Jeden z nejznámějších románů Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita je kritikou zkažené konzumní společnosti, ve které kultura masových médií násilně potlačuje hodnotu knih. Příběh vyšel poprvé časopisecky v roce 1951 jako krátká povídka. Kniha byla vydána o dva roky později. Podle románu byl natočený film v režii Francoisa Truffauta.
O autorovi
Americký romanopisec a povídkář, autor mnoha scénářů a divadelních her Raymond Douglas Bradbury se narodil v roce 1920 ve Waukegan (Illinois). Je autorem celé řady hororových a sci-fi románů a povídek. Psal povídky pro zábavné časopisy a plně se věnoval spisovatelské, editorské a recenzní činnosti. Byl také tvůrčím poradcem v pařížském Disneylandu.
Charakteristika díla
Bradburyho psychologický vědeckofantastický román 451 stupňů Fahrenheita je obrazem temné budoucnosti technické doby, kdy na pořádek ve městě dohlížejí mechaničtí ohaři. Hlavním hrdinou je požárník, který je jedním z mnoha zaslepených obyvatel státu. Jeho postava se vyvíjí. Postupně se pro své názory stává nepřítelem společnosti. Stejně jako Orwelův rok 1984 je i Bradburyho román kritikou jakékoli diktatury.
Ústřední postavy knihy
Guy Montag – Hlavní hrdina románu. Požárník, který si jednoho dne uvědomí, jak velké zlo je na společnosti pácháno.
Mildret Montagová – Guyova žena. Je lhostejná vůči mezilidským vztahům.
Clarissa McClellanová – Mladá dívka, kterou díky jejím odlišným názorům všichni považují za blázna, kromě Guye.
Faber – Guyův bývalý učitel. Jeden z tuláků – bývalých profesorů a knihovníků žijících na okraji společnosti.
velitel Beatty – člověk podléhající příkazům své doby.
Jazykové prostředky a stylistika
Autor se zde odpoutal od povídkové stručnosti. Používá často opisy a přirovnání.
Dějová linie
Děj románu se odehrává v budoucnosti, kde lidé žijí v ohnivzdorných domech. Civilizace velmi pokročila – města obklopují trysková auta a raketová letadla. Policisté se snaží udržet lidi ve stavu nevědomí. Ať pracují a baví se, hlavně když nebudou myslet. Odlišné názory by totiž mohly vyvolat nepokoje. Proto se také pálí všechny knihy a jedním z požárníků, kteří tuto práci vykonávají je i hlavní hrdina románu Guy Montag. I on sdílí globalizované názory. Alespoň do té doby, než potká Clarissu, která je ostatními považována za blázna. Při další požárnické akci začne Guy pochybovat. Začne si knihy shánět a číst je, aby zjistil, proč jsou kvůli nim lidé schopni zabíjet i umírat. Pomůže mu jeho starý učitel Faber. Je udán svou vlastní ženou Mildret a je přinucen, aby spálil vlastní dům. Příkaz ho rozčílí natolik, že upálí svého nadřízeného i mechanického ohaře, který po něm pátrá. Uteče na venkov, kde se setká s bývalými učiteli a knihovníky, kteří nyní vedou tulácký život. Toho dne vypukne válka, během které lehne popelem celé město. Bývalí učitelé a knihovníci spolu s Guyem teď budou muset vybudovat nové.