Člověku se občas může zdát, že se v Číně vyrábí vše. Nápis “Made in China” totiž vidíme na tak nepřeberném množství všech výrobků, které jdou napříč odvětvími, že to je až zarážející. Důvod, proč se takové množství věcí vyrábí právě v Číně je jasný: levné náklady. Dělníci v Číně totiž pracují za mzdy, na které by nepřistoupil nejspíše ani jeden člověk z celé Evropy a USA dohromady. Donedávna ale byli všichni spokojení. Donedávna…
Poslední dobou se totiž po všech Čínský továrnách začínají rozmáhat obrovské stávky, skrze které dělníci požadují lepší pracovní podmínky, či vyšší platy. Výrobcům většinou nezbývá nic jiného, než na podmínky přistoupit, protože nemají v rukou žádnou páku, kterou by dělníky donutili přestat stávkovat.
Důležité je, abychom si také řekli, že v Číně se nevyrábí pouze levné zboží. Vyrábějí se tam (samozřejmě s odborným dohledem) i největší technologické novinky, či oblečení nejznámějších značek. Co na to tedy říkají velké firmy? Způsoby řešení jsou tři: zůstat v Číně a počítat s dalšími rostoucími náklady, přesunout výrobu do jiných, levných zemí, nebo přesunout výrobu zpět “na západ”.
Využívat se nejspíše budou všechny tři varianty, ale jedno je jasné: Čína citelně pocítí odliv investorů. Co pro to může dělat? Vcelku nic, protože stát s dělníky zatočit nemůže, alespoň ne legální cestou. A co by to mohlo znamenat pro nás, koncové zákazníky? Určitě by to mohlo mít vliv na růst cen výrobků a to buď kvůli přesouvání výroby, nebo kvůli dražším dělníkům “ze západu”. Nic ale jisté není, můžeme pouze čekat, jestli opravdu nadchází konec “Made in China” éry kvůli samotným dělníkům…
Fotografii „Razítko Made in China“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.