• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Mladí vs. staří aneb generační problémy

10. září 2010 Kristýna Jahnová Nezařazené

V dnešní době se hodně hovoří o generačním problému naší společnosti. Ale opravdu tento problém existuje? Vážně je společnost horší, než dříve? Jaká strana je v právu a jaké jsou důvody sporů? To vše bych vám v této úvaze chtěla objasnit. Ovšem netvrdím, že můj subjektivní a osobní pohled na danou problematiku je jediný a správný.

Co se tedy rozumí pod pojmem generační konflikt? Jak již z názvu vyplývá, jedná se o spor generací.Může to být spor dětí a dospívajících s rodiči, nebo rodiči s prarodiči, ale tomu se hlouběji v této úvaze věnovat nehodlám. Já trochu „rozpitvám“ spory mladých a starých občanů.

Staří utočí na mládež a tvrdí, že je drzá, nevychovaná, bez zábran, že je to čím dál tím horší, že oni takoví nikdy nebyli apod. Mladí zase na druhou stranu, že staří jsou pesimističtí, věčně otrávení, nepříjemní a mimo jiné také, že volí levici. Na obou stranách je dle mne trochu pravdy.

Období stáří je složitý proces spojený s rekapitulací života, přemýšlením nad chybami, kterých jsme se dopustili a patří k němu i přecitlivělost. Záleží na tom, jak je člověk s životem spokojený, jak jej prožíval, jestli má dobré vztahy s rodinou, má možnost a důvod k radosti ze života. Proto bychom si měli uvědomit, že když do nás v supermarketu vrazí nějaká stařenka vozíčkem a se škodolibostí bude vyčkávat na reakci a následnou příležitost se pohádat, není v životě zřejmě nejšťastnější. Vím, že občas je těžké zachovat chladnou hlavu, ale pamatujte, že šťastný člověk nepociťuje nikdy potřebu ubližovat ostatním. Takové lidi bychom pak měli spíše politovat a povznést se nad tuto situaci. Také tvrzení, že každý důchodce musí nutně volit levici není správné. Mimo to –  i kdyby to tak opravdu bylo, nemáme právo je za to odsoudit a už vůbec ne jim ubližovat, jinak bychom se od demokracie odchýlili mi mnohem více.

Období mládí a dospívání je spojeno s hledáním se, poznáváním, bouřením se proti čemukoli, projevování se a experimentováním. Je to velice individuální, ale tyto znaky bývají stejné u všech, jen se odlišně projevují. K mládí do jisté míry drzost patří a vždycky patřila, mládež se podle mě nemění, jen doba a možnosti. Pokud je doba rychlá, mladí jsou nejpřizpůsobivější skupina. Něco na tvrzení o staré škole přeci jen bude. V mládí, míváme zpravidla největší sebevědomí, což je dobré, ale musíme si dávat obrovský pozor, aby nepřerostlo v namyšlenost, nebo aroganci.

Jak tedy řešit spory a rozdílné názory?

Myslím, že nejdůležitější je respekt. Nikdo přeci neříká, že se má jedna, nebo druhá strana vzdát svého mínění, ale i názory se musí prosazovat slušně. Mimo to vážit bychom si měli sami sebe, ale i našeho okolí a také tak jednat. Pak je tu, ale ještě jedna věc. Je sice hezké, když někdo umí dobře šířit své názory, ale musí také umět naslouchat a snažit se porozumět druhým.

Empatie je jedna z nejdůležitějších věcí, díky kterým jsme schopni navazovat vztahy a je stejně tak cenná, jako intelekt. Jedno bez druhého je vám pro diskuzi podle mne na nic.

Kdybychom se obyčejnými zásadami slušného chování řídili všichni, hned by bylo na světě lépe.

I když to tak bohužel není, změnit to může každý z nás. Nemyslíte, že i z nerudného dědy by se stal milý člověk po té, co byste mu nabídli pomoc s taškou, kterou očividně táhne s obtížemi?

Fotografii „Mladá slečna tančí“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Dary a dárečky k promoci

Komentáře
pavel pravda
13. září 2010

Tolerance na obou stranách by měla být. Již nejsem mladý, ale také ani starý. Taky mi tak trochu připadá, že dnešní mládež je horší, než jsme byli my.
Za mého mládí byla jednou za týden taneční zábava, do kina daleko, scházeli jsme se v autobusové čekárně, kouřily Startky a to byl pro nás vrchol vzdoru.Marihuanu jsme si neuměli ani představit, mohli jsme si tak leda mazat indulonu na chleba. V televizi běžely samé hrůzy, jako Nedělní chvilka poezie, internet neexistoval, mobil nikdo z nás nikdy neviděl, o sexu se mluvilo tajně a málo kdo vůbec věděl, co znamená slovo Homosexuál.
Dnešní mládež má přístup k informacím, televizi má každý,počítač má skoro každý.Pokrok nezastavíš.
Možná proto starším občanům připadá, že dnešní mládež je zvlčilá.
Možná starší občané akorát závidí mladším jejich možnosti. Těžko říct.Snad jen to, že všichni zestárnem.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže