Sedmidílná knižní série o mladém čaroději Harrym Potterovi je nadobro u konce, jeho tvůrkyně tím však řemeslo na hřebík nepověsila. Loni publikovala svůj první román, jenž se odpoutal od Bradavické školy čar a kouzel. Jeho název zní Prázdné místo a v českém překladu od Hany Zahradníkové se na pultech knihkupectví objeví už 4. dubna.
Celosvětovou knižní premiéru měl román The Casual Vacancy, jak zní jeho originální název, ve čtvrtek 27. září 2012. Britská i americká média se předháněla v množství vydaných recenzí, které vzápětí svým čtenářům tlumočili novináři z celého světa.
Kritiky však byly velmi rozporuplné a z mnohých vyznívalo značné rozčarování. Nedalo se však ničemu divit, J. K. Rowling patnáct let zaváděla své čtenáře do magického světa kouzelnických hůlek, mocných zaklínadel a kultovního famfrpálu. Nyní se však uchýlila k věcnému realistickému popisu lidského pokrytectví, malichernosti a zkaženosti, což pochopitelně vyvolalo mediální vřavu.
Příběh je obrazem života lidí v malém fiktivním městečku Pagford na jihozápadu Anglie, které vnějšími charakteristikami trochu připomíná hrabství Gloucestershire, kde Rowling strávila část svého dětství. Pagford je na první pohled ztělesněním idylického anglického venkova, avšak za nablýskanými fasádami dochází k ostrým mezitřídním a mezigeneračním bojům, v nichž se odráží veškerá prohnilost tamních obyvatel.
Pro fanoušky J. K. Rowling je Prázdné místo trpkým procitnutí ze světa idejí do živé reality. Literární kvalita se však knize upřít nedá. Je postavěna na pevném základu odvíjecího se od skvěle fungující zápletky, kdy na sebe navazuje několik různých dějových linií.
Celý příběh se odvíjí od smrti místního radního Barryho Fairbrothera, po němž zůstane na městské radě „prázdné místo“, na něž je třeba najít vhodnou náhradu. Volební kampaň však odstartuje nelítostnou společenskou válku, v níž vyjde najevo pravá tvář Pagfordu.
Aktéři knihy rozhodně nejsou sympatické postavy, které čtenáři přirostou k srdci jako čarodějové z Harryho Pottera. Berou drogy, jsou závislí na alkoholu, mluví vulgárně a užívají si nevázaného sexu. „Přeneseně prázdné místo souvisí se smrtí, to je něco, co se už nikdy nezaplní. Všechny mé postavy se prázdnotu ve svém životě snaží nějak vyplnit: jídlem, pitím, drogami, fantaziemi, vzpurným chováním,“ komentuje své dílo spisovatelka.
J. K. Rowling se chtěla vyjádřit k aktuálním sociálním tématům a svou pozornost soustředila na konfrontaci základních životních hodnot, což někteří kritici naopak uvítali. „Tak podívejte: Tohle. Není. Dětská. Kniha. Pokud zde chcete najít, co dělalo Harryho Pottera magickým – Čarodějové! Kouzla! Létající košťata! – budete zklamáni. Pokud však hledáte to, co je magické na J. K. Rowling – máte to mít.“
Ať jsou názory na Prázdné místo jakkoli různorodé, prostá fakt mluví za vše. Ve Velké Británii se do konce ledna prodalo půl milionu výtisků, nemluvě o elektronických verzích. S nimi se pouze v prvním týdnu prodalo celosvětově 375 tisíc exemplářů. Tato čísla sice nepřekonají laťku, jež nasadily oblíbené potterovky, přesto se současně jedná o nejprodávanější publikaci v Británii.
Dalším faktem mluvícím za vše je připravovaná adaptace Prázdného místa, které bude převedeno do několikadílného televizního seriálu. Spisovatelka tím však nekončí s literaturou pro děti, v rozhovoru pro BBC se nechala slyšet, že v další knize se opět vrací k malým čtenářům, dokonce ještě mladším než doposud.