Není žádnou novinkou, že se ulice i veřejná prostranství pojmenovávají také po významných osobnostech. Výjimkou tomu není ani u našeho bývalého prezidenta Václava Havla, jehož jméno by mohla nést jedna z brněnských uliček.
Na rozdíl od hlavního města Prahy by se mohlo Brno už brzy pyšnit uličkou pojmenovanou po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. O toto pojmenování by se měl zasadit Vladimír Morávek – umělecký šéf divadla Husa na provázku společně s brněnskými sokoly. Jednalo by se o ulici vedoucí kolem brněnského Biskupského dvora a Diecézního muzea Petrov.
Brněnská spojnice Denisových sadů a Divadla Husa na provázku by se tak brzy mohla jmenovat Havlova ulička nebo ulička Václava Havla.
„Nápad vznikl v noci z 21. prosince, když se připomínalo roční výročí Havlova úmrtí. Tehdy celkově panovala v divadle špatná nálada a moc se nemluvilo. Po tom, co jsem se porval s pár extremisty před Husou, kteří nesouhlasili s některými Havlovými vládními názory, za mnou přišel architekt Tomáš Rusín. Měl výborný nápad,“ líčí vznik iniciativy Vladimír Morávek.
Na tento nápad jej přivedl Tomáš Rusín, který jej upozornil na existenci veřejné výzvy, kterou vypsal brněnský magistrát o jméno jedné z ulic vedoucí přímo k divadlu.
„Asi ve dvě hodiny ráno jsme se na všem dohodli, a abychom posvětili slova skutkem, sehnali jsme od vrátného fixu a napsali Václavovo jméno na zídku,“ dodává Morávek.
Prezidentovi už je vyhrazené místo jiné, a to v Jižním centru
Dát Havlovo jméno místu, kde se rád pohyboval, pro ně totiž znamenalo více než „za něj jen zapálit svíčku a vystavit si jeho portrét“. Závěrečným krokem velkého nápadu bylo vypracování oficiálního projektu, který putoval na brněnský magistrát.
Ten nad novinkou váhá. „Ulice Václava Havla je už v naší databázi. Necháváme si tento název pro nějaké velké a významné místo. Předběžně se například plánuje jeho využití pro hlavní tepnu brněnského Jižního centra,“ uvedl mluvčí města Brna Pavel Žára.
Hlavní roli na magistrátu má však v tomto procesu pracovní skupina pro názvosloví, složená zejména z odborníků historie či jazyka. Ta podnět na nový název průchodu z Denisových sadů přijala a postoupila ho městské části Brno-střed, která bude mít v tomto případě rozhodující slovo.
„Nejprve se k potenciální změně musí vyjádřit daná městská část, které by se nové pojmenování týkalo. Pokud by bylo vše vyřízeno kladně, vzniku Havlovy uličky by už v podstatě nic nebránilo. Na to, zda vznikne nějaký bulvár či třída ve spojení s Václavem Havlem v Jižním centru, budeme ještě dlouho čekat. Pokud by se v tomto případě použilo označení ulička nebo něco podobného, myslím si, že bychom nebyli proti,“ řekla Kubánková, která je předsedkyní speciálně zřízené skupiny.
Rozhodne anketa mezi občany
Pro odklepnutí nového jména pro ulici, po které se kdysi Václav Havel s Petrem Oslzlým nejednou procházeli, je tedy nyní stěžejní názor brněnské středové části. Pokud by magistrát získal její vyjádření do konce března, Havlova ulička by mohla začít oficiálně existovat přibližně od června. Starosta Brna-střed Libor Šťástka však nechce verdikt uspěchat. „Dáme prostor našim občanům, tohle není téma na politické rozhodování. Budou se moci vyjádřit v anketě, kterou připravíme,“ sdělil Šťástka, který se novince nebrání.
Na to, zda mezi Brňany zvítězí monumentalita a Havlovo jméno bude čekat na výstavbu Jižního centra, jež může trvat roky, nebo získá jeho iniciály křivolaká ulička, kde býval podle jeho přátel šťastný, si autoři myšlenky ještě několik měsíců počkají. „Tak jako má každé město své magické místo plné melancholie, mělo by mít i Brno prostor pro meditaci a přemýšlení,“ doufá ve vznik Havlovy uličky Vladimír Morávek. Jeho nápad s dojetím podpořila i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová.
Téma pojmenovávání po Václavu Havlovi se v Brně otevřelo už v prosinci předchozího roku v souvislosti s připomínkou jeho úmrtí. Hlavním důvodem byl argument, že český dramatik a politik měl k Brnu velmi blízko, avšak posud v něm neměl zřízenou žádnou památku. Překřtění některé z již zažitých ulic bylo však pro magistrát Brna administrativně příliš složité.