Maďarský guláš, pikantní klobásy, tokajské víno, termální lázně a prapodivný jazyk, kterému není ani za mák rozumět, i kdybyste se sebevíc snažili. Monumentální historické památky mnoha architektonických stylů dýchající vídeňskou noblesou i exotickým orientem. Královna Dunaje. To se mnohým vybaví, když se řekne Budapešť.
Ne nadarmo se Budapešti často přezdívá královna Dunaje. Pyšní se bohatou historií a velkým množstvím památek. Svou nesmazatelnou stopu tu v minulosti zanechala řada kultur. Se svojí přehlídkou noblesních architektonických skvostů může Budapešť směle konkurovat i takovým městům, jako je Paříž či Vídeň. Turecké lázně, tržnice a bazary zase připomínají daleký orient. Díky této směsici různých stylů, které z Budapešti činí pomyslnou hranici mezi západní a východní kulturou, dýchá město zvláštní atmosférou, která vás okouzlí.
Málokdo ví, že dnešní Budapešť vznikla sloučením tří původně samostatných městských částí: Starý Budín, Budín (nebo také Buda) a Pešť, které byly v jeden celek sloučeny teprve v roce 1873, kdy byla uznána existence maďarského státu. Nově vzniklá Budapešť se brzy stala rychle rostoucí evropskou metropolí, jejíž velkou ambicí bylo vyrovnat se svou krásou Vídni. Právě v této době zde vyrostla většina paláců a veřejných budov v klasicistním a secesním stylu.
Kromě těchto honosných budov vídeňského střihu můžeme v Budapešti najít i celou řadu staveb islámské architektury. Ty představují pozůstatky nájezdů Turků v 16. století, kteří zde přeměnili většinu kostelů na mešity a vybudovali zde velké množství tureckých lázní, z nichž mnohé slouží svým návštěvníkům dodnes. První horké léčivé prameny a lázeňská zařízení však využívali již staří Římané, kteří zde kolem roku 100 založili město Aquincum, jehož zbytky můžeme v Budapešti vidět dodnes.
Mnozí z nás si možná lámou hlavu, kde se uprostřed Evropy vzala země s jazykem tak odlišným od všech ostatních evropských zemí. Maďarština patří do skupiny ugrofinských jazyků a ve střední Evropě je zcela ojedinělá. K nejbližším jazykům patří mansijština a chantyjština, kterými hovoří některé kmeny na Urale a západní Sibiři. Právě odtud, z dalekého Uralu, sem totiž v 9. století přišly kočovné ugrofinské kmeny, předci dnešních Maďarů, vedené legendárním Arpádem, aby zde později, na přelomu 1. a 2. tisíciletí, položili základy moderního uherského státu.
Další zajímavostí Budapešti je, že v roce 1896 zde byla vybudována vůbec první podzemní dráha na evropském kontinentě. Za zmínku stojí, že oproti obvyklému způsobu budování metra vrtáním pod zemí byla první trasa budapešťského metra budována povrchovým způsobem – když byly položeny koleje, byla jáma vedoucí podél silnice jednoduše zasypána. Proto nejstarší trasa M1 nevede, tak jako v jiných městech, pod domy, ale podél Andrássyho ulice a je umístěna v hloubce pouhé tři metry pod zemí.
Zajímavostí a věcí k vidění je v Budapešti opravdu nepřeberné množství a bylo by těžké doporučit ty, které stojí za zhlédnutí. Někdo sem cestuje za architektonickými skvosty, jiný dá přednost relaxaci v místních lázních. Mnozí Budapešť navštíví prostě jen kvůli její jedinečné atmosféře, kterou oplývají nejen místní kavárny a restaurace, kde můžeme ochutnat typické maďarské pokrmy spolu s místním vínem, ale i tržnice, které nabízí nepřeberné množství zboží. Každý z návštěvníků si tu zkrátka může vybrat to své a ať už navštíví Budapešť z jakéhokoli důvodu, nebude litovat. Přívlastek „královna Dunaje“ si tohle město zcela jistě zaslouží.