Na 11. března každoročně připadá Evropský den mozku. V této souvislosti proběhne v následujícím týdnu hned několik zajímavých přednášek a filmových projekcí, které mají poukázat na fungování lidského mozku a seznámit s ním a s novými poznatky z výzkumů širokou veřejnost.
Evropský den mozku si připomínáme od roku 1998, kdy jej vyhlásila Evropská aliance DANA pro výzkum mozku (European Dana Alliance for the Brain). O rok později se v Evropě i ve Spojených státech začal slavit celý Evropský týden mozku. Česká společnost pro neurovědy spolu s Ústavem experimentální medicíny AV ČR pořádá přednášky významných českých neurovědců, kteří zkoumají činnost mozku a poté s výsledky svých bádání předstupují před zájemce z řad veřejnosti. Lidé se tak mohou dozvědět nejčerstvější informace, např. o současných trendech v léčbě nejrůznějších onemocnění mozku. Také přijde řeč na vnímání času, kódování informací zvuku v mozku, nervové a duševní choroby atp.
Program je určen převážně pro studenty středních škol, zúčastnit se však může kdokoli, kdo má o problematiku fungování mozku zájem.
Pondělí 4. března
11 hodin – Tisková konference k Týdnu mozku
Přednášky
Úterý 5. března
9 hodin – Téma: Funkční magnetická rezonance mozku: principy, možnosti a limity
11 hodin – Téma: Neinvazivní stimulační metody v léčbě chronické bolesti
14 hodin – Téma: Současné přístupy k operacím mozku
Středa 6. března
9 hodin – Téma: Kmenové buňky a biomateriály v léčbě onemocnění míchy a mozku
11 hodin – Téma: Které funkce mozku již umíme nahradit?
14 hodin – Téma: Neurovývojové poruchy v dětské psychiatrii
Čtvrtek 7. března
9 hodin – Téma: Mozek a emoce
11 hodin – Téma: Duševní poruchy a společnost – včera, dnes a zítra
14 hodin – Téma: Co umí a neumí současná neurochirurgie při poruchách hardvéru a softvéru mozku
Pátek 8. března
9 hodin – Téma: Význam spánku a poruchy spánku
11 hodin – Téma: Proč a jak cítíme bolest?
Přednášky proběhnou v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206. Přednášky jsou zdarma.
Filmové projekce
Součástí akce budou i filmové projekce. Těšit se můžete na film Tajný život mozku – mozek teenagerů. Jedná se o americkou pětidílnou minisérii, která vykresluje proměny mozku od dětství až do stáří. Třetí díl je věnován dospívajícím a adolescentům. V tomto období lidského života dochází k rychlému vývoji mozku v čelním laloku, který je centrem dlouhodobé paměti, pozornosti, rozumu či sebekontroly. Schizofrenici mají tyto dovednosti podstatně narušeny. Schizofrenie přitom nejčastěji vzniká právě u adolescentů. Pomocí animace bude ve filmu osvětlena např. funkce synaptického přenašeče neuronu, který bývá produkován v mozku jedince při drogové závislosti. Snímek bude prokládán rozhovory s odbornými lékaři, ale také s pacienty, kteří trpí schizofrenií.
Film Můj skvělý mozek: Náhodný génius vypráví příběh George Widenera. George dokáže během několika málo vteřin vypočítat, na který den v týdnu připadlo určité datum z historie. Také je úžasným malířem a své obrazy dokáže propracovat do nejmenšího detailu. V tomto směru se zdá být geniálním. Zároveň je ale autista. Někteří autisté si zapamatují celou knihu po jednom přečtení nebo reprodukují skladbu, kterou slyšeli jedinkrát v životě. Jak je to možné?
Hrdinou filmu Můj skvělý mozek: Náhodný génius je i Tomy. Utrpěl těžký úraz hlavy a začaly ho stíhat manické stavy. Tomy se začal věnovat poezii a malířství. Stav Tomyho byl natolik vážný, že poznamenal vztah s jeho ženou a manželství se rozpadlo. Tomy začal psát dopisy lékařům po celém světě, až se jednoho dne jeho dopis dostal k neuroložce Alice Flaherty. Alice Tomymu okamžitě porozuměla, protože zkušenost s manickými stavy rovněž získala, a to po komplikovaném těhotenství.
Film Tajný život mozku – mozek teenagerů začíná v pondělí 4. března v 11 hodin a Můj skvělý mozek: Náhodný génius pak od 14 hodin.
Nahlédněte do nejtajnějších zákoutí svého mozku, možná budete překvapeni, co se dozvíte. Na přednášky nebo filmové projekce se můžete přihlašovat zde.