Jeden z nejznámějších Raisových románů vypráví příběh nedostudovaného učitele Karla Čermáka, který musí opustit své rodné město, aby se nějak uživil. Odjede proto vypomáhat do školy v horské vesničce Pozdětíně.
Román byl v roce 1932 zfilmován režisérem Miroslavem Josefem Krňavským.
O autorovi
Karel Václav Rais se narodil v roce 1859 v Bělohradě. Byl významným představitelem kritického realismu a venkovské prózy se zaměřením na region Podkrkonoší.
Vystudoval učitelství a jako učitel se živil do roku 1894, kdy se stal ředitelem měšťanských škol v Praze. Toto povolání se promítalo i do jeho próz. Karel Václav Rais zemřel v Praze roku 1926.
Charakteristika díla
Kniha je věnována všem národním buditelům, především učitelům z malých vesnic a kněžím, kteří vkládali velkou energii do své práce v zapadlých horských vesničkách. Autor vycházel z deníkových zápisků učitele Věnceslava Metelky. Často ve své tvorbě čerpal i z archivů, například když psal román Kalibův zločin.
Děj románu je zasazen do vesničky Pozdětín a odehrává se ve 40. letech 19. století. Hlavním hrdinou je mladý nedostudovaný učitel Karel Čermák, který odjede vypomáhat do místní školy, kde se ho ujme shovívavý pan učitel Čížek s rodinou.
Ústřední postavy knihy
Karel Čermák – mladý a pracovitý muž, nedostudovaný učitel a muzikant.
učitel Čížek – milý člověk, který mladému Karlovi velmi pomáhá.
farář Stehlík – pozdětínský farář, také Karlovi rád v jeho začátcích pomáhá.
Albínka – farářova neteř. Dívka, do které se Karel zamiluje, ona jeho city opětuje.
vdova Žaláková – závistivá žena. Dvoří se Karlovi, ale když ji odmítne, pomstí se mu pomluvami.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je napsána spisovnou češtinou, převládají zastaralé výrazy (svléknuv, natáhnuv, hovorek, inštrumenty). Vypravěč je v er-formě.
Dějová linie
Karel Čermák vyrostl u svého dědečka, který byl učitelem. Po jeho vzoru se rozhodl studovat učitelství. Dědeček však během jeho studií zemřel, proto Karel musel školu přerušit a odjet do horské vesničky Pozdětín, kde se měl živit jako učitelský pomocník.
Nejprve se mu do zapadlé vesničky vůbec nechtělo, ale nakonec si na nové prostředí zvykl. Rychle se s místními spřátelil také díky své muzikantské nátuře. Ujal se ho učitel Čížek společně s místním farářem Stehlíkem, v jehož neteři Albínce našel Karel velké zalíbení. To se však nelíbilo vdově po Žalákovi, která se Karlovi dvořila. Za jeho neopětované city se pomstila. Otci Albínky namluvila, že je Karel nemanželské dítě. Pohoršený otec poslal Albínu studovat do Prahy, aby milencům zabránil v jejich vztahu.
Jednou se v Pozdětíně konala slavnost, které se zúčastnil i inspektor, Čermákův vlastní otec. Když se o Karlovi dozvěděl, zhroutil se. Za nějaký čas se Karel s panem Čížkem vydal do Prahy. Byli velmi zklamáni z tehdejších poměrů. Setkali se zde sice s řadou tehdejších buditelů, mrzelo je však, že německý jazyk převládá nad naší mateřštinou. Karel se zde sešel i se svou drahou Albínkou. Brzy na to se stane učitelem v Milově, čímž si na svou stranu získá otce Albíny.
Další díla autora