• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Je manželství to, co skutečně chceme?

26. srpna 2010 Nikola Kieslerová Sex a vztahy

To, že prakticky každé druhé nebo třetí manželství končí v dnešní době rozvodem, už skoro nikoho nezaskočí. Tuto informaci většina z nás bere jako holý fakt. Nepřipadá nám zvláštní, když je někdo třikrát rozvedený. Neúplné rodiny nejsou nijak výjimečné, a pokud se to netýká přímo vás, určitě znáte všichni alespoň jednoho člověka, jehož rodiče jsou rozvedení. Když se zeptám „Proč?“, odpověď, která se nabízí jako první, je asi to, že manželství prostě nefungovalo. Mezi partnery panovaly neshody, každý čekal od života něco jiného apod. Pokud se ale zamyslím hlouběji, napadne mě další myšlenka. Může manželství v dnešní době vůbec fungovat?

Manželství je uměle vytvořená instituce. Vymysleli si ji lidé a v přírodě se jen zřídka setkáte s něčím, co se manželství podobá.  Jak praví náboženství, hlavním účelem manželství je pokračování rodové linie, tedy plození dětí. Manželství z náboženského hlediska pochopitelně nesloužilo pouze tomuto účelu, ale také k získání určité moci nad lidmi.

V historii fungovalo manželství spíše jako obchod. Dobře se vdát/oženit mohlo znamenat zisk lepšího postavení ve společnosti, nabytí majetku, nebo dokonce nové obchodní příležitosti pro rodiče. Většinou vůbec nezáleželo na tom, jestli se oni dva jedinci znají. Podstatné bylo to, co se dalo z uzavření svazku vytěžit. Svobodné matky, stejně jako nemanželské děti, byly většinou odstrčeny na okraj společnosti, pohoršovaly své okolí. Mnohým se to může zdát směšné nebo překvapivé. V dnešní době není neobvyklé, že dítě vychovává sama matka, nebo dokonce i otec! Nemusíme se ale ohlížet zase tak daleko do minulosti. Myslím, že stačí k našim babičkám. I v jejich době manželství často záviselo na dohodě a stát se svobodnou matkou bylo společensky nepřípustné.

Naši rodiče už na tom byli jinak. Manželství přestala být záležitost obchodní a začala být hlavně záležitostí romantickou. Lidé by přeci měli uzavírat celoživotní svazek z lásky. Tento názor je sice hezký, na druhou stranu právě v tomto bodě se dostáváme k tomu, proč je v dnešní době tolik rozvodů.

Podle mě touží po manželství hlavně ženy. Ještě aby ne. Od mala slýcháme o princeznách, které dobývá krásný princ, které vždy najdou lásku na celý život, vdají se a žijí šťastně až do smrti. V pozdějším věku nahradí dětské pohádky pohádky pro dospělé v podobě romantických filmů. A ačkoli hlavní hrdinky nejsou princezny z hradů, princip je v podstatě stejný. I přes všechny životní překážky a útrapy nakonec hlavní hrdinka svou životní lásku nalezne. A i když si to mnoho z nás nerado připouští, na většinu tento vnější vliv zapůsobil. Někde v hloubi duše prostě doufáme, že nalezneme životní lásku.

Jenže taková životní láska je také složitá věc, pokud vůbec existuje. Mladí lidé se berou, protože doufají, že našli partnera pro život. A často tak soudí na základě toho, že se vášnivě milují. Jenže vášeň ze vztahu pokaždé vyprchá. Zbude sice přátelství, respekt a další důležité věci, jenže ty umí člověk docenit až s časem. Pokud ve vztahu lidé hledají vedle porozumění a ostatních základů také touhu a vášeň, což určitě hledají, neměli by je stavět na první místo. A pokud to dělají, neměli by se brát.

Manželství je sice tradiční svazek, kterým by „měl“ pokračovat každý dobrý vztah. Jenže to ještě neznamená, že pokud jste ve vztahu spokojení, měli byste neuváženě uzavřít manželství. Opravdové hodnoty, které může manželství přinést, většina mladých lidí nedocení. A málo komu se poštěstí najít už v mládí partnera, se kterým se mu bude dobře žít až do konce života. Monogamie po celý život přeci jen také není lehká. Hodně lidí se jí nedrží a kvůli tomu také končí spousta vztahů.

