O první pomoci se hodně mluví. Z televize na nás občas vykoukne informační spot, párkrát za rok o ní můžeme slyšet z rádia. Základy první pomoci se učí ve školách nebo během autoškoly. Kdyby se ale něco stalo, většině z nás bude asi trvat, než si vybavíme základní poučky. Proto neuškodí projít si kvalifikovaným kurzem první pomoci od Červeného kříže.
Český červený kříž nabízí celou řadu kurzů pro veřejnost. Kurzy první pomoci patří mezi ně. Každý, kdo by měl zájem se první pomoc naučit nebo si rozšířit obzory, má možnost. Je to docela snadné.
Vybírat je z čeho
První věc, kterou si zájemce musí rozhodnout, je, v jakém rozsahu se chce první pomoc naučit. Speciální kurzy jsou již pro žáky a studenty základních a středních škol. Do osmnácti let tak můžete získat „titul“ Mladý zdravotník I. a II. stupně či Zdravotník ČČK Junior.
Hlavním kritériem při výběru vhodného kurzu je čas. Zájemce se musí rozhodnout, kolik hodin svého času je schopen a ochoten do kurzu investovat.
Základní a nejkratší kurz se jmenuje Základní norma zdravotnických znalostí a trvá 12 hodin. Tento kurz je doporučován pro širokou veřejnost jako elementární minimum, které by měl ovládat každý.
Pokročilejší formou kurzu je Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky, která trvá 20 hodin. Tato forma je delší, akreditovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a je zaměřená na první pomoc u dětí.
Pro hasiče (i dobrovolné), policisty a další příslušníky integrovaného záchranného systému je vhodný kurz První pomoc pro příslušníky tísňových složek, který zabere 40 výukových hodin.
Kurz Zdravotník zotavovacích akcí, v trvání také 40 hodin, vás připraví na pozici zdravotníka na táborech, školách v přírodě či sportovních kurzech. Český červený kříž má na výuku zdravotníků akreditaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Nejdelší kurzy Dobrovolná sestra ČČK a Zdravotnický instruktor ČČK mají 57 a 56 hodin. Dobrovolná sestra může jezdit jako zdravotník na různé akce a zároveň může působit jako zdravotník při mimořádných událostech. Zdravotnický instruktor je nejvyšší normou znalostí první pomoci v Českém červeném kříži. Instruktor musí předtím podstoupit kurz Dobrovolná sestra či Zdravotník zotavovacích akcí, celkem je tedy proškolen v rozsahu 108 – 125 hodin.
Kdy, kde a za kolik
Když si vyberete vhodný kurz, je třeba si najít příslušný Oblastní spolek ČČK ve vašem okolí. S tím se domluvíte na podmínkách kurzu – na ceně či na termínu.
Cena základního kurzu první pomoci je 900 korun za 12 vyučovacích hodin, rozšířený kurz pro pedagogy stojí 1 300 korun, kurz zdravotníka zotavovacích akcí vás vyjde na 2 200 korun a nejdražší je kurz dobrovolné sestry za 2 900 korun.
Pro více informací můžete navštívit stránky Českého červeného kříže nebo přímo nabídku kurzů první pomoci.