Maturitní zkouška se kvapem blíží, a tak se jistě každému, kdo se za pár měsíců chystá usednout před zkušební komisi, hodí informace, jak maturita proběhne a na co je dobré se připravit. Pro letošní rok došlo u maturit opět k několika změnám. Podívejte se, co na vás čeká při zkoušce z českého jazyka a literatury.
Maturitu z českého jazyka a literatury musí vykonat všichni maturanti, protože zkouška patří do společné části maturit. Jedná se o zkoušku komplexní, to znamená, že je složena celkem ze tří zkoušek: z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky. Každá část ovlivní výsledné hodnocení studenta z jedné třetiny.
Didaktický test
Žák má na vypracování didaktického testu přesně 60 minut. Test je tvořen uzavřenými otázkami, kde vždy pouze jedna odpověď je správná. Každá otázka je bodově odstupňovaná, žák u všech otázek bodové hodnocení zná. Studenti nebudou mít při didaktickém testu povoleny žádné pomůcky.
Písemná práce
Od letošního roku budou slohové práce opět opravovat přímo učitelé středních škol, nikoli pracovníci CERMATu. Studenti si mohou vybrat z 10 různých témat, která budou zadána centrálně Ministerestvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jednotné zadání práce poskytuje studentům stejnou startovací pozici tak, aby nikdo nebyl zvýhodněn či znevýhodněn.
Sepsáním písemné práce na konkrétní téma žák prokazuje, zda dokáže vytvořit smysluplný text, strukturovat v něm správně své myšlenky podle pravidel stanovených pro český jazyk a zda umí pracovat s jazykovými styly a prostředky. Student bude mít při písemné práci možnost ukázat, jestli správně porozuměl situaci, která bude nastíněna v zadání práce a jak se v ní umí orientovat.
Od roku 2013 vykonají všichni studenti maturitní zkoušku základní úrovně obtížnosti. Na napsání písemné práce budou mít žáci 90 minut čistého času a minimální rozsah textu je stanoven na 250 slov.
Zadání písemných prací žáci dostanou v tištěné formě a poté budou mít 25 minut na to, aby si z 10 vypsaných témat vybrali jedno. Jeho číslo pak zapíší do záznamového archu a nemohou ho již změnit. Do adresných záznamových archů se potom píše celá písemná práce.
Studenti mohou mít při psaní slohové práce jen jednu pomůcku, tou jsou Pravidla českého pravopisu. Mohou si vzít vlastní nebo využít školní vydání, v každé učebně, kde maturitní zkouška proběhne, bude k dispozici jeden výtisk.
Zadání písemné práce bude obsahovat celkový název zadání, případně bude doplněno o konkrétní texty, úryvky nebo ukázky textů, z nichž je nutno při psaní práce vycházet. Specifikován bude též slohový útvar či komunikační situace, které musí žák splnit.
V hodnocení písemné práce budou učitelé sledovat, jak žák zvládl kompozici textu, spisovnost jazyka a rovněž, zda student splnil písemnou práci s ohledem na zadaná kritéria.
Ústní zkouška
Poslední částí maturity z českého jazyka a literatury je ústní zkouška. Ta proběhne za pomoci pracovních listů. Pracovní list dostává každý student až po vylosování své otázky před zkušební komisí. Tyto listy jsou v podstatě zadáními ústních zkoušek z českého jazyka a literatury. Na přípravu na potítku budete mít 20 minut. Samotná ústní zkouška potrvá 15 minut.
Každé literární dílo může být během jednoho maturitního dne vylosováno pouze jedním žákem a potom bývá ze seznamu vyřazeno, nenastane tak situace, kdy by si dva žáci maturující v jeden den, vylosovali stejnou knihu.
Komise při ústní maturitní zkoušce u žáka hodnotí schopnost komunikace, porozumění textu, jeho interpretace a rozbor literárního díla s ohledem na žákovy získané znalosti a dovednosti za celou dobu studia. Do 31. března si žák vytváří seznam přečtené literatury, který potom odevzdává ještě před maturitní zkouškou.
V pracovním listu žák najde:
- Název literárního díla (autor, název knihy)
- Úryvek uměleckého textu
- Úryvek neuměleckého textu
- Strukturu
Strukturou se rozumí charakteristika uměleckého díla a jeho zasazení do historického i literárního kontextu (měli byste se zkrátka v knize orientovat a pokud budete mít knihy načtené, neměl by to být problém). Dále se pak zaměřte na charakteristiku neuměleckého textu k vaší vylosované otázce.
Ústní zkoušku budou posuzovat dva hodnotitelé, kteří projdou proškolením CERMATu. To má zajistit objektivitu maturitních zkoušek. Hodnoceny budou nejen body, které kopírují strukturu zkoušky (charakteristika uměleckého textu s ohledem na to, že knihu má žák mít přečtenou a charakteristika neuměleckého textu). Sledovány budou také vyjadřovací schopnosti a dovednosti žáka a to, zda své myšlenky formuluje a strukturuje v souladu s jazykovými pravidly.
Dojde-li k tomu, že u komplexní zkoušky neuspějete, nemusíte se bát. Opakovat budete pouze tu část, ze které jste neprospěli, nikoli všechny tři oddíly. Toto je zásadní změna v porovnání s předchozími ročníky, kdy museli studenti opakovat celou maturitní zkoušku z daného předmětu.