Přestože cestování nemusí být jen pro dobrodružné povahy prahnoucí po exotice, jsou místa, kam se mohou vypravit jen ti otrlejší z nás. Od své návštěvy Káhiry řadím k těmto místům právě i toto město svou kulturou okouzlující, ale určitě i šokující hlavní město Egypta.
Proč vlastně v posledních letech patří Egypt mezi tolik oblíbené destinace českých turistů? Čím je tak fascinující? Spousta návštěvníků se sem každoročně vypraví za pyramidami v Gize, průzračným mořem a senzačními podmínkami k potápění, památkami v Alexandrii nebo v Luxoru, za vším, co doprovází úžasnou legendu Kleopatry a mnoha jiných králů, za kouzlem pouště. A stejná spousta turistů se sem znovu a znovu vrací.
Pokud se rozhodnete zavítat při návštěvě Egypta právě do Káhiry, určitě si nenecháte ujít takové monumenty jako je Al-Azhar, nejslavnější káhirská mešita, nebo Egyptské muzeum s poklady z Tutanchamonova hrobu včetně posmrtné masky slavného faraona. Úžasné jsou také menší městské galerie a muzea, kde se vyrábí a prodává papyrus, nebo léčivé parfémy. S tím vším se můžete seznámit v prospektech cestovních kanceláří ještě před odjezdem na dovolenou, ale co se možná nedozvíte včas, a na co byste měli být rozhodně připraveni?
Například na podstatně odlišný standart ohledně dostupnosti pitné vody, ale i léků. Pít vodu z kohoutku se vám tady rozhodně nevyplatí, pokud nechcete na vlastní kůži poznat “sílu faraonovy pomsty.“ Silný a mnohdy bolestivý průjem – řečeno méně poeticky – vám dokáže dovolenou pěkně znepříjemnit.
Pozor také na vedra, často špatně snesitelná námi, chladnokrevnými Evropany. Pyramidy uprostřed pouště sice vypadají impozantně, ale smrtelné dusno uvnitř, neodbytní žebráci a prodejci suvenýrů venku a to všechno v nekonečných davech turistů, padesátistupňových vedrech a pachu velbloudího trusu může ochladit i to největší nadšení.
Asi jste už něco slyšeli i o zdejším silničním provozu. Turistům se tu důrazně nedoporučuje pronajímat si auto a zkoušet vyrazit do ulic na vlastní pěst. Stát několik hodin v nekonečné zácpě nejrůznějších vraků, vdechovat to, co vyfukují, projíždět metropolí bez dopravních pravidel a dávat pozor na osly s naloženými melouny a zároveň černě zahalené muslimky, které se tu nerušeně procházejí s dětmi v náručí, to vyžaduje hodně trénovaný žaludek.
Možná jste ale na ledacos zvyklí a moje rozčarování vám připadá směšné. Je pravda, že oba břehy Nilu zasypané odpadky, špinavé pouliční fast-foody a sklony k rasismu vůči těm “méně zahaleným“ ve mně mohly zanechat hodně špatný dojem, přesto tomu tak docela nebylo. Vždycky bychom se měli snažit odnést si z dovolené jen to, co stojí za to si zapamatovat, i když ne všechno se dá brát úplně s humorem. A i když letošní letní dovolené jsou za námi, k těm příštím přibalme i trochu nadhledu a pevných nervů. Už proto, že na nich čerpáme síly pro celý pracovní a studijní rok!
Fotografii „Velbloud před pyramidami v Káhiře“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.