Devátý ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest zaměřeného na mladou filmařskou generaci se odehraje od 29. srpna do 2. září v Praze. Ve svém programu představí na 130 filmů z celého světa. Mimo soutěžní sekce nabídne řadu retrospektiv či oceněných snímků ze zahraničních festivalů. Vše v duchu hlavního tématu, kterým je MANIPULACE.
Fresh Film Fest patří k nejvýraznějším filmovým přehlídkám v Evropě. „Naší snahou je vybírat svěží, neotřelé, zajímavé filmy, které nejsou jinde k vidění. Snímky, které provokují, inspirují k zamyšlení i diskusím, které se vymykají běžné produkci,“ interpretuje ředitelka Radka Weiserová. Letošní ročník je rozdělen do celkem 10 filmových sekcí, z nichž tři jsou soutěžními.
Sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních snímků představí celkem šest snímků, jež spojuje myšlenková i formální nekonformita. Ve velkém očekávání je např. oceňované německé drama Davida Wnendta Bojovnice vyprávějící o dívkách, které zcela propadly nacismu. Dále americká existenciální komedie Black Pond režisérů Toma Kingsleyho a Willa Sharpea či snímek Pavilon od Tima Suttona.
Soutěž Konfrontace zahrnuje 18 hraných a dokumentárních studentských filmů vybraných v konkurenci více než 1 500 přihlášených. V sekci Theatre Optique zase soutěží studenti zabývající se animací a experimentální tvorbou.
První či druhé filmy oceněné na zahraničních festivalech zahrnuje sekce Bright Future. Nabízí 7 snímků, z nichž k nejzajímavějším patří provokativní film Klip srbské režisérky Maji Milos, která mimo jiné usedne v porotě. Radikální drama, které zvítězilo na prestižním festivalu v Rotterdamu, předkládá s chladnokrevnou autentičností sexuální život dospívajících dívek ovlivněný digitální revolucí.
V rámci retrospektiv a poct se v tematické sekci Manipulace představí docudramata britského režiséra Petera Watkinse, z nichž vyniká snímek The War Game o výbuchu atomové bomby, který v 60. letech šokoval vedení stanice BBC natolik, že ho zakázala vysílat. Dále se v této sekci objeví tvorba britské mediální osobnosti Charlieho Brokera, především bude uvedena jím napsaná trilogie Black mirror.
Zajímavou sekcí je také Break Rules, v níž se představí experimentální snímky zkušených režisérů. Uveden bude např. švédský dokument PressPausePlay, v němž vlivné osobnosti světového showbyznysu hovoří o smyslu tvorby v současné digitální době.
V rámci doprovodného programu festival láká také na speciální projekt Daniela Růžičky a Petra Cajthamla Co všechno chcete vědět o seriálu 30 případů majora Zemana a báli jste se zeptat, kde se vysvětluje pozadí seriálu a jeho propagandistické prvky.
Festival Fresh Film Fest 2012 bude probíhat v kinech Světozor, ve Francouzském a Maďarském institutu, na FAMU a v letním kině v Riegrových sadech, přičemž v posledních dvou zmíněných bude vstup volný. Na zbytek programu pak lze zakoupit celkovou akreditaci za 590 Kč či na samostatné projekce, které budou po 69 Kč.