Umění milovat je básnickou sbírkou rad a popisů denního života a zvyků starověkého Říma. Hlavní myšlenkovou linií je vztah žen a mužů, způsoby svádění a soužití. Někdy jsou porovnávány tyto metody s fakty, a proto dílo slouží i k historickým reminiscencím.
O autorovi
Publius Ovidius Naso se narodil 20. března 43 před n.l. a zemřel roku 17 n.l. Pocházel z bohaté rodiny. Odešel studovat do Říma právo a rétoriku. Jeho zájmy se upínaly k básnické tvorbě. Odjel proto do Řecka, aby „nebyl na očích“ a začal psát literaturu.
Oženil se s příbuznou císaře Augusta. Augustus jej poslal do vyhnanství, musel opustit Řím a usídlil se v Tomech (město v Rumunsku dnešní Constanca). Ve vyhnanství se tento společensky etablovaný básník cítil špatně. Snažil se dopisy a básněmi o udělení milosti, ale nebylo mu vyhověno. Pravděpodobně důvodem byl skandál kolem Julie, vnučky Augusta a jeho špatná pověst z hlediska rozšiřování nemravných básní a textů mezi mládeží.
Zemřel ve vyhnanství.
Charakteristika díla
Dílo obsahuje řadu rad a přirovnání ve vztahu mezi muži a ženami. Je spíše romantického charakteru s podrobnými popisy, jak se chovat v různých milostných situacích, při seznamování, jak milovat a být milován. I přes obrazné a květnaté vyjadřování, je kniha na dnešní dobu velmi svěží, čtivá, vtipná a se spoustou trefných vyjádření, citací a hesel.
Ústřední postavy knihy
Kniha nemá postavy charakteristické pro prozaická díla.
Jazykové prostředky a stylistika
Dílo je lehce pochopitelné, protože básník používá běžné výrazy, které vtipně komponuje do veršů. Verš je volný, nerytmický. Autor se nebojí různých slovních stylizací, jako jsou zdrobněliny a personifikace dějů nebo předělů. Používá i v básních méně obvyklou přímou řeč. Často využívá přirovnání a básnických hyperbol.
Dějová linie
První kniha
Ovidius uděluje rady mužům, kde hledat ženy a jak si získat lásku. V básni Básníkův cíl, hned prvním veršem se zabývá důvodem napsání knihy, kterým jsou zmíněné rady. Některé básně se zabývají antickými dvojicemi Bakchusem a Ariadné. Popis získání lásky je vždy určitý a konkrétní. Udílí rady, aby muž neustával ve dvoření, nevzdával se při neúspěchu. Do básně také zakomponoval různá místa na schůzky, jako parky, lázně, divadla a gladiátorské zápasy. Autor chce zdůraznit, jak je důležité vztah začít a nenechat se odradit.
Druhá kniha
Autor radí, jak si lásku ženy udržet. Prostřednictvím rad o životě a zdraví, vzhledu a chování, naviguje k udržení vztahů a neustálému zájmu ze strany druhého pohlaví. Radí dávat dárky, věnovat pozornost, být galantní a chovat se mírně a laskavě. Varuje před přeceňováním vztahu a jeho osudovostí, kdy ženy vnímají vztahy jinak.
Kniha třetí
Je věnována ženám, aby byly veselé, oplácely lásku, nebály se projevit mluvením, zpěvem nebo třeba pláčem. Upozorňuje, jak jsou důležité „ženské zbraně“ jako vzhled a jeho udržování, krok a chůze, ladnost, vznešenost, tanec. Zároveň varuje ženy, aby nevěřily lžím některých mužů a nezamilovaly se bezhlavě. Aby byly opatrné. Také varuje před nevěrnými muži a narcisy.