S obrázky se na internetu pracuje jako s běžným artiklem. Nějaký najdu na Googlu, vložím do článku a dál se nestarám. Mohlo by vás ale překvapit, že i obrázky mají autorská práva a ta byste neměli v žádném případě porušovat!
V reálu je tak nutné buďto obrázek nepoužít, získat povolení autora, nebo jej použít pouze v souladu s uvedenou licencí. V praxi se nejčastěji používá Creative Commons, která má několik poddruhů. Obvykle můžete obrázek použít, pokud uvedete zpětný odkaz na jeho autora. Ale neberte toto tvrzení v žádném případě jako dogma!
Takto získané obrázky většinou nebývají valné kvality. Možná by vás zajímalo, odkud čerpají své obrázky všemožné magazíny? Fotky v nich obsažené jsou totiž minimálně po technické stránce dokonalé. Odpověď je jednoduchá – buďto si je nechají na zakázku vytvořit (drahé až běda), nebo využijí některou fotobanku.
Fotobanky umožňují svým klientům nakoupit velice kvalitní fotky od mnoha různých fotografů, kteří své fotky do fotobanky umístili. Jedná se o mnohem výhodnější způsob pro všechny zúčastněné – novináři (či internetoví autoři) získají kvalitní fotky „za pakatel“ a fotografové se mohou focením pro fotobanky i živit.
Chcete-li příklad, nabízí se původně český projekt fotobanka Pixmac.cz, který funguje i pro zahraniční uživatele. V současné době tato fotobanka obsahuje již přes 10 milionů fotografií – a z toho si už člověk vybrat dokáže, i kdyby nechtěl.
Obrázky z fotobank oproti očekávání nestojí mnoho. Záleží při tom na několika faktorech:
- rozlišení fotografie
- typ – kreativní či fotografie celebrity
- způsob platby
Fotografie můžete nakupovat buďto za kredity, nebo formou předplatného. Čím větší rozlišení fotky, tím zaplatíte více kreditů. Čím více kreditů nakoupíte, tím nakoupíte fotografii levnější v přepočtu na jeden budou. Nejmenší fotky se dají pořídit již 20 Kč!
S předplatným získáte 25 či 100 kreditů na den, přičemž vás pak jedna fotka v rozlišení 0,1MP přijde na 6, resp. 2Kč. A to už je vážně „nic“. Toto předplatné sice využijí zejména profesionální agentury, ale proč se o něm nezmínit, že?
Závěrem?
Až příště budete přemýšlet, jakou fotku či obrázek použijete, zkuste se zamyslet, jestli náhodou neporušujete něčí autorská práva. Když si nejste jistí, zeptejte se autora, nebo na něj alespoň uveďte odkaz.
Pokud ale chcete získat přístup k opravdu kvalitním fotografiím, které můžete navíc (téměř) neomezeně využívat, zkuste Pixmac. Jsou dobří a jsou to navíc Češi.