Venku lije jako z konve a vy jste už postříleli všechny teroristy v céesku a shlédli všechny série Simpsonových? Dokonce jste si i uklidili pokoj (= cesta od počítače ke dveřím je průchozí), navštívili tetičku a přesto se stále nudíte? Zkuste si zaexperimentovat s počítačem a možná objevíte něco, bez čeho v budoucnu nebudete moci ani žít.
Předpokládám, že vy, čtenáři, nejste úplní analfabeti a o Ubuntu, potažmo Linuxu jste něco zaslechli. I když si možná řeknete, že tématicky by se tento článek hodil spíše na IT magazín, není tomu tak. Účelem článku totiž není vás krok po kroku naučit, jak nainstalovat Ubuntu (to už udělali mnozí přede mnou a lépe), ale spíše si něco povědět o jeho filozofii. Pokud jste se rozhodli Ubuntu nebo jakoukoliv jinou distribuci Linuxu vyzkoušet, měli byste si napřed ujasnit, proč vlastně tento operační systém chcete nainstalovat a co si od něj slibujete.
Zde existují tři skupiny lidí. První chce Linux nainstalovat jen tak, ze zvědavosti a na experimentování. Do takové skupiny se řadím mimo jiné já už jen proto, že řada programů z Windows se jen tak jednoduše nedá dostat na Linux. Jde to, ale dře to a nikdy to není stoprocentní. Poslední verze Ubuntu 10.04 s podnázvem Lucid Lynx velmi dobře zapracovala na editoru videa, ale myslíte, že se vyrovná Sony Vegasu nebo Adobe Premiere? Druhá skupina lidí je krajně nespokojená s Windows, na Mac OS X nemá dostatek financí, a tak skončí u Linuxu. Třetí skupina neví, že něco jako Linux existuje a zná jenom „Okna“.
Představa o tom, že Linux je černá obrazovka s textem je naštěstí dávno překonaná. Pokud se rozmýšlíte jakou si vybrat distribuci, tak v podstatě neuděláte chybu, ať zvolíte jakoukoliv. Sám za sebe doporučuji Ubuntu, jehož uživatelské prostředí je velice příjemné a propracované. A jakým směrem že se ubírá filozofie Ubuntu?
Naše práce na Ubuntu je dána filozofií svobodného software, o kterém doufáme, že se rozšíří a přinese výhody do všech částí softwarového světa. Jádrem filozofie Ubuntu o svobodném software jsou tyto hlavní filozofické myšlenky:
- Každý uživatel by měl mít svobodu stahovat, spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, sdílet, měnit a vylepšovat svůj software k jakýmkoliv účelům, aniž by musel platit licenční poplatky.
- Každý uživatel by měl mít možnost užívat software v jazyce podle jeho výběru.
- Každý uživatel by měl dostat možnost používat software co nejsnáze, i když je jeho práce omezována nějakým postižením.
filozofie Ubuntu, zdroj ubuntu.cz
Pokud jste si prohlédli tyto screenshoty v luxusním rozlišení 1920×1200 (a řádně si nad nimi zaslintali), musíte mi dát za pravdu, že rozhraní pro uživatele je prostě k sežrání. Předinstalovaný je třeba prohlížeč Firefox, který je navíc uzpůsoben prostředí GNOME. Google dokonce oficiálně poskytuje i Google Chrome pro Linux.
To byla jen taková malá ochutnávka a trocha teorie na začátek. Nicméně už teď se můžete těšit na další díl tohoto prázdninového speciálu o Ubuntu, kde si tentokrát budeme povídat o programech pro Ubuntu a další distribuce určené.
Doporučené odkazy:
Oficiální webová stránka Ubuntu – ubuntu.com
Oficiální česká webová stránka – ubuntu.cz
Ubuntu ke stažení – ubuntu.cz/ziskejte
České fórum – forum.ubuntu.cz