Britský premiér David Cameron oznámil, že plánuje vypsání referenda o tom, zda budou Britové souhlasit s nově vyjednanými podmínkami mezi Velkou Británií a Evropskou unií či přímo vystoupí z EU. Referendum by se mělo konat po parlamentních volbách v roce 2015, tedy pokud Cameron obhájí svůj mandát.
Sám Cameron ale přiznal, že by si přál, aby jeho země ve společenství setrvala, avšak za lepších předpokladů a reforem, které se bude snažit v následujících dvou letech vyjednat. Premiér reaguje na současnou situaci, kdy je již polovina obyvatel ostrovů euroskeptická a nelíbí se jí regulace z Bruselu.
Cameron zastává aktivní roli Velké Británie v EU, ale zároveň vyžaduje reformu, která je nezbytná. Podle ministerského předsedy jeho země vždy byla z hlediska mezinárodních investic otevřená a vždy bojovala proti protekcionalismu. Takovou zemí je Británie dodnes, avšak současným problémem jsou příliš byrokratizované evropské struktury, jež znesnadňují obchody a regulují národní trhy.
Londýn je již řadu let největším finančním centrem Evropy, a tudíž se mu nelíbí regulace, jež může ohrozit volnost finančnictví. Premiér tedy vyžaduje otevřenější a flexibilnější EU. Usiluje také o navrácení některých pravomocí z Bruselu do Londýna. Brusel by měl tedy do ekonomik jednotlivých států zasahovat jen minimálně. Premiér se vyjádřil, že pevně doufá v úspěšné vyjednávání s evropskými představiteli a o možnosti vystoupení své země z Evropské unie zatím neuvažuje. Uvedl totiž, že Británie a Evropská unie jsou ve velmi úzkém vztahu, a tudíž je v zájmu obou stran, aby úspěšně vyjednaly nové, výhodnější podmínky pro Velkou Británii i ostatní členy sedmadvacítky. Otázkou ale zůstává také to, zda konzervativci vyhrají příští parlamentní volby, zda tedy bude referendum v zemi vůbec uskutečněno.