, když stojíte na samém místě. Na místě, kde umírali lidé.

Nejste-li slabá nátura, tak vám návštěvu tohoto nebo jakéhokoliv jiného koncentračního tábora doporučuji, a to proto, abyste si uvědomili a na vlastní oči viděli, jaká neuvěřitelná zvěrstva se na těchto místech konala.

Na závěr této reportáže bych rád uvedl pár bohužel nepřesných citátů naší průvodkyně;

„Tak tady vězni vykonávali potřebu. Zde vidíte otvory, kam si mohli sednout, ale ty tady taky nebyly od jak živa. Dříve tu byly pouhé díry. Vězni mohli vykonávat potřebu dvakrát denně; ráno a večer. Bylo to tak, že se vždy dva vězni opřeli proti sobě zády a vzhledem k množství vězňů tu zdejší dozorce počítal do pěti, při dobré náladě do deseti.“

„Když se bavíme ještě o těch toaletách, tak je samozřejmě musel někdo udržovat – tzn. vyprazdňovat. Byla to opravdu těžká a nechutná práce. Jediná výhoda této práce byla ta, že dozorci se kvůli zápachu k vězňům nepřiblížili blíže, než na čtyři metry, avšak jak už jsem říkala, tak se vězni myli přibližně jednou za 8 měsíců, takže si dokážete představit jak tito lidé zapáchali, když se nemohli každý den po této nechutné a namáhavé práci umýt. Při nejlepším měli tito vězni vyhlídky na to, že se umyjí od lidských výkalu a s ním spojeného zápachu za pár měsíců, či týdnů!“

„Na tyto palandy se obvykle vešlo 5-7 vězňů, avšak v jednu chvíli byl stav tábora tak přeplněný, že se stávalo, že na posteli podle nás maximálně pro dva lidi spalo obvykle 8-9 vězňů.“
















Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Pozor na Éčka v potravinách

Komentáře
Pavel
20. července 2010

Já osobně jsem v žádném koncentračním táboře nebyl, ale myslím si, že kdybych dejme tomu vstoupil do vlaku, kde cestovali Židé na ,,popravu“, tak bych z toho měl asi velké trauma

denisa
20. července 2010

Z vlastní zkušenosti můžu říct,že jsem i docela ráda,že jsem navštívila koncentrační tábor v Osvětimi,docela jsem se toho obávala, ale dozvěděla jsem/jsme se hodně i šokujících zajímavostí a hlavně si aspoň trochu dokážete představit jak tam ti lidé přežívali a jaké museli prožívat utrpení.Doporučuji se tam zajet podívat.

Ivana
24. července 2010

fakt hezký článek

pavel pravda
26. července 2010

Každá škola by na seznam svých výletů měla zařadit i Osvětim a nejen Osvětim, ale Terezín a jiné.Na hrůzy válek by se nemnělo zapomínat a slovo Hitler by v nás mělo stále budit hrůzu z toho, jak nenápadný člověk dokázal zmanipulovat lid.

Krista
28. července 2010

Chystám se Osvětim v nejbližších dnech navštívit, je nutné se předem nějak objednat?

Petr Homoky
11. srpna 2010

Krista: Ne, není potřeba se předem objednat.

Karel
13. září 2010

Myslím že je to sprosté vymívaní mozků. Veřím že tam lidi museli neskutečně trpět ale nevěřím třeba v plynové komory (žádny fizický dukaz není !) to je divné a i ten počet obětí je záměrně přehnaný. To je můj osobní nazor mám na něj právo tak mě prosím neodsuzujte a nemažte z diskuze. Nemám v úmyslu někoho urážet ale myslím že na toto své tvrzení mám dost argumentu. Můžeme o tom diskutovat tak pojďme.

Petr Homoky
13. září 2010

Karel:

Stáli jsme přímo v plynové komoře, viděli jsme na vlastní oči díry ve stropu, kudy to na ně sypali. Nemyslím, že by to Němci dělali proto, aby se jim lépe dýchalo. Doporučuji dané místo navštívit a sama sebe se zeptat, zda-li byste byl schopen v takto uzavřeném prostoru žít.

pavel pravda
13. září 2010

Nic proti Karlovi,ale mám takový dojem, že si snad z nás dělá srandu. O čem chce diskutovat? Případně bych chtěl aby mi napsal ty své ARGUMENTY!

