Nejen, že dnes kalendářně začíná jaro, ale slavíme také Mezinárodní den zdravého spánku. Jeho hlavním posláním je zvyšovat informovanost laické veřejnosti o poruchách spánku, o prevenci a možnostech jejich léčby.
V jedné pohádce zaznělo, že nic na světě není tak sladké jako spravedlivý spánek. Dnes víme, že spánek ovlivňuje naši pracovní výkonnost i spokojenost s osobním životem. Naproti tomu stres, vysoké pracovní nasazení nebo směnný provoz napomáhají vzniku problémů s nespavostí. Tou podle odhadů trpí až 15 % populace. Lidé, kteří se v noci dostatečně nevyspí jsou ospalí a jejich běžné činnosti nedosahují takového výkonu jako za běžných okolností.
Obstrukční spánková apnoe
Postihuje zhruba 10 % populace, častěji muže ve věku kolem 50 let. Obstrukční spánková apnoe se vyznačuje zástavou dechu uprostřed spánku. Poté dochází k chrápání. Jestliže se tento stav opakuje alespoň 5x za hodinu, můžeme hovořit o onemocnění. Po probuzení člověk pociťuje únavu, nevyspalost, sucho v ústech. V těžších případech postižený usíná i při běžné činnosti jako je např. řízení auta. Lehčí případy tohoto onemocnění jsou řešeny chirururgicky, a to zkrácením měkkého patra.
Těžší případy odborníci léčí za pomoci přetlaku v dýchacích cestách, kdy díky němu nedojde k jejich uzavření.
Obstrukční spánková apnoe se objevuje u pacientů s nadváhou a obezitou. Dýchací cesty se u obézního člověka více zužují. Pokud je tkání v dýchacích cestách více, zvyšuje se i jejich zúžení, a tak dojde k apnoické pauze. V tomto stavu je bráněno okysličení krve, takže se člověku se spánkovou apnoe dostaví hluboký nádech, lehké chrápání a zvýšení srdeční frekvence. Cítíme se unavení a nedostatečně odpočatí. Při spánkové apnoe se rozvíjí vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cév a riziko cevních mozkových příhod.
Nespavost (insomnie)
Chronická nespavost postihla asi 10-15 % populace. Projevuje se neschopností usnout, častým probouzením nebo přerušovaným spánkem. Postižení jsou potom nevyspalí a podráždění. Jestliže jdou spát během dne, často vůbec nemohou usnout.
Nejčastější z příčin nespavosti je stres. Pacient si osvojí nesprávné spánkové návyky. V jejich důsledku se nespavost dále rozvíjí. Další z příčin nespavosti bývá bolest nebo deprese. Zde je nutné snažit se odstranit příčinu, která nespavost primárně vyvolala. Psychické problémy, které mohou být spouštěčem nespavosti je možné odstranit za pomoci psychoterapie nebo příšlušných léků.
Narkolepsie
Narkolepsie je nervové onemocnění, které postihuje mozek. Konkrétně tu jeho část, která je zodpovědná za vstávání a usínání. Hlavním znakem narkolepsie je nekontrolovatelné usínání, např. během hovoru či řízení auta. Náhlé usnutí bývá nastartováno silným emočním zážitkem (např. smích). Pacientovi se uvolní svaly a zvrátí hlava.
Pacienti s narkolepsií mívají halucinace, jež se podobají snům. Záchvat trvá sekundy až hodiny. Člověk ráno vstává, je rozrušený nebo má potřebu dát si něco sladkého. Narkolepsie je často zaměňována s epilepsií. Je nutné provést vyšetření EEG ve spánku pacienta. Léčba probíhá pomocí antidepresiv a léčiv, která obsahují amfetamin. V místnosti, kde pacient spí je třeba udržovat stálý přísun čerstvého vzduchu.
Nadměrná spavost (hypersomnie)
Osoba trpící nadměrnou spavostí nedokáže být vzhůru při běžných denních činnostech a pociťuje silnou únavu. Má sníženou dobu, kdy udrží tělo v bdělém stavu. Nadměrná spavost negativně olivňuje život pacienta, protože není schopen věnovat se práci, koníčkům nebo rodině. Místo toho cítí silnou potřebu spánku.
Hypersomnie znamená, že máme potřebu prodlužovat si noční spánek a uléháme k němu i přes den nebo usínáme při vykonávání denních činností. Nadměrnou spavost vyvolává např. roztroušená skleróza, encefalitida, nebo netolerance práce na směny. Pro léčbu nadměrné spavosti je potřeba navštívit specializované pracoviště.
Desatero při poruchách spánku
- Poslední jídlo před spaním si dejte asi 4 hodiny před ulehnutím, vyhýbejte se na noc těžkým jídlům.
- Snažte se relaxovat, odpočinout si a neřešit před spaním pracovní ani jiné problémy.
- Omezte přísun kávy, černého a zeleného čaje, coca coly nebo energetických nápojů.
- Po večeři si dopřejte krátkou procházku.
- Alkohol negativně ovlivňuje kvalitu spánku, proto se jej snažte omezit nebo úplně vynechat.
- Postel využívejte pouze ke spánku či sexuální aktivitě, v místnosti, ve které spíme se nedoporučuje mít televizi ani jiné rušivé elementy.
- Nekuřte před spaním ani během nočního probouzení.
- V posteli se snažte trávit pouze nezbytně nutnou dobu.
- Ke spánku uléhejte i vstávejte přibližně ve stejnou dobu, i když právě nikam vstávat nemusíte.
- Ložnici dobře větrejte, omezte v ní hluk i světlo. Teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia.