Životopis neboli curriculum vitae (CV) je naší vstupenkou k pracovnímu pohovoru. Proto bychom jeho tvorbě měli věnovat patřičnou pozornost. Životopis je naší vizitkou. Zaměstnavateli tak dáváme první zprávu o tom, kdo jsme a co už máme profesně za sebou. Cílem je vzbudit pozitivní dojem. A vyvarovat se chyb, které by nás z boje o práci vyřadily.
Nejčastěji zaměstnavatelé požadují tzv. strukturovaný životopis, někdy se mu říká také profesní. Setkat se můžeme ovšem i s úředním životopisem. Jedná se o zákonem stanovené formuláře státních institucí. Stále populárnějším se stává tzv. europass, to je strukturovaný životopis, který se využívá, žádáme-li o práci v některé z evropských zemí.
Každý životopis by měl začínat kontaktními údaji. Uveďte pouze své jméno a příjmení včetně titulu, který jste doposud získali.
Adresa – sem vypište adresu svého trvalého nebo přechodného bydliště. Jde především o to, aby místo, které uvedete, bylo v současné době aktuální.
Telefon – pokud váš životopis zaujme, možná právě přes telefon vás později někdo pozve na přijímací pohovor. Dbejte tedy na to, abyste do životopisu uvedli právě to telefonní číslo, na kterém býváte nejčastěji k zastižení.
E-mail – je krajně nevhodné (a věřím, že to sami víte) psát do svého životopisu mailovou adresu jako tomaskovaberuska@seznam.cz nebo lasecka1@centrum.cz. Takto opravdu ne! Jestliže se ucházíte o místo v nějaké organizaci, potřebujete především vzbudit pozitivní dojem. A s e-mailovými adresami založenými v pubertě nebo v návalu zamilovanosti pravděpodobně body nezískáte. Založte si nějakou reprezentativní mailovou adresu.
Do této části životopisu spadá také místo narození, státní příslušnost a stav – tyto údaje ale nejsou povinné. Záleží tedy jen na vás, zda je do životopisu vypíšete.
Vzdělání
Uvádějte údaje o svém vzdělání od nejaktuálnějšího k nejvzdálenějšímu. Nezapomeňte doplnit od kdy do kdy vaše studium probíhalo a jakou školu jste studovali. Je dobré napsat i obor a způsob ukončení studia (maturita, státní závěrečná zkouška apod.). Absolvování základní školy se do životopisu obvykle nepíše, předpokládáme, že každý, kdo se uchází o práci, má hotové minimálně základní vzdělání. Můžete uvést i studijní pobyty v zahraničí či pracovní stáže.
Pracovní zkušenosti
Při pročítání vašeho životopisu pravděpodobně zaměstnavatele bude nejprve zajímat, kde jste pracovali naposledy, proto se i zde jednotlivé pracovní zkušenosti uvádějí od nejnovějších po nejstarší. U každé položky vypište, jak dlouho jste u organizace pracovali, v jaké firmě a na jaké pozici.
Někdy se doporučuje uvést u každého zaměstnání i náplň práce, kterou jste zde vykonávali (jakou jste měli v organizaci roli, jaké byly vaše kompetence, zda máte zkušenost s řízením projektů atp.). Pro vašeho potenciálního zaměstnavatele je to jasný signál o tom, s jakou prací máte zkušenosti, čím vším jste už prošli. A to by vám mohl přičíst k dobru.
Do pracovních zkušeností se obvykle píše i evidence na úřadu práce, a to zejména pokud jste zde byli evidování po dobu delší než 6 měsíců. Stejně tak sem spadá i údaj o tom, že jste byl/a na rodičovské dovolené.
Další vzdělávání
Tato položka je velmi důležitá. Dáváte tak zaměstnavateli najevo, že máte zájem se nadále vzdělávat a zvyšovat si kvalifikaci. Patří sem všechny absolvované rekvalifikace a jiné kurzy, které jste úspěšně zakončili osvědčením nebo certifikátem. Uveďte od kdy do kdy kurz probíhal a dále pak jeho název a název instituce, která jej realizovala, případně místo kurzu.
Jazykové znalosti
Znalost jazyků je dnes, dá se říci, nezbytná. Nezapomeňte uvést všechny jazyky, které ovládáte a také jaké úrovně v nich dosahujete (zda máte pouze pasivní znalost, dorozumíte se aktivně slovem i písmem či ovládáte nějaký jazyk i odbornou terminologií).
Další dovednosti
Pokud vlastníte řidičský průkaz, informace o tom patří právě sem. Dále také zaznamenejte své počítačové dovednosti (vypište všechny PC programy, které ovládáte, případně na jaké úrovni). Spadá sem také znalost účetnictví a podobně.
Zájmy
Uvádět do životopisu zájmy sice není povinnost, domnívám se ale, že tato část na vás v očích zaměstnavatele vrhne pozitivní světlo. Ukážete mu tak, o co se zajímáte, jaké jsou vaše koníčky, jak trávíte volný čas, když zrovna nepracujete. Můžete zde uvést i členství v nejrůznějších klubech, profesních sdruženích nebo své dobrovolnické aktivity. Někdy se zde uvádějí i osobnostní vlastnosti – můžete říci, že jste cílevědomí, pečliví, svědomití, tvořiví apod.
Reference
Ač se to nemusí na první pohled zdát, tato položka v životopisu má své místo (avšak ne každý ji uvede). Pro budoucího zaměstnavatele je jedině plus, udáte-li i kontakt na své předchozí zaměstnavatele, kteří o vás mohou podat informace (jakými jste byli zaměstnanci, jakou s vámi mají zkušenost). Tím si i sami můžete polepšit.
Místo, datum, podpis
Dbejte na to, aby datum na životopisu bylo co nejaktuálnější. Pokud na pracovní nabídku reagujete e-mailem, je jasné, že podpis bude elektronický, jestliže CV odesíláte poštou, nezapomeňte připojit i podpis vlastní rukou.
Pár rad
- Vytvořte si úhledný životopis. Zaměstnavatele neoslníte, když mu pošlete pomačkaný nebo umaštěný papír. Proto buďte pečliví.
- Používtejte v CV jen jeden typ písma.
- Využijte velké okraje, životopis se tak lépe čte, je přehlednější.
- Váš životopis by neměl přesáhnout dvě strany, dávejte si pozor také na to, aby věta nekončila na nové stránce.
- Jestliže k životopisu připojujete i fotografii, umístěte ji do pravého horního rohu. Vhodné je použít fotografii o rozměru fotky z OP. Měli byste na ní působit seriózně, nedoporučujeme pro tento účel vybrat fotografii z vašeho soukromí.
- Věnujte se v životopisu svému poslednímu zaměstnání. Nebojte se vyzdvihnout své kvality a silné stránky. Umět se přiměřeně pochválit a říct, v čem byl váš přínos pro předchozí firmu, u níž jste pracovali, je známka zdravého sebevědomí.
- Na druhou stranu nepůsobí moc dobře, když své schopnosti přeceňujte a nadhodnocujete.
- Pište jen to, co je pravda, nevymýšlejte si, abyste se zalíbili. Na nepravdy v CV se dříve nebo později přijde.
- Neuvádějte v životopisu nic, čím byste mohli napomoci tomu, aby vás personalista firmy předem vyřadil.
- Nepište životopis na dopisní papír, papír s potiskem, nepoužívejte odlišné typy písma.
Motivační dopis
Téměř v každé pracovní nabídce požadují kromě životopisu i motivační dopis. Ten je neméně důležitý. Dáváme v něm najevo svůj zájem o pracovní pozici, o níž se ucházíme. Umožňujeme potenciálnímu zaměstnavateli dozvědět se o nás něco specifického a zorientovat se lépe v našem CV. Právě v motivačním dopisu zdůrazňujeme své dobré výsledky, dovednosti a zkušenosti. Upozorňujeme na to, proč právě my jsme ti nejlepší, kteří se o pozici ucházejí.
Nejprve uvádíme své jméno, titul, adresu a telefon. Dále pak jméno a adresu firmy, do které dokumenty zasíláme. Je dobré znát jméno ředitele organizace či personalisty, který má na starost příjem životopisů a výběrové řízení.
V úvodu motivačního dopisu upozorňujeme, odkud jsme se o nabídce dozvěděli a o kterou pozici máme zájem. (Např. Reaguji na Váš inzerát uveřejněný v Regionálním Deníku 23. 1. 2013 a ráda bych se ucházela o Vámi nabízenou pozici asistentky…)
V druhém odstavci uveďte své vzdělání, pracovní zkušenosti, schopnosti a dovednosti. Nezapomeňte na školení, která jste absolvovali. Zde je ideální příležitost umět se tzv. prodat. Upozorněte na své největší úspěchy, kterých jste v zaměstnání dosáhli. Ukažte, že máte o pozici skutečný zájem, práce by vás bavila a že pro danou organizaci byste byli skutečně přínosem.
Třetí odstavec by měl obsahovat vaše (pokud možno pozitivní) povahové rysy. Vyzvedněte takové, které vás odlišují od ostatních uchazečů. Můžete také parafrázovat vlastnosti a požadavky, které zaměstnavatel uvedl ve svém inzerátu.
Na konci projevte zájem o osobní setkání při pohovoru. Dobré je poděkovat, že vaší žádosti zaměstnavatel věnoval pozornost. Na úplný závěr připojte datum a podpis. A teď už jen čekat, až vás pozvou na pohovor.