• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Zapněte mozek! Používejte Ubuntu

29. července 2010 Václav Bešťák Věda a technika

Venku lije jako z konve a vy jste už postříleli všechny teroristy v céesku a shlédli všechny série Simpsonových? Dokonce jste si i uklidili pokoj (= cesta od počítače ke dveřím je průchozí), navštívili tetičku a přesto se stále nudíte? Zkuste si zaexperimentovat s počítačem a možná objevíte něco, bez čeho v budoucnu nebudete moci ani žít.

Předpokládám, že vy, čtenáři, nejste úplní analfabeti a o Ubuntu, potažmo Linuxu jste něco zaslechli. I když si možná řeknete, že tématicky by se tento článek hodil spíše na IT magazín, není tomu tak. Účelem článku totiž není vás krok po kroku naučit, jak nainstalovat Ubuntu (to už udělali mnozí přede mnou a lépe), ale spíše si něco povědět o jeho filozofii. Pokud jste se rozhodli Ubuntu nebo jakoukoliv jinou distribuci Linuxu vyzkoušet, měli byste si napřed ujasnit, proč vlastně tento operační systém chcete nainstalovat a co si od něj slibujete.

Zde existují tři skupiny lidí. První chce Linux nainstalovat jen tak, ze zvědavosti a na experimentování. Do takové skupiny se řadím mimo jiné já už jen proto, že řada programů z Windows se jen tak jednoduše nedá dostat na Linux. Jde to, ale dře to a nikdy to není stoprocentní. Poslední verze Ubuntu 10.04 s podnázvem Lucid Lynx velmi dobře zapracovala na editoru videa, ale myslíte, že se vyrovná Sony Vegasu nebo Adobe Premiere? Druhá skupina lidí je krajně nespokojená s Windows, na Mac OS X nemá dostatek financí, a tak skončí u Linuxu. Třetí skupina neví, že něco jako Linux existuje a zná jenom „Okna“.

Představa o tom, že Linux je černá obrazovka s textem je naštěstí dávno překonaná. Pokud se rozmýšlíte jakou si vybrat distribuci, tak v podstatě neuděláte chybu, ať zvolíte jakoukoliv. Sám za sebe doporučuji Ubuntu, jehož uživatelské prostředí je velice příjemné a propracované. A jakým směrem že se ubírá filozofie Ubuntu?

Naše práce na Ubuntu je dána filozofií svobodného software, o kterém doufáme, že se rozšíří a přinese výhody do všech částí softwarového světa. Jádrem filozofie Ubuntu o svobodném software jsou tyto hlavní filozofické myšlenky:

  1. Každý uživatel by měl mít svobodu stahovat, spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, sdílet, měnit a vylepšovat svůj software k jakýmkoliv účelům, aniž by musel platit licenční poplatky.
  2. Každý uživatel by měl mít možnost užívat software v jazyce podle jeho výběru.
  3. Každý uživatel by měl dostat možnost používat software co nejsnáze, i když je jeho práce omezována nějakým postižením.

filozofie Ubuntu, zdroj ubuntu.cz

 

Pokud jste si prohlédli tyto screenshoty v luxusním rozlišení 1920×1200 (a řádně si nad nimi zaslintali), musíte mi dát za pravdu, že rozhraní pro uživatele je prostě k sežrání. Předinstalovaný je třeba prohlížeč Firefox, který je navíc uzpůsoben prostředí GNOME. Google dokonce oficiálně poskytuje i Google Chrome pro Linux.

To byla jen taková malá ochutnávka a trocha teorie na začátek. Nicméně už teď se můžete těšit na další díl tohoto prázdninového speciálu o Ubuntu, kde si tentokrát budeme povídat o programech pro Ubuntu a další distribuce určené.

Doporučené odkazy:
Oficiální webová stránka Ubuntu – ubuntu.com
Oficiální česká webová stránka – ubuntu.cz
Ubuntu ke stažení – ubuntu.cz/ziskejte

České fórum – forum.ubuntu.cz

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Věda a technika

Zahrajte si na YouTube hada

Komentáře
buddhacz
29. července 2010

Troufám si tvdit, že existuje čtvrtá skupina lidí: nesnáší Windows a nesnáší Apple – proto používají Linux, potažmo Ubuntu Lucid Lynx.

Michal
29. července 2010

Uz me zacina stvat, jak se porad rika, jak je to paradne funkcni system pro kohokoli. Mam Intel Celeron 2.6GHz, 2GB DDR2, GeForce 7600, ovladace radne funguji a jedna ze zakladnich funkci – prehravani videa z YouTube jede prachmizerne (Ubuntu 10.04). Zlaty XPcka…. Celej den jsem tomu venoval abych zjistil, ze to proste nedam. Ze by nejaka rada?)))

ubuntak
29. července 2010

@michal Co znamená „prachmizerně“? Pomalu? Máš nainstalovaný aktuální ovladač grafické karty? Máš Ubuntu z netu, nebo tu českou verzi, kde to má být vyřešené? http://www.linuxexpres.cz/knihy/ubuntu-10-04-cz-prakticka-prirucka-uzivatele-linuxu

Michal
02. srpna 2010

Prachmizerne znamena STRASNE pomalu (3fps). Ovladace Ubuntu nabizi hned 3, zkusil jsem je vsechny. Tim to ale neni. Kdyz se zeptam Google, tak se o tom problemu obecne mluvi, ale reseni neni. Nakonec se vsichni shodnou, ze je mizerne napsana Java, nebo ze to dok… Adobe. Proste to nadale budu pouzivat pro uzavrene aplikace, ale jako desktop je to stale nekonkurenceschopne. Vim ze se tento nazor skalnim nelibi, ale…
kazdo diky za reakci;)

ubuntak
03. srpna 2010

No Java s tím nesouvisí, to je problém ovladačů. Musel bys napsat, cos zkoušel a co to hlásilo. Tohle je akorát otázka konfigurace. Kromě toho, že Flash je bazmek… 😉

Michal
04. srpna 2010

Nemam ten stroj prave po ruce, ale zhruba… Je tam nVidia, takze jsem pouzil ovladac ktery me Ubuntu nabidlo jako doporuceny a pak jsem postupne testnul i dalsi dva z nabidky (starsi verze). Ve vsech pripadech stejny vysledek. Ovladac pracuje, 3D funguje, mpg prehrava dobre a to i v tazenych oknech atp. Ale Flash je peklo. CPU 100% a slideshow. Na dvoujadrovym AMDcku se to da, ale Celeron 2.6GHz je tomu malo. Priklanim se k tvrzeni, ze Flash pro Linux je bazmek. (no on i ten Wokeni, ale ten se alespon da pouzivat).
Ja to rikam furt – zlaty stoleti pary 😀

Matthias
15. ledna 2011

No nevím, mně osobně nezaujal OS, kde se nedají ani pouštět .exe soubory bez emulátoru WINE. Navíc tam nejsou MS offices a open offices jsou fakt… nemám je rád prostě 🙂 Po týdnu experimentování jsem ho smazal.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže