Ceny Magnesia Litera jsou oceněními pro nejlepší knihy roku a letos se udílely již po jedenácté. O titul nejlepší knihy se bojuje v devíti kategoriích a sdružení Litera, které ceny udílí, letos nominovalo rekordní počet knih. Odborná porota tudíž měla z čeho vybírat.
Ceny jsou udělovány už od roku 2002. Letos si je autoři převzali na Nové scéně Národního divadla. Večerem prováděla herečka Aňa Geislerová, která už předtím natáčela nominační videa pro jednotlivé knihy. Těch se do soutěže přihlásilo rekordních 325.
Slova kritiky od nejlepšího autora
Nejlepší knihou roku se v této ostré konkurenci stala Lucemburská zahrada autora Michala Ajvaze. Novela sleduje příběh pařížského učitele Paula, který omylem zadá do internetového vyhledávače jiné slovo, než chtěl. To spustí řetězec událostí, který ho vtáhne do světa fantasy.
Při přebírání ceny 200 tisíc korun, si Michal Ajvaz neodpustil výzvu pro sponzora soutěže, aby se lépe staral o lázně Kyselka. Napodobil tak režiséra Martina Marečka, který se k tématu stejně vyjádřil na Českém lvu. Firma Karlovarské minerální vody, která dostala za špatnou péči o památku i pokutu, uvedla, že ještě letos investují do rekonstrukce objektu 60 milionů korun.
V próze ale Michal Ajvaz nevyhrál. Cenu si odnesl Marek Šindelka za povídkový soubor Zůstaňte s námi. Celou knihou se nese téma krize, společenské samoty a komunikačních problémů.
Česká historie stále láká
V kategorii poezie uspěl Radek Fridrich za sbírku pojmenovanou Krooa krooa – což symbolizuje ptačí křik, který se jako svědek událostí nese nad krajinou. Ve sbírce se zajímá o severočeské Sudety, jejich historii, ale i příběhy místních lidí. Ocenění za literaturu faktu obdrželi Jiří Knapík a Martin France za svého Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967, který je obsáhlou 1300 stránkovou publikací.
Nejlepší knihu pro děti a mládež napsal podle poroty Radek Malý za titul Listonoš vítr. Je to pásmo nápaditých podzimních veršů, které doplnily ilustrace Pavla Čecha. Zmínit musíme i nakladatelský počin roku – vydání Solženicinova Souostroví Gulag vydavatelstvím Academia.
Čtenáři milovaný Svěrák
Literu za překladovou knihu získal titul Irene Némirovské Francouzská suita, který do češtiny přeložila Helena Beguivinová. Objevem roku byl jmenován Štěpán Hulík se svou knihou Kinematografie zapomnění. Ta zachycuje změny v československém filmu po roce 1968. Sleduje však jediné místo – Filmová studia Barrandov. A nakonec, čtenářskou cenu přebral Zdeněk Svěrák za svůj soubor Nové povídky. Potvrdil tak, že vládne srdcím českých čtenářů.