Co tím chtěl tedy básník říci? Pravděpodobně to, že co se mě týče, tak já na manželství z lásky moc nevěřím. V jistém směru „obchodní manželství“ opravdu plnila svou funkci lépe, než ta, co jsou uzavírána dnes. Manželství je smlouva a o lásce se smlouvy neuzavírají. Když si chtějí dva lidé dokázat lásku, mohou to udělat i jinak, než že se hned vezmou. A co je špatného na tom, mít dlouhodobý vztah bez manželství? Nic. Vztah čistě ze zvyku pro mě není dobrý vztah. Ale vím, že např. ve stáří jistě ocením přátelství a důvěru jiného člověka víc, než touhu a zamilovanost. A tak se radši poprvé vdám v 50ti, než ve 20ti, abych skončila několikrát rozvedená.

Fotografii „Vazba lidí (manželství nebo láska)“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Sex a vztahy

Třídní srazy – nuda, trapas, nebo super mejdan?

Komentáře
h0n24
26. srpna 2010

Ačkoli s názorem autorky nesouhlasím, musím pochválit za pěkný článek. Nutí k zamyšlení.

Kristýna
26. srpna 2010

Hezká úvaha, líbil se mi historický pohled na věc, ale je to podle mě také hodně individuální. A to nejen, to jestli to ve 20ti může vydržet, ano někomu může, ale i to za jakých pohnutek se do manželství lidé hrnou. Myslím, že je v životě pramálo věcí, na které se dá najít jedna jasná odpověď, ale píšeš velice dobře a umíš své názory prosazovat 🙂

pavel
26. srpna 2010

Velmi pěkné, obdivuji tvůj přehled o historii manželství i sociologickou analýzu dnešního manželství. Jen bych přidal svůj názor do debaty o principu současného manželství. Mám za to, že dnes se manželství stává spíše jakousi pojistkou. Mladí lidé spolu žijí a manželství nepotřebují, ale jakmile se začne uvažovat o dítěti manželství dává ženě jistotu, že i kdyby ji muž opustil, nezůstane s dítětem bez prostředků a mnohdy může manželský svazek celý vztah zachránit (ale to dnes už příliš neplatí). Lidé by se měli brát,protože se mají rádi a věří si, vášeň nikdy nevydrží věčně. Manželství je pro mě tedy jakýmsi právním svazkem, ve kterém mají zúčastnění svá práva a povinnosti a zároveň oběma dává jistotu. A o to podle mě jde, mít se kam vracet a mít někoho poblíž v časech dobrých i zlých. Manželství dnes již ziskové není, ale může nám pomoci usnadnit život a oddálit starosti typu „co by, kdyby?“ a nebo život naopak velmi zkomplikovat a prodražit, ale tím nás žene do odpovědnosti.

Petr Mrázek
30. srpna 2010

Je potřeba se také kouknout na manželství z právního hlediska! Co takhle úlevy na daních? Dědictví? Nebo jen to, že pokud se partnerovi něco stane, tak Vás ani nepustí za ním do nemocnice, protože nejste rodinný příslušník!

Jimmy Hayek
30. srpna 2010

Pěkný článek. Osobně si myslím, že manželství je naprosto nepotřená (zastaralá) právní instituce. Přece není problém si mezi libovolnými lidmi uzavřít jakoukoliv smlouvu a v případě potřeby si k uzavření takovéto smlouvy uspořádat slavnost.
Nelíbí se mi, že stát tady upřednostňuje jeden typ soužití lidí, protože pak se přirozeně lidé toužící po jiném typu soužití hlásí o svoje práva (registrované partnerství…). Kdyby manželství z právního hlediska neexistovalo a stát do soužití lidí nekafral, byl by vztah muže a ženy, muže a muže, ženy a ženy, případně muže a více žen (nebo naopak) rovnocenný. 🙂

pavel pravda
13. září 2010

Tak já nevím, jsem ze staré školy,ženatý jsem skoro 30let. Manželství je asi nejvíc o toleranci, přizpůsobení se jeden druhému.Porozumnění a láska,taky odpouštění má v manželství svou roli. Děti by měli vyrůstat v celé rodině, možná by měli jiný pohled na svět, než děti vyrůstající pouze s jedním rodičem.
Já osobně si myslím, že dnes všichni mladí chtějí všechno hned teď, než založit rodinu,tak radši na dovolenou,než děti tak auto.Kvůli prkotinám rozvod.Naštval jsi mně, tak jdem od sebe.
Proč je dnes tolik rozvodů a dřív tomu tak nebylo? Asi je to dobou, výchovou, co já vím.
Ale i přes to všechno si myslím, že manželství má pořád ještě smysl.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže