Období menstruace je pro mnoho dívek a žen velmi nepříjemné, a to zejména kvůli silným křečím, bolestem hlavy, zad a emoční podrážděnosti. Přinášíme vám nejrůznější tipy a rady, jak bolesti zmírnit či úplně odstranit. Při přetrvávajících a dlouhodobých potížích je vhodné konzultovat situaci s lékařem.
Už od počátku své menstruace pociťuji každý měsíc obrovské křeče v podbřišku. V prvních dnech krvácení nejsem schopná téměř ani chodit, natož abych se věnovala nějaké činnosti. Trpím závratěmi a zvracením, které přechází mnohdy až k mdlobám. Vzpomínám si, že na základní škole jsem v těchto dnech nemohla v tělesné výchově cvičit. Jediné, co mě zajímalo, bylo to, kdy si budu moci lehnout a zahřát se. Vzít si prášek a pokud možno ty šílené bolesti zaspat. Jak jsem později zjistila, podobnými potížemi trpí mnoho mých kamarádek. A nejen jich.
Obtíže se mohou vyskytnout u všech žen, které mají menstruaci. Obecně se vyskytují při ovulaci, takže často začínají jeden až dva roky po první menstruaci, bolestivé křeče hned od počátku měsíčků ovšem nejsou výjimečné a ustupují před menopauzou, kdy není ovulace už tak častá. Lékaři u většiny žen nezjistí příčiny obtíží, ty se označují jako primární dysmenorea. Dochází-li k bolestem pravidelně, je třeba lékařsky vyloučit jiné onemocnění jako nezhoubný nádor dělohy nebo endometriózu.
Příznaky
- bolesti a křeče v podbřišku, bocích nebo dolní části zad
- nevolnost, bolesti hlavy, někdy zvracení
- zácpa, průjem (nebo obojí)
- v těžších případech závratě, zvracení až ztráta vědomí na začátku menstruace
Průběh obtíží
Do roku 1980 považovali lékaři menstruační křeče spíše za problém psychosomatický než za organickou nevyváženost. Za většinu obtíží mohou tzv. prostaglandiny (látky podobající se hormonům), které se vyskytují v celém lidském organismu. Ty, které vznikají v děloze, mají odstranit odloučenou sliznici v průběhu menstruace. Prostaglandiny se podílejí také např. na stazích v těhotenství nebo na průběhu zánětu
U mnoha dívek a žen začínají křeče už před menstruací a nejsilnější intenzitu mají v prvních dnech měsíčků. Spolu s těmito obtížemi mohou ženy pociťovat bolesti hlavy, nevolnost, obtěžuje je časté močení, zácpa nebo i průjem. Nezřídka provází menstruační křeče i zvracení. Křeče bývají nejsilnější v době dospívání a mládí, později (zejména po porodu nebo ve vyšším věku) zvolna ustupují. U některých žen tyto problémy ovšem přetrvávají po celou dobu jejich reprodukčního života.
Jak zmírnit bolesti
Ke zmírnění či úplnému odstranění bolestí a s tím souvisejících dalších obtíží napomáhá změna životního stylu. Doporučuje se tedy dostatečný odpočinek a cvičení (např. rychlá chůze, cyklistika, jogging). Díky cvičení totiž naše tělo produkuje větší dávku endorfinu (tzv. hormonu štěstí) a ten působí jako analgetikum.
Velké množství žen ve snaze zmírnit menstruační křeče využívá horkou koupel či obklad v místě bolestí za pomoci termoforu nebo přiložením plastové láhve. Bylo zjištěno, že bolest zmírňuje i sexuální aktivita, která vede k orgasmu. Otázkou zůstává, kolik žen, které v období menstruace trpí silnými bolestmi, má v tuto chvíli myšlenky na sex.
Další možností, jak vyzrát na ženské potíže, je masáž, díky které může dojít alespoň k uvolnění bolestivých zad.
Samostatnou kapitolou při obdobných problémech je užívání léků. Acylpyrin a Ibuprofen prý odstraňují křeče až u 90 % žen s bolestivou menstruací. Jiné ženy užívají při potížích např. Ibalgin nebo Aulin a při bolestech hlavy Paralen. Tyto léky potlačují účinky prostaglandinu a zmírňují tak děložní stahy.
Pokud volně prodejná analgetika nepomohou, může lékař ženě předepsat silné antirevmatikum, a těm ženám, které takový lék užívat nemohou, pak Kodein, někdy v kombinaci s paracetamolem. Mezi vedlejší účinky Kodeinu patří ospalost nebo zácpa a s tím by měla být pacientka srozuměna.
Ke zmírnění bolestí a dalších obtíží přispívá změna životního stylu, proto dostatečně odpočívejte, omezte stres, pravidelně se věnujte cvičení, např. rychlé chůzi joggingu, cyklistice (cvičení zvyšuje produkci endorfinů, které mají analgetický účinek a zlepšují náladu). Úlevu někdy přinese horká koupel nebo teplý obklad bolestivého místa. Bolesti snižuje i sexuální aktivita vedoucí k orgasmu. Masáží uvolníte bolestivá záda. Pokud vám ani výše uvedené postupy nepřinesou úlevu, navštivte lékaře. Příčina může být v zánětech, nádorech nebo endometrióze.
Prevence
Účinná prevence menstruačních křečí není dosud známá. Pokud ovšem pravidelně cvičíme, omezujeme sůl v potravě a naopak přijímáme větší množství vlákniny a tekutin, měly by se tím zmírnit nepříjemné příznaky, jako jsou nadýmání, zácpa či bolestivé napětí v prsou. Při odstranění těchto obtíží dojde pravděpodobně také ke zmírnění menstruačních bolestí.
Aromaterapie
Úlevu od bolesti ženám přináší např. koupel s několika kapkami oleje z heřmánku, pelyňku, majoránky nebo jalovce.
Fytoterapie
Jako účinné se ženám jeví také pití čaje z heřmánku, kozlíku nebo maliníku. Dále pak existuje možnost užívat kapsle s olejem prvosenky či černého rybízu. Zázvorový čaj, bonbony nebo zázvorová lízátka (Gravipop) mohou zmírnit nevolnost.
Relaxační techniky
Jóga, meditace nebo řízená imaginace patří mezi techniky, které odstraňují stres a díky nim také může dojít ke zmírnění obtíží v období menstruace.
Masáže – jsou poměrně účinnou technikou, o to účinnější, kombinujeme-li je s akupresurou a aromaterapií. Při masáži je důležité mačkat akupresurní body na konci kostrče, pod hrudní kostí, na zadní straně krku a pánve.