V Londýně byl 5. července 2012 slavnostně otevřen nový nejvyšší mrakodrap v Evropě. Budova nazývaná podle svého tvaru Střep (The Shard) se tyčí do výšky 310 metrů. Slavnostního otevíracího ceremoniálu se zúčastnil syn královny Alžběty II. princ Andrew a katarský premiér, jehož zemi mrakodrap z 95% patří.
Londýn tak letos vedle olympiády může lákat na novou atrakci. Shard London Bridge, nebo jen The Shard (česky „střep“) je nejvyšším mrakodrapem ve Velké Británii i v celé Evropě. Do té doby byla s 259 metry nejvyšší budovou v EU věž Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem, a to celých 15 let. Nejvyšší stavbou světa ale nadále zůstává dubajský věžák Burdž Chalífa, který je o více než půl kilometru vyšší, má 828 metrů.
Majitelem objektu je emirát Katar, který koupil 95 procent podílu a po obchodním domu Harrods tak vlastní další významnou budovu v Londýně. Autorem stavby se stal italský architekt Renzo Piano, který je známý například jako spoluautor pařížského Centre Pompidou. Stavba komplexu byla zahájena v roce 2009 na místě administrativního komplexu Southwark Towers, který byl v roce 2008 zbourán. Celková cena výstavby dosáhla částky 450 miliónů liber (14,3 miliardy korun), uvádí agentura AFP.
„The Shard se stane dominantou Londýna, britským ekvivalentem k Empire State Building. Nabídne 10 tisíc pracovních míst a na rozdíl od mnoha dalších výškových budov bude přístupný veřejnosti.“
(Ken Livingstone, bývalý londýnský starosta)
Mrakodrap je už nyní díky svému netradičnímu vzhledu jedním z nejvýraznějších míst v Londýně, píše deník The Daily Telegraph. Uvnitř budovy je 72 pater, v nichž se nachází jak kanceláře, tak i luxusní byty, hotel Sanghri-La (34.-52. patro), restaurace a vyhlídkové prostory, ty se ale veřejnosti otevřou až v únoru. Výstavba totiž bude pokračovat až do roku 2013.
Výšková budova vyvolala také kritiku, a to z důvodu špatného umístění. Ochránci národního majetku namítají, že Střep stojí na nevhodném místě, ze kterého hyzdí pohled na historické objekty parlamentu a katedrálu Sv. Pavla.
„The Shard navždy zjizvil tvář Londýna.“
(Simon Jenkis, komentátor The Daily Telegraph)
Negativně se vyjádřilo také UNESCO. Kritiku sklidilo i plánované vstupné – dospělý návštěvník zaplatí 25 liber (necelých 800 Kč), což je znatelný rozdíl například oproti Eiffelově věži, kde ten samý návštěvník utratí v přepočtu 11 liber. Tiskový mluvčí mrakodrapu ale namítá, že se návštěvníkům naskytne mnoho atrakcí a zážitků. Slibuje, že se návštěvníci budou moci projet i kaleidoskopickým výtahem.
Více informací zde.