Karel
14. září 2010

Ahoj! Přemyšlel jsem co zde napsal a dospěl jsem k tomuto závěru. Tady by mé argumenty nevedli k ničemu a strácel bych tady čas. Mě by dříve opravdu nenapadlo zpochybňovat plynové komory ale po studování mnoha dokumentů knih a článků mám názor takoví jaký mám. Jeden takoví dokument se jmenuje Rudolfova zpráva (to je náročné čtení ale mluví za vše) a víborné je trodasovo fórum tam si najděte revizionismus. Je toho daleko víc ale do začátku to stačí. Tímto nikomu nic nevnucuji a chraň bůch že nechci schvalovat válečné zvěrstva. Mám takoví pocit že tak jak je nám předkládána historie nemusí být vždy pravda ale někdy zákeřná propaganda se skrytým učelem.

Klára
04. srpna 2011

Zdravim! Tak v Osvetimi jsem byla nekolikrat a pokazde se dozvidam nove a zdrcujici fakta…muj nazor vzdycky byl a bude, ze Hitler byl sice“prase“, ale kdyby lidi nebyli blbi, nic z historie by se nestalo. A po shlednuti filmu Habermannuv mlyn si myslim, ze Cesi byli uplne stejni, jako Nemci, uplne!! Horsi nez zvirata…az se stydim byt skoro ceska…

Martin
09. srpna 2011

Mam dojem, ze je nepresne vstupne. Do tabora na prohlidku se nic neplati, pokud nejste skupina a nebo nechcete pruvodce. Pro individualy je to cele zdarma. Jinak prisel jsem, videl jsem. Je to strasne, doporucuji tam jit najedeny. Proti Terezinu to nebylo vysperkovany lagr pro nacisticke navstevniky. Rozhodne je treba pocitat s 5h na prohlidku, mozna i vice, pro skupiny maji i 8h prohlidky atd.

Klára S.
18. srpna 2011

Osvětim je dnes skutečně z velké části byznys a má v návštěvnících vyvolat co nejsilnější prožitky, přesto bych jeho návštěvu každému doporučila. Je to přece jen důležitá součást naší historie, na kterou by se nemělo zapomenout.
Článek není špatný, ale dala bych si pozor především na množství gramatických chyb, které celý tento magazín zbytečně sráží dolů.

imro
21. června 2012

Dobrý den,
chystáme se příští měsíc do Oswětimy, zajímalo by mně jestli se vstupné platí ve zlotých a jestli je zapotřebí v Polsku dálníční známku.

Katy
26. června 2012

Moc se zajmam o tuto tematiku… Sama jsme byla dvakrat v Terezine ale do Osvetimi bych chtela moc jet ale zase to neni nejlevnejsi cesta… Chtela bych moc pochvalit clanek je moc hezky zpracovan ¨:)

Miroslav
31. prosince 2012

To:Karel /a jemu podobní/
Děláš si srandu a uražíš památku lidí kteří v lagru Auschwitz,Birkenau zahynuli?Stydím se za Tebe.

Michaela
09. září 2014

Právě se do Osvětimi chystáme. Četla jsem hodně příběhů lidí, kteří tuto hrůzu přežili, jelikož byli členi sonderkomanda. Chtěla bych se jen zeptat, zda je možné platit vstupné kartou popř. českými penězi a zda je možné se po areálu pohybovat i bez průvodce? Děkuji

Petr Homoky
11. září 2014

Na 100% si to nepamatuji, ale možnost kartou tam byla. O českých penězích nevím. Co se týče průvodce, tak co si pamatuji, tak byla možnost si vybrat, zda-li ho chceme či nikoliv. Za sebe ho ale rozhodně doporučuji.

Roberto
18. dubna 2016

Chystam se do konc.tabora v Osvětimi!chci se optat:když dorazim na místo cca kolem 13hod. dostanu se do areálu koncentr.tabora a na prohlídku?diky za radu…

